Higiena intymna – czy robisz to dobrze? Sprawdź!

Nadeszło lato i zalała nas fala upałów. Szczególnie w tym okresie (ale nie tylko!) bardzo istotne jest utrzymywanie intymnych części ciała w świeżości i czystości. Prawidłowa higiena intymna wpływa na komfortowe samopoczucie i – co najważniejsze – jest podstawą zdrowia! Dlaczego? Pot i wysoka temperatura sprzyjają powstawaniu otarć, odparzeń, infekcji intymnych i nieprzyjemnego zapachu. Jak mawia stare, mądre przysłowie: lepiej zapobiegać, niż leczyć!

 

Higiena intymna w pigułce, czyli kompleksowe porady dla niej i dla niego!

 

ON

1. Usuwaj owłosienie łonowe.

Lata 70 już dawno za nami! Bujne, nieokiełznane owłosienie łonowe nie jest już oznaką męskości, a raczej braku dbałości o swoje okolice intymne. Czarna, gęsta i skręcona “czupryna” nie tylko nie wygląda estetycznie, gdy jesteś w stroju Adama, ale również uprzykrza intymne momenty. (Włosy między zębami? Czy któraś kobieta to lubi?) Dlatego apelujmy do wszystkich świadomych dżentelmenów – ogarnijcie swoje owłosienie, jeśli nie ze względów higienicznych, to chociaż z troski o komfort swoich partnerek 🙂
Owłosienie łonowe sprawia, że pocisz się obficiej, a pot, łój i złuszczony naskórek zatrzymują się na włosach. W takich warunkach znacznie chętniej rozwijają się bakterie i grzyby, będące źródłem infekcji i nieprzyjemnego zapachu.

TIP: Na podrażnienia po goleniu świetnie sprawdzi się oktenidyna (Octenisept, Octedin, Octaseptal) i maść cynkowa!

2. Myj się.

Latem przynajmniej dwa razy dziennie! Prawidłowa higiena intymna wymaga też, by dokładnie umyć okolice intymne po każdym wysiłku fizycznym, stosunku seksualnym oraz wizycie w saunie, na basenie, na plaży. Niby to takie oczywiste, a nie zawsze pamiętamy o dokładnym umyciu okolic intymnych po biwaku nad jeziorem lub rekreacyjnym meczu z kumplami. Do oczyszczania okolic intymnych nie używaj mydła, które wysusza delikatną i wrażliwą skórę. Znacznie lepiej sprawdzą się delikatne płyny do higieny intymnej o właściwościach odświeżających i antybakteryjnych. Nie zapominaj też o dokładnym umyciu skóry pod napletkiem, gdzie najintensywniej gromadzi się łój, wydzieliny i bakterie.

3. Zmieniaj bieliznę.

I to regularnie! Niezależnie od tego, czy wolisz bokserki, czy slipy, utrzymuj bieliznę czystą i zmieniaj ją codziennie. Pilnuj też, by dobrze wyschła po praniu, w przeciwnym razie będzie pachnieć jeszcze gorzej niż niezmieniana przez tydzień! Prawidłowa higiena intymna wymaga prania bielizny w minimum 60°C.

4. Myj ręce przed i po wizycie w toalecie.

Dokładne umycie dłoni po wizycie w toalecie z pewnością utkwiło w głowach wszystkich współczesnych mężczyzn. A co z oczyszczaniem rąk przed skorzystaniem z WC? No właśnie! Wbrew pozorom, taki zabieg ma bardzo dużo sensu! Dokładne umycie i odkażenie dłoni zapobiega przeniesieniu chorobotwórczej flory bakteryjnej, z którą miałeś do czynienia w trakcie dnia, na penisa.

5. Wycieraj penisa.

Papier toaletowy nie jest Twoim wrogiem! Po oddaniu moczu przyłóż kawałek papieru lub jednorazowej chusteczki higienicznej do penisa i osusz go. To pomoże ci uniknąć rozwoju infekcji cewki moczowej i pęcherza.

 

ONA

1. Depiluj się na gładko – bez obaw!

Bez względu na to, czy robisz letnie, czy też zimowe porządki, zawsze depiluj się z głową! Odpowiednie przygotowanie okolic intymnych przed i po zabiegu gwarantuje bezbolesne przeżycie całego sezonu na “brazylijską gładkość”.

– Jeżeli używasz “jednorazówek” więcej niż jeden raz, przed użyciem odkażaj je w gorącej wodzie.
– Nie przesadzaj z recyklingiem! Tępe ostrze nie usunie dokładnie włosów, a tylko porani Twoją skórę.
– Stosuj żele i pianki poślizgowe, aby zminimalizować ryzyko zacięć.
– Jeżeli Twoje owłosienie jest miękkie i delikatne, możesz wybrać kremy do depilacji.
– Na podrażnienia i zacięcia stosuj maści i kremy łagodzące, gojące, łagodnie antyseptyczne (kremy ze srebrem, maść cynkowa, Alantan Plus, Bepanthen Sensiderm, Cicalfate, Cicaplast, Aderma Krem z miedzią i cynkiem).
– Możesz skorzystać z usług profesjonalnej depilacji gabinetowej (ciepły wosk, pasta), epilacji, depilacji laserowej. Ostatecznie jest też depilator – wtedy efekt utrzymuje się dłużej.
– Uważaj na wrastające włoski! Pomóc mogą regularne peelingi  (np. delikatny peeling cukrowy).

2. Myj się codziennie.

Oczyść i dokładnie opłucz okolice łonowe. Nie używaj mydła w kostce i mocno perfumowanych żeli pod prysznic – może to doprowadzić do wysuszenia, podrażnienia i infekcji. Korzystaj ze specjalnych płynów przeznaczonych do higieny intymnej. Na rynku dostępne są płyny łagodzące, nawilżające, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, działające zapobiegawczo w nawracających infekcjach intymnych.

W czasie menstruacji oczyszczaj okolice intymne nawet dwa razy dziennie! Dokładnie myj się też po każdym stosunku, wizycie na siłowni, plaży lub basenie. Pomoże Ci to uniknąć zakażenia.

3. Dokładnie susz okolice intymne.

Twoja higiena intymna nie obejdzie się rzecz jasna bez dokładnego osuszenia warg sromowych po umyciu. Wilgotne środowisko zwiększa ryzyko rozwoju bakterii i grzybów.

4. Noś przewiewną, bawełnianą bieliznę.

Zwłaszcza w upalne dni. Tworzywa sztuczne i spocona skóra sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych i nieprzyjemnego zapachu.

5. Regularnie wymieniaj tampony lub podpaski.

Podczas menstruacji pamiętaj o regularnym wymienianiu tamponów lub podpasek. Dokładnie umyj ręce przed i po wymianie materiału higienicznego.

6. Zmieniaj bieliznę codziennie.

Nic Ci po zadbanym wyglądzie okolic intymnych, jeśli bielizna nie jest świeża. Zadbaj o to, by codziennie nosić nowe, czyste i świeże majtki (lub stringi, lub bokserki – tutaj wybór pozostawiamy Tobie).

7. Zadbaj o florę bakteryjną pochwy!

Dla nowoczesnych kobiet higiena intymna to coś więcej niż tylko mycie i suszenie. To także holistyczne spojrzenie na biocenozę pochwy i zrozumienie jej potrzeb. Antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna, tampony i kosmetyki intymne mogą zaburzać naturalną równowagę, przez co zmieniać pH pochwy, jej zdolność do obrony przed infekcjami, zapach, smak, kondycję. Dla pełnej i pewnej higieny intymnej, wszystkie panie (a zwłaszcza te, które często cierpią na nawracające kandydozy) powinny stosować globulki i kapsułki z bakteriami kwasu mlekowego (leki OTC – Lactovaginal, Lakcid Intima, InVag). Po 40 r.ż. warto także zaopatrzyć się w globulki o właściwościach nawilżających i odżywczych.

 

Czy wiesz, że… dobrze nawilżona, odżywiona i zdrowa pochwa potęguje doznania? Przekonaj się sama!

Higiena intymna – czy robisz to dobrze? Sprawdź!

4.3 (86.67%) 6 vote[s]

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?