Implant hormonalny

Implant hormonalny

Jak oceniasz ten wpis?


Skuteczna antykoncepcja na lata, bez konieczności łykania pigułek, naklejania plasterków lub przyjmowania bolesnych zastrzyków? Takie warunki spełnia nowa metoda zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, zyskująca coraz większą rzeszę fanek na całym świecie. Hormonalny implant antykoncepcyjny – ma postać kilku (5-6) wąskich pręcików, o długości nie przekraczającej 34mm, w całości wykonanych z tworzywa sztucznego. Ich puste wnętrze wypełnione jest roztworem syntetycznego progesteronu (lewonorgestrel), który blokuje owulację i zmienia konsystencję śluzu szyjkowego na bardziej lepki i gęsty, dzięki czemu obecne w pochwie plemniki nie mogą przedostać się do macicy i dalej do jajowodów. Efektywność tej metody oceniana jest na 99,95% w pierwszym roku stosowania, natomiast w każdym kolejnym spada ona o nieznaczny procent.

Implant hormonalny umieszcza się podskórnie na przedramieniu, nieco powyżej stawu łokciowego, przeprowadzając niewielkie nacięcie chirurgiczne. Taki zabieg powinien wykonać wyłącznie wykwalifikowany pracownik medyczny, bowiem nieumiejętna bądź niehigieniczna aplikacja implantu może stać się przyczyną wystąpienia groźnego stanu zapalnego. Wszczepione podskórnie kapsułki uwalniają hormon przez okres 5 lat. Po tym czasie tracą swoje właściwości i muszą być usunięte przez lekarza. Istnieje możliwość wcześniejszego wydobycia implantu, w przypadku gdy pacjentka nie chce dłużej kontynuować terapii antykoncepcyjnej.

Zalety implantu:

  • długotrwały efekt antykoncepcyjny (nawet do 5 lat)
  • brak konieczności codziennego zażywania pigułek
  • niezakłócony przebieg kontaktu seksualnego
  • ograniczenie liczby przeciwwskazań
  • bardzo wysoka ochrona antykoncepcyjna

Wady:

  • konieczność wykonania nacięcia chirurgicznego
  • ryzyko zakażenia w miejscu wszczepienia implantu

Skutki uboczne podczas stosowania implantu występują wyjątkowo rzadko. Niektóre pacjentki skarżą się na przejściowe nudności, wymioty i niezdiagnozowane krwawienia z pochwy. Zdarza się także, że zamiast miesiączek dochodzi do skąpych krwawień z dróg rodnych. Pojawienie się każdego z powyższych działań niepożądanych należy bezwzględnie zgłosić swojemu lekarzowi.

Niestety, w Polsce nie jest zarejestrowany jeszcze żaden dostępnych na rynku implantów. Na świecie największą popularnością cieszy się NORPLANT, zapewniający ochronę przed niechcianą ciążą na okres 5 lat. W krajach zachodnich możliwe jest również wszczepienie mini-implantu (IMPLANON), który swoje właściwości antykoncepcyjne zachowuje przez minimum 2 lata.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?