Gąbka dopochwowa – Antykoncepcja bez tajemnic

Gąbka dopochwowa – Antykoncepcja bez tajemnic

5 (100%) 1 vote


Gąbka dopochwowa jest złożeniem metody barierowej i chemicznej. Ma ona postać niewielkiej, okrągłej, wyprofilowanej gąbki, wykonanej z pianki poliuretanowej, nasączonej płynnymi roztworami substancji plemnikobójczych, takimi jak nonoksynol-9 lub benzalkonium.

Gąbka dopochwowa – mało popularna, ale czy mało skuteczna?

 

Zasady aplikacji i usuwania gąbki dopochwowej:

Gąbkę dopochwową zakłada się bezpośrednio przed stosunkiem, aplikując ją głęboko do wnętrza pochwy. Powinna w niej pozostać przez minimum 12-24 h od aktu płciowego zakończonego wytryskiem. Dopiero po tym czasie można ją bezpiecznie wyciągnąć. Do brzegów gąbki przytwierdzona jest trwała tasiemka, która umożliwia jej szybkie usunięcie.

 

Skuteczność i bezpieczeństwo:

Gąbka dopochwowa jest metodą antykoncepcyjną o niskiej skuteczności, porównywalnej ze stosowaniem chemicznych spermicydów w formie globulek i pianek. Jest ona natomiast całkowicie obojętna hormonalnie dla organizmu. Fakt ten może mieć znaczenie dla kobiet młodych, borykających się z poważnymi zaburzeniami hormonalnymi oraz matek karmiących piersią. Podobnie jak prezerwatywę, gąbkę dopochwową stosuje się wyłącznie przed stosunkiem, dzięki czemu sprawdza się u osób współżyjących rzadko i nieregularnie. Może być zakładana bez względu na dzień cyklu miesiączkowego, choć podczas obfitych krwawień menstruacyjnych nie jest polecanym środkiem ochrony. Również chemiczne substancje plemnikobójcze, mające kontakt z delikatną błoną śluzową nabłonka pochwy, mogą powodować podrażnienia i uczulenia.

 

Dostępność:

Na polskim rynku gąbki dopochwowe są bardzo trudno dostępne. Może je zamówić przez internet, zwłaszcza na zagranicznych stronach.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?