7 rzeczy, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych

7 rzeczy, które osłabiają działanie pigułek antykoncepcyjnych

Jak oceniasz ten wpis?

Wśród wszystkich dostępnych obecnie form antykoncepcji, pigułki są jedną z najbardziej popularnych, ale wiele rzeczy sprawia, że ​​pigułki antykoncepcyjne zawodzą. Antykoncepcja działa poprzez regulacje hormonów użytkowniczki, uniemożliwiając owulacje, a tym samym zapobiegając poczęciu.

Przyjmowanie tabletek to nie magia, ale jeśli nie będzie ona stosowana zgodnie z zaleceniami, może nie działać prawidłowo. Wiele rzeczy może wpływać na poziom skuteczności pigułki.

 

Poniższa lista zawiera niektóre z najczęstszych przyczyn niepowodzenia działania tabletek antykoncepcyjnych.

 

  1. Zapominanie

Zapominanie jest najczęstszym powodem, dla którego pigułki antykoncepcyjne zawodzą. Pigułka w idealnym świecie może być prawie w 100% skuteczna. Jednak, gdy prawdziwe życie staje na drodze i zapominasz o niej, jej niezawodność spada o 9%, do około 91%. Faktem jest, że co dziesiąta kobieta doświadcza nieplanowanej ciąży z powodu zapomnienia pigułki.

 

  1. Zły czas

Czas ma znaczenie! Staraj się brać je w tym samym czasie, ponieważ pomaga to w osiągnięciu większego wpływu na organizm i cykl.

Branie pigułek o tej samej porze każdego dnia, może zapewnić najlepszą ochronę. Dotyczy to zwłaszcza pigułek, które zawierają tylko jeden hormon, progestynę.

 

  1. Schorzenia

Zapalenie jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, może powstrzymywać organizm przed wchłanianiem jakichkolwiek doustnych leków. Wszystko co wpływa na zdolność ciała do absorbowania hormonów czy wpływa na tempo, w jakim metabolizują, może zmniejszyć skuteczność tabletek. Ciężka biegunka może również utrudniać wchłanianie. Co więcej, jeśli masz problemy ze snem lub wymioty przez dwa lub kilka dni, powinnaś postępować tak, jakbyś zapomniała o pigułce. Wskazane jest również, aby kobiety z problemami jelitowymi skorzystały z innej metody antykoncepcji.

 

  1. Przechowywanie

Przechowywanie pigułek też jest istotne. Jeśli nosisz je w torbie, mogą się przegrzać kiedy zostawisz ją w samochodzie czy w łazience, gdzie nabiorą wilgoci. Trzymaj swoje pigułki w chłodnym miejscu, aby utrzymać ich działanie.

 

  1. Leczenie

Pewne leki również mogą wpłynąć na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Przed przepisaniem nowych pigułek antykoncepcyjnych lekarz zapyta o to, czy obecnie przyjmujesz jakiekolwiek leki. Nie dlatego, że byłby wścibski, ale dlatego, że niektóre leki po prostu nie działają dobrze razem.

Niektóre leki przeciwgrzybicze mogą nie działać z pigułkami antykoncepcyjnymi i odwrotnie. Według niektórych badaczy ryzyko jest niskie, ale najlepiej uważać na co najmniej leki zawierające gryzeofulwinę i ketokonazol.

Antydepresanty, jak i leki na cukrzyce mogą przyczyniać się do innego rozkładu hormonów w tabletkach (prawdopodobnie czyniąc je mniej skutecznymi), ale tabletki antykoncepcyjne nie mają wpływu na leki przeciwwstrząsowe. Zwróć uwagę na przynajmniej te substancje, jeśli jesteś na hormonach doustnych.

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli nie masz pewności co do zgodności obecnych doustnych środków antykoncepcyjnych i nowych leków, które zamierzasz zażyć. Za każdym razem, gdy zaczynasz lub kończysz przyjmowanie leku, powinnaś również porozmawiać z farmaceutą.

 

  1. Jedzenie

Niektóre z codziennych produktów, jak na przykład lukrecja, słodki ziemniak, soja i produkty mleczne mogą osłabiać działanie antykoncepcji. Oczywiście można jeść te produkty, nie należy natomiast z nimi przesadzać. Wszystko to kwestia umiaru.

 

  1. Papierosy

Kombinacja nikotyny i pigułek antykoncepcyjnych może spowodować udar lub zawał serca. Jest to spowodowane tym, że nikotyna powoduje zwiększenie ciśnienia we krwi. Pigułki dokładają od siebie estrogen, co dodatkowo zwiększa ciśnienie. Nie tylko połączenie tych dwóch składników jest niebezpieczne dla zdrowia, ale również zmniejsza skuteczność antykoncepcji.

 

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?