Implant hormonalny – Antykoncepcja bez tajemnic

Implant hormonalny – Antykoncepcja bez tajemnic

5 (100%) 1 vote


Skuteczna antykoncepcja na lata, bez konieczności łykania pigułek, naklejania plasterków lub przyjmowania bolesnych zastrzyków? Takie warunki spełnia nowa metoda zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą, zyskująca coraz większą rzeszę fanek na całym świecie – implant hormonalny!

 

Antykoncepcyjny implant hormonalny – nowoczesna antykoncepcja bez wyrzeczeń!

 

Co to jest implant hormonalny?

Antykoncepcyjny implant hormonalny ma postać kilku (5-6) wąskich pręcików, o długości nie przekraczającej 34 mm, w całości wykonanych z tworzywa sztucznego. Ich puste wnętrze wypełnione jest roztworem syntetycznego progesteronu (lewonorgestrel, etonogestrel). Składnik aktywny blokuje owulację i zmienia konsystencję śluzu szyjkowego na bardziej lepki i gęsty, dzięki czemu obecne w pochwie plemniki nie mogą przedostać się do macicy i dalej do jajowodów. Efektywność tej metody oceniana jest na 99,95% w pierwszym roku stosowania, natomiast w każdym kolejnym spada ona o nieznaczny procent.

 

Jak stosuje się tę metodę zapobiegania poczęciu?

Implant hormonalny umieszcza się podskórnie na przedramieniu, nieco powyżej stawu łokciowego, przeprowadzając niewielkie nacięcie chirurgiczne. Taki zabieg powinien wykonać wyłącznie wykwalifikowany pracownik medyczny, bowiem nieumiejętna bądź niehigieniczna aplikacja implantu może stać się przyczyną wystąpienia groźnego stanu zapalnego. Wszczepione podskórnie kapsułki uwalniają hormon przez okres 2-5 lat. Po tym czasie tracą swoje właściwości i muszą być usunięte przez lekarza. Istnieje możliwość wcześniejszego wydobycia implantu, w przypadku gdy pacjentka nie chce dłużej kontynuować terapii antykoncepcyjnej.

 

Zalety implantu:

  • długotrwały efekt antykoncepcyjny (nawet do 5 lat),
  • brak konieczności codziennego zażywania pigułek,
  • niezakłócony przebieg kontaktu seksualnego,
  • ograniczenie liczby przeciwwskazań,
  • bardzo wysoka ochrona antykoncepcyjna.

 

Wady implantu:

  • konieczność wykonania nacięcia chirurgicznego,
  • ryzyko zakażenia w miejscu wszczepienia implantu.

 

Jakie są możliwe skutki uboczne?

Skutki uboczne podczas stosowania implantu występują wyjątkowo rzadko. Niektóre pacjentki skarżą się na przejściowe nudności, wymioty i niezdiagnozowane krwawienia z pochwy. Zdarza się także, że zamiast miesiączek dochodzi do skąpych krwawień z dróg rodnych. Pojawienie się każdego z powyższych działań niepożądanych należy bezwzględnie zgłosić swojemu lekarzowi.

 

Czy jest to metoda dostępna w Polsce?

Do niedawna w naszym kraju nie był zarejestrowany żaden dostępnych na rynku implantów. Na szczęście w aptekach i klinikach jest już dostępny IMPLANTON NXT (etonogestrel), będący bliskim krewnym popularnego na zachodzie implantu NORPLANT (levonorgestrel). Sam implant kosztuje powyżej 400 zł. Cena implantu wraz z zabiegiem wszczepienia to już wydatek rzędu 700-800 zł. Biorąc jednak pod uwagę roczne wydatki na tabletki antykoncepcyjne lub plastry, takie koszty nie wydają się wygórowane.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?