Mam duże wargi sromowe. Czy to normalne?

Mam duże wargi sromowe. Czy to normalne?

5 (100%) 1 vote


Spośród wielu szczegółów anatomicznych, znajdujących się zwykle w niewidocznym obszarze, wargi sromowe podlegają najbardziej niesprawiedliwej ocenie. Wiele kobiet twierdzi, że ma za duże wargi sromowe, asymetryczne, odstające, nieestetyczne, za jasne, za ciemne… Tymczasem znaleźć punkt odniesienia jest naprawdę trudno, bowiem żadna para warg sromowych nie jest taka sama. Kobiece wargi sromowe mogą przyjmować przeróżne rozmiary i kształty, ale prawie wszystkie z nich są normalne i zdrowe. Niefortunną częścią bycia kobietą jest spędzenie niepotrzebnych godzin na zastanawianiu się, czy najdrobniejsze części ciała wyglądają odpowiednio dobrze. Aby wyciszyć Twój umysł i zaspokoić ciekawość, przygotowaliśmy garść fachowej wiedzy o wargach sromowych!

 

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o rozmiarze warg sromowych! Co to znaczy mieć duże wargi sromowe?

 

Podział i wymiary warg sromowych.

Posiadasz dwa rodzaje warg sromowe: wargi sromowe większe (wargi zewnętrzne) i wargi sromowe mniejsze (wargi wewnętrzne). Spełniają one rozmaite funkcje – osłaniają wejście do pochwy, cewkę moczową, łechtaczkę i ujścia gruczołów intymnych. Bez warg sromowych te delikatne struktury ulegałyby nieustającym podrażnieniom i infekcjom. Zwykle wargi sromowe wewnętrzne są mniejsze od warg sromowych zewnętrznych, ale nie jest to reguła.

Pewne badanie opublikowane w 2005 roku zawiera zmierzone przez naukowców różne części kobiecej anatomii. Zaobserwowano, że zwiotczałe wargi sromowe większe mają około 7 do 12 centymetrów długości, zaś długość warg sromowych mniejszych wynosi około 2 do 10 centymetrów. To całkiem spory zakres!  Inne badanie z 2004 roku wykazało, że około połowa wszystkich kobiet ma mniejsze wargi sromowe mniejsze niż ich wargi sromowe większe, co oznacza, że ​​trochę wystają. To więcej dowodów na to, że wargi sromowe są bardzo różne.

Nawet jeśli Twoje wargi sromowe wykraczają poza skalę, nie oznacza to, że są „zbyt duże” lub „nienormalne”. Wystarczy porównać rozmiar warg sromowych do wielkości biustu. Możesz mieć wrażenie, że Twoje piersi są wyjątkowo duże, ale niewłaściwe byłoby stwierdzenie, że „Twoje piersi mają nienormalny rozmiar”. To samo dotyczy okolic intymnych – duże wargi sromowe są zwykłą predyspozycją anatomiczną, którą wielu może nawet postrzegać jako po prostu seksi!

 

Kiedy duże wargi sromowe nie są OK?

Czasem wargi sromowe potrafią naprawdę uprzykrzyć życie aktywnym kobietom. Wystające wargi mniejsze są bardzo wrażliwe na dotyk i podrażnienia. Jeżeli mają one kontakt z bielizną, obcisłą odzieżą, siodełkiem rowerowym itp, może dochodzić do bolesnych otarć, a nawet zakażeń. Co więcej, za duże wargi sromowe mogą być przyczyną bolesności w trakcie współżycia. W takich przypadkach warto rozważyć wizytę u chirurga. Operacje plastyczne miejsc intymnych w obecnych czasach nie należą do rzadkości i nie powinny być dla Ciebie powodem do wstydu!

 

Labioplastyka – operacyjne zmniejszenie warg sromowych.

Większość zabiegów wynika z osobistych preferencji pacjentki. Zwykle operowane są wewnętrzne wargi, bo to one stanowią główne źródło problemu. Najczęstszą skargą, którą właściwie powielają wszystkie kobiety, jest to, że ich wewnętrzne wargi są zbyt duże, wystają w strojach kąpielowych lub majtkach, są drażnione przez odzież i na ogół po prostu nie podoba im się sposób, w jaki wyglądają. Dlatego nie warto zwlekać – ogromna większość kobiet, która poddała się zbiegowi labioplastyki, nie doświadcza dyspareunii (bólu podczas stosunku) lub innego fizycznego dyskomfortu związanego z ich wargami sromowymi.

Jeśli czujesz ból i wstydzisz się tego, jak wyglądasz „tam na dole”, powinnaś porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Możliwe, że labioplastyka rozwiąże Twoje problemy na dobre i na zawsze zapomnisz o dyskomforcie. Duże wargi sromowe to problem natury estetycznej, jednak za duże wargi sromowe, będące źródłem przykrych doznań, to już przypadek medyczny, kwalifikujący się do leczenia operacyjnego. Nie wstydź się swojego ciała!

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?