Antykoncepcja – najpopularniejsze fakty i mity!

Antykoncepcja – najpopularniejsze fakty i mity!

5 (100%) 1 vote


Antykoncepcja jest tematem zainteresowania każdego człowieka, który rozpoczyna życie seksualne. Niestety, wokół tej tematyki narosło wiele szkodliwych mitów. Szerzone na forach internetowych półprawdy są niejednokrotnie skutkiem niskiego stanu wiedzy kobiet o działaniu poszczególnych środków i bezpieczeństwie ich stosowania. Ponadto wiele osób wątpi w skuteczność mniej popularnych sposobów zabezpieczenia lub, wręcz przeciwnie, wykazuje wobec nich nadmierną ufność. W poniższym zestawieniu postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania, o których nie zdążyłaś jeszcze porozmawiać ze swoim ginekologiem. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości, oddzielając ziarna prawdy od bezpodstawnych przekonań.

 

Oto zbiór faktów i mitów, czyli antykoncepcja bez tajemnic!

 

Prezerwatywy dają 100% ochronę przed niechcianą ciążą.

MIT. Żaden z dostępnych sposobów antykoncepcji nie gwarantuje takiej pewności, poza zabiegami sterylizacyjnymi. Skuteczność prawidłowo użytej prezerwatywy wynosi 98%, co jest wartością niewiele niższą od ochrony gwarantowanej metodami hormonalnymi. Niestety, zdarza się, że źle dopasowane prezerwatywy zsuwają się w trakcie stosunku lub pękają, przez co realne statystyki obniżają jej efektywność do zaledwie 82%.

 

Jeżeli tuż przed wytryskiem partner opuścił moje ciało, nie mogę być w ciąży.

MIT. Niezależne badania wykazały, że w wydzielanym w trakcie stosunku śluzowym preejakulacie znajdują się mało ruchliwe lub martwe plemniki. Jeśli jednak pomiędzy kolejnymi zbliżeniami płciowymi upływa niewiele czasu, prawdopodobieństwo, że w płynie nasiennym znajdą się żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki jest relatywnie wysokie. Podsumowując, ryzyko zapłodnienia w wyniku kontaktu z preejakulatem jest bardzo małe, ale nie można wykluczyć go całkowicie.

 

Stosowanie lubrykantów zmniejsza skuteczność prezerwatyw.

FAKT. Środki nawilżające nieprzystosowane do lateksowych prezerwatyw mogą osłabiać ich strukturę i powodować uszkodzenia. Dzieje się tak w przypadku środków na bazie tłuszczy – olejków, oliwek i wazeliny, które rozpuszczają sztuczne tworzywo i sprzyjają pęknięciom. W celu zapewnienia lepszego poślizgu, warto udać się do apteki po żelowe preparaty nawilżające na bazie wody lub wybrać prezerwatywy z dodatkową ilością lubrykantu.

 

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje tycie, problemy z cerą i spadek libido.

FAKT. Ale tylko w przypadku źle dobranych pigułek. Ginekolog przed wypisaniem recepty powinien nie tylko przeprowadzić wywiad z pacjentką, ale także zlecić odpowiednie badania poziomu hormonów płciowych. W przypadku wystąpienia powyższych problemów wystarczy zmiana preparatu na inny, aby wszelkie skutki uboczne odeszły w niepamięć.

 

Długotrwałe zażywanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje późniejsze problemy z zajściem w ciążę.

MIT. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów w dziedzinie antykoncepcji. W historii badań nad działaniem sztucznych środków hormonalnych nigdy nie wykazano, aby wywierały one negatywny wpływ na płodność. Wręcz przeciwnie! U wielu kobiet odstawienie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje natychmiastowym zajściem w ciążę! Działanie tabletek jest całkowicie odwracalne, co udowodniono w wielu testach klinicznych. Nieprawdziwe przekonanie wzięło się stąd, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną zbyt późno decydują się na założenie rodziny. Występują wówczas trudności w poczęciu dziecka, związane z wiekiem przyszłej matki (spadkiem potencjału rozrodczego). Dodatkowo antykoncepcja hormonalna reguluje cykle menstruacyjne, przez co zaobserwowanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego i gospodarki hormonalnej staje się praktycznie niemożliwe.

 

Prezerwatywa zapewnia pełną ochronę przed chorobami wenerycznymi i HIV.

MIT. Szansa na zarażenie się chorobami wenerycznymi w takcie stosunku zabezpieczonego prezerwatywą zawsze istnieje i ma ona związek z wadami użytkowymi produktu. Należy jednak podkreślić, że prawidłowe zastosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia do minimum, czego nie gwarantuje żaden inny środek antykoncepcyjny.

 

Jeśli nie chcę zajść w ciążę, w trakcie seksu analnego powinnam używać prezerwatywy.

FAKT. W przypadku ejakulacji w odbycie wypływająca sperma może dostać się do pochwy i stać się przyczyną zapłodnienia.

 

Antykoncepcja hormonalna leczy trądzik, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz łagodzi PMS.

FAKT. Problemy z cerą i wypadaniem włosów często spowodowane są nieuregulowaną gospodarką hormonalną w ciele kobiety. Zażywanie odpowiednio dobranych pigułek może całkowicie wyeliminować ten problem! Niektórzy dermatolodzy proponują również zażywanie antykoncepcji hormonalnej jako jeden z wariantów leczenia hormonozależnego trądziku młodzieńczego. Ponadto tabletki antykoncepcyjne zmniejszają bóle miesiączkowe, łagodzą napięcie i zmniejszają intensywność krwawień.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?