Badania okresowe

Właśnie przeżywasz najpiękniejsze lata swojej młodości. Jesteś okazem zdrowia i nie odczuwasz żadnych dysfunkcji organizmu. Nie zapominaj mimo to o regularnych badaniach profilaktycznych, ponieważ tylko regularna kontrola organizmu pod okiem lekarzy pozwoli Ci zachować ten stan jak najdłużej!

Dlaczego warto wykonywać okresowe badania? Ponieważ dzięki nim udaje się wcześnie wykryć większość ze znanych współczesnej medycynie chorób. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia ma zazwyczaj łagodny przebieg i w wielu przypadkach pozwala na całkowite uwolnienie się od choroby. Niewątpliwie przekłada się to także na koszty poniesione w trakcie leczenia, czas spędzony w kolejkach do specjalistów, nierzadko pozwala uniknąć hospitalizacji i bolesnych zabiegów chirurgicznych. Podsumowując — odpowiedzialność w kwestiach zdrowotnych znacząco podnosi długość i jakość życia każdego człowieka.

Badania dla kobiet i mężczyzn

Po ukończeniu 20 roku życia badania okresowe powinny wejść w nawyk każdemu, bez względu na brak czasu czy problemy finansowe. Podstawowe analizy zazwyczaj można wykonać w najbliższym laboratorium, a wyniki uzyskać już następnego dnia. Do badań, które należy przeprowadzić przynajmniej raz do roku bez względu na wiek, zaliczamy: badania krwi i ogólne badanie moczu, a przynajmniej co pół roku: kontrolę stomatologiczną.
W zależności od przedziału wiekowego do podstawowych badań powinniśmy systematycznie dołączać nieco bardziej specjalistyczne analizy:

Po ukończeniu 40 roku życia:
Test na obecność krwi utajonej w kale. Jest ono istotne w wykrywaniu wczesnych stadiów raka jelita grubego, czasami połączone bezpośrednio z kolonoskopią, czyli endoskopowym badaniem jelita grubego;
RTG klatki piersiowej. Szczególnie wskazane nałogowym palaczom. Pozwala na szybką i bezbolesną analizę stanu płuc oraz diagnostykę nowotworów dolnych dróg oddechowych;
Badanie okulistyczne obejmujące pomiar ciśnienia śródgałkowego i ostrości wzroku. Pozwala na wykrycie nawet najmniejszego pogorszenia się wzroku;
EKG i pomiar ciśnienia tętniczego krwi u lekarza internisty.

Po ukończeniu 65 roku życia (mężczyźni) lub 10 lat po menopauzie (kobiety): densytometria kości, czyli ocena gęstości tkanki kostnej, która pozwala na wczesna diagnostykę osteoporozy.

Badania tylko dla kobiet

Kobiece ciało znacznie różni się budową, funkcjonowaniem oraz gospodarką hormonalną od męskiego, dlatego wiele z ważnych diagnostycznie testów jest przeznaczonych tylko dla pań. W grupie badań zalecanych dla kobiet po ukończeniu 20 roku życia znajdują się:

Samobadanie piersi — jest to najprostszy i zupełnie darmowy sposób na kontrolowanie stanu gruczołów mlecznych i wczesne wykrycie zmian w postaci drobnych guzków i zgrubień. Takie badanie powinno wykonywać się raz w miesiącu, w kilkudniowym odstępie od ostatniego dnia miesiączki, najlepiej tego samego dnia cyku za każdym razem. W internecie można znaleźć wiele przydatnych instrukcji do przeprowadzenia dokładnych oględzin, jednak zawsze warto poradzić się w tej kwestii specjalisty ginekologa.

Cytologia — jest całkowicie bezbolesna i można ją wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonywanie cytologii przynajmniej raz do roku, a jeżeli przez 3 lata wynik pozostanie prawidłowy, badanie można powtarzać z częstotliwością raz na 2 lata (zasada ta nie dotyczy jednak nosicielek wirusa HIV i HPV). Po 70 roku życia lub u pacjentek po resekcji szyjki macicy nie wykonuje się już cytologii.

Coroczne ogólne badanie ginekologiczne. Dzięki niemu możemy wykryć nieprawidłowości w stanie jajników, jajowodów, macicy i endometrium. U kobiet prowadzących bogate życie seksualne, mających wielu partnerów lub cierpiących z powodu nawracających infekcji intymnych, warto wykonywać wymaz z przedsionka pochwy nawet co pół roku.

Badanie USG piersi. W wieku 25 lat każda pani powinna poddać się badaniu USG piersi, a przy prawidłowym wyniku powtarzać je co dwa lata. Jeżeli jednak w najbliższej rodzinie pacjentki odnotowany został przypadek raka piersi, kontrola ultrasonograficzna powinna być przeprowadzana przynajmniej raz do roku.
W przypadku kobiet po 49 roku życia dodatkową zalecaną formą kontroli gruczołów mlecznych jest mammografia, którą należy wykonywać raz na 2 lata.

Badania tylko dla mężczyzn

Profilaktyczne badania przeznaczone tylko dla mężczyzn obejmują głównie diagnostykę nowotworów gruczołu krokowego. Panowie po ukończeniu 50 roku życia przynajmniej raz do roku powinni odwiedzać urologa w celu przeprowadzenia oceny stanu prostaty. Warto także wykonywać specjalistyczne badanie oceniające PSA, czyli antygen będący postawą stwierdzenia obecności rozwijającego się raka prostaty.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?