Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?

Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych?

5 (100%) 2 votes


Spośród wszystkich dostępnych obecnie form antykoncepcji, pigułki hormonalne są jedną z najpopularniejszych. Swoją sławę zawdzięczają one niewątpliwie wysokiej skuteczności i możliwości długotrwałego, bezpiecznego stosowania u kobiet w każdym wieku. Działanie składników aktywnych opiera się na 3 filarach: blokowanie dojrzewania komórki jajowej i owulacji, zapobieganie narastaniu śluzówki macicy oraz zagęszczanie śluzu szyjkowego, przez co staje się on nieprzepuszczalny dla plemników. Antykoncepcja hormonalna, przy idealnym zastosowaniu, zapobiega nieplanowanym poczęciom w 99,7%. Jednak przy typowym zastosowaniu wskaźnik ten spada nawet do 91%. Aby uchronić się przed wpadką, trzeba wiedzieć, co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Czynników jest wiele, ale na szczęście można im skutecznie zapobiegać.

 

Co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych? Oto lista 7 najczęstszych przyczyn!

 

1. Pominięcie tabletki

Zapominanie jest najczęstszym powodem, dla którego pigułki antykoncepcyjne zawodzą. W stosowaniu tabletek hormonalnych największe znaczenie ma regularność – tabletki powinny być zażywane każdego dnia mniej więcej o tej samej porze. Jeśli jednak przydarzy Ci się sytuacja, w której zapomnisz o pigułce, nie panikuj. Niezwłocznie zażyj tabletkę (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz) i pamiętaj, że:

  • jeżeli od pominięcia tabletki minęło mniej niż 12h, skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony;
  • jeżeli od pominięcia tabletki minęło więcej niż 12h, przez kolejnych 7 dni należy stosować dodatkową ochronę (np. prezerwatywa) lub zachować wstrzemięźliwość seksualną.

Przy zastosowaniu się do powyższych zasad, szansa na nieplanowaną ciążę jest znikoma.

 

2. Niedostateczne wchłanianie leku

Biegunka i wymioty

Lek potrzebuje czasu, by całkowicie wchłonąć się w jelicie i trafić do krwiobiegu. W przypadku biegunki lub wymiotów zostaje on usunięty, co zmniejsza skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Musisz pamiętać, że jeżeli zaburzenia żołądkowo-jelitowe wystąpią do 4h po przyjęciu tabletki, po ustąpieniu dolegliwości należy zażyć kolejną tabletkę z blistra (wówczas cykl ulegnie skróceniu) lub tę samą tabletkę z nowego blistra (długość cyklu pozostanie bez zmian).

Choroby jelit

Istnieją schorzenia, które ograniczają skuteczne wchłanianie leków, nie tylko pigułek antykoncepcyjnych. Mowa tutaj o coraz częściej występującej chorobie Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz innych chorobach zapalnych jelit. Istotny wpływ mają również Zespół Upośledzonego Wchłaniania (ZUW) oraz Zespół Jelita Drażliwego, który przejawia się częstymi biegunkami. W przypadku istnienia takich schorzeń przewlekłych, nie zaleca się stosowania doustnych środków hormonalnych. Rozwiązaniem mogą okazać się plastry lub zastrzyki antykoncepcyjne, z których substancje czynne wchłaniają się niezależnie od kondycji przewodu pokarmowego.

Środki absorbujące

Tabletek antykoncepcyjnych nie należy zażywać jednocześnie z lekami absorbującymi (np. węgiel aktywny), które są w stanie wiązać składniki leku i uniemożliwiać ich wchłanianie ze światła przewodu pokarmowego.

 

3. Przechowywanie

To, w jakich warunkach przechowujesz swoje tabletki, wbrew pozorom ma znaczenie. Najbezpieczniej jest umieścić blister z tabletkami w pudełku lub papierowej kieszonce, gdyż dostęp do światła może powodować rozkład substancji czynnych. Podobnie narażenie na wysoką temperaturę może wpływać niekorzystnie na postać leku i powodować zmieniony profil uwalniania substancji z tabletki.

 

4. Inne leki

Istnieją substancje, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami tabletek i obniżać ich skuteczność, dlatego zawsze informuj lekarza lub farmaceutę o fakcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. W praktyce najczęstsza interakcja pigułek dotyczy jednoczesnego przyjmowania antybiotyków i leków przeciwrzybiczych. Terapie antybiotykami (zwłaszcza o szerokim spektrum antybakteryjnym) prowadzą do zniszczenia naturalnej flory bakteryjnej jelit, co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ bakterie jelitowe są konieczne do prawidłowej transformacji i wchłaniania hormonów. W trakcie zażywania tabletek antykoncepcyjnych, podczas terapii antybiotykami i po leczeniu przeciwgrzybicznym należy przyjmować probiotyki z bakteriami kwasu mlekowego, aby uzupełnić florę bakteryjną przewodu pokarmowego.

 

5. Zioła

Nie wszystkie zioła są bezpieczne, gdy przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne. Wybierając suplementy diety lub herbatki ziołowe, wystrzegaj się w składzie dziurawca. Dziurawiec zmniejsza skuteczność antykoncepcji hormonalnej, co zostało udowodnione wieloma badaniami. Na szczęście preparaty z dziurawcem często posiadają stosowne ostrzeżenia. Pamiętaj, czytanie ulotek i składów to podstawa!

 

6. Jedzenie

Czy wiesz, że w codziennej diecie mogą znajdować się składniki utrudniające metabolizm pigułek antykoncepcyjnych? Do najsilniej działających należy grejpfrut. Składniki soku grejpfrutowego potrafią hamować enzymy wątrobowe na wiele godzin i zaburzać prawidłowe działanie pigułek. W czasie stosowania tabletek należy unikać grejpfrutów. Dobrze jest ograniczyć również pomarańcze.

 

7. Dym papierosowy

Nie pal! Papierosy nie są korzystne nie tylko dla terapii antykoncepcyjnej, ale również dla Twojego zdrowia. Składniki dymu papierosowego mają udowodnione działanie pobudzające enzymy wątrobowe. Zaindukowane enzymy metabolizują substancje czynne za szybko, co obniża skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Poza tym palenie papierosów ma inne, znacznie groźniejsze działanie. Równoczesne stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej i palenie prowadzi do zwiększonego ryzyka zakrzepicy, zawałów serca i udarów mózgu. Nie warto ryzykować swoim zdrowiem! Rozpoczęcie stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej to świetny pretekst do pożegnania się z „dymkiem” raz na zawsze!

 

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?