Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Spośród wszystkich dostępnych obecnie form antykoncepcji, pigułki hormonalne cieszą się największą popularnością. Są wygodne, szybkie w działaniu, a co najważniejsze – dają wysoką skuteczność w zapobieganiu nieplanowanej ciąży (99,7%). Niestety, nie zawsze pamiętamy, że tak wysokie wskaźniki obowiązują wyłącznie w warunkach idealnego zastosowania tabletki. Oznacza to doskonały stan zdrowia, regularność w zażywaniu i prawidłowy metabolizm. Dla zachowania bezpieczeństwa trzeba wiedzieć, że ​​istnieją czynniki, które zaburzają te procesy. Zatem co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? To wyjaśnimy w 7 solidnych punktach!

Zacznijmy od teorii…

Najczęściej stosowane pigułki antykoncepcyjne to tzw. pigułki dwuskładnikowe. Zawierają one 2 rodzaje syntetycznych hormonów – analog estrogenu (etinyloestradiol) i analog progesteronu (drospirenon, lewonorgestrel, dezogestrel). Stałe dostarczanie odpowiednich dawek hormonów do organizmu powoduje zahamowanie naturalnych zmian związanych z przygotowaniem kobiety do ciąży:
1) wstrzymanie dojrzewania komórki jajowej i owulacji
2) brak produkcji przejrzystego, przepuszczalnego dla plemników śluzu w szyjce macicy
3) blokada narastania nabłonka ściany macicy (endometrium)
Łatwo teraz zauważyć, że w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej kobieta jest chroniona przed ciążą na 3 sposoby! Co najważniejsze, są to zmiany całkowicie odwracalne. Powrót do pełnej płodności następuje nawet 7 dni po zażyciu ostatniej pigułki.

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Zapamiętaj 7 kluczowych zasad bezpieczeństwa

Poniższa lista zawiera najbardziej typowe czynniki zmniejszające skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej.

ZAPOMINANIE

O nie! Znowu zapomniałaś o pigułce? Pomijanie tabletek jest najpoważniejszym i zarazem najczęstszym sprawcą niepowodzeń antykoncepcji doustnej. Już jedna “zapomniana” tabletka może odblokować owulację i doprowadzić do zapłodnienia. Zasady mówią jasno: tabletki należy zażywać codziennie o stałej porze i jest to warunkiem ich skuteczności! Pamiętaj jednak, że jeżeli od pominięcia pigułki minęło mniej niż 12h, możesz zażyć brakującą dawkę i bez stresu cieszyć się seksem. Uwaga! Niektórzy producenci zapewniają wydłużenie okresu bezpieczeństwa nawet do 24h! W przypadku gdy upłynął czas dłuższy niż deklarowany na ulotce, jak najszybciej przyjmij pigułkę, a kolejną zażyj już o typowej porze. Przez 7 dni od incydentu stosuj dodatkowo inną metodę zabezpieczenia (np. prezerwatywę).

BIEGUNKA

Czy jest jeszcze coś równie powszechnego, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Owszem! I nazywa się biegunką. To może dopaść każdą z nas – w podróży, w chorobie, po zażyciu leku, gdy wystąpi lekka niestrawność albo silny stres. Przyczyn może być mnóstwo, ale efekt zawsze jest ten sam. Tabletki antykoncepcyjne absorbują się w jelicie. Usunięcie substancji czynnych w trakcie biegunki powoduje ich niecałkowite wchłonięcie. Nagłe obniżenie się poziomu hormonów może niestety skutkować nieskutecznością tabletek. Jeżeli biegunka minie, jak najszybciej zażyj kolejną pigułkę!

Uwaga! Gdy biegunka wystąpi więcej niż 4h po przyjęciu tabletki, nie ma potrzeby uzupełnienia dawki!

WYMIOTY

W przypadku wymiotów obowiązują te same zasady, co przy biegunce. Gdy wystąpi u Ciebie grypa żołądkowa lub ciężki kac, zażyj pigułkę po ustąpieniu objawów.

ANTYBIOTYKI

Dopadła Cię infekcja? Nie martw się, to zdarza się każdemu. Jeżeli lekarz zaproponuje terapię antybiotykiem, koniecznie poinformuj go o fakcie stosowania doustnej antykoncepcji. Antybiotyki (zwłaszcza najpowszechniej stosowane penicyliny) zmniejszają skuteczność zażywanych pigułek. Antybiotyki osłabiają również florę bakteryjną jelit, która również jest niezwykle istotnym czynnikiem dla przyswajania hormonów zawartych w tabletce. Co zrobić w takiej sytuacji? Odmówić zażycia antybiotyku? Odstawić pigułki? NIE! Wystarczy przez czas trwania antybiotykoterapii i 7 dni po niej stosować dodatkowe zabezpieczenie.

W trakcie i po zakończeniu leczenia, a także przez cały okres stosowania pigułek, zadbaj o florę bakteryjną jelit w trosce o pełną skuteczność!

PRZEWLEKŁE CHOROBY JELIT

Choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna (LCD) czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego (CU), mogą upośledzać wchłanianie różnych substancji z przewodu pokarmowego. W przypadku zdiagnozowania przewlekłych chorób jelit, nie jest wskazane stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Poza zaburzonym wchłanianiem, skuteczność pigułek mogą obniżać również częste, obfite biegunki, które są typowym objawem tych schorzeń. Dogodną możliwością jest stosowanie hormonalnych zastrzyków, plastrów i pierścieni dopochwowych, gdzie absorpcja hormonów odbywa się z pominięciem przewodu pokarmowego. Jest to doskonała alternatywa również dla kobiet cierpiących na powszechnie już występujący zespół jelita drażliwego (IBS) lub zespół upośledzonego wchłaniania (ZUW).

PRZECHOWYWANIE TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych? Otóż nie tylko czynniki biologiczne, ale również fizyczne – światło, wysoka temperatura, wilgotność powietrza! Oznacza to, że przechowywanie pigułek jest niezwykle istotne. Do chwili opuszczenia apteki, pudełka leku są przechowywane w cieniu, w temperaturze nie przekraczającej 25°C. Zabierając tabletki do domu powinnaś zapewnić im takie same warunki. Nie zostawiaj pigułek w nasłonecznionych miejscach – parapet, balkon, rozgrzane wnętrze samochodu – ani zbytnio wilgotnych (np. łazienka). Ochraniaj blister przed uszkodzeniami, zamoczeniem, przegrzaniem. To zagwarantuje Ci, że substancje czynne nie ulegną przedwczesnemu rozkładowi i tabletki zachowają swoje właściwości.

INTERAKCJE PIGUŁEK Z INNYMI LEKAMI

O niekorzystnych interakcjach powinny pamiętać osoby chorujące na padaczkę lub bóle neuropatyczne. Wiele spośród leków stosowanych w terapii tych schorzeń wchodzi w poważne interakcje z antykoncepcją hormonalną i obniża jej działanie. Niemniej groźne są niezgodności z preparatami ziołowymi! W dostępnych bez recepty łagodnych antydepresantach często można znaleźć ziele dziurawca. Trzeba pamiętać, że to zioło obniża skuteczność tabletek antykoncepcyjnych, więc stosowanie preparatów z dziurawcem jest niezalecane.

 

 

Co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych?

5 (100%) 7 vote[s]

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?