Kapturki antykoncepcyjne

Kapturki antykoncepcyjne są jedną z barierowych metod zapobiegania ciąży, stosowaną przez kobiety. Wykonuje się je z hipoalergicznych tworzyw na bazie silikonu, a ze względu na różne docelowe miejsca aplikacji przyjmują one zróżnicowane formy:

  • KAPTURKI NASZYJKOWE (Mają kształt naparstka lub czapeczki marynarskiej (FemCap). Ich zadaniem jest szczelne dopasowanie się (przyssanie) do szyjki macicy i jej ochrona.)
  • KAPTURKI SKLEPIENIOWE (Przypominają malutką miseczkę lub kapelusz (Vimule). Poprawnie założone osłaniają całe sklepienie (w tym szyjkę macicy), ale dolegają mniej dokładnie.)

Kapturki mogą pozostawać do 48h wewnątrz pochwy kobiety, czyli znacznie dłużej niż podobne do nich diafragmy. Dla pełnej skuteczności zakłada się je ok. 6h przed stosunkiem, a usuwa nie wcześniej niż przed upływem 8h. W przypadku kapturków nie istnieje konieczność stosowania środków plemnikobójczych, co zmniejsza prawdopodobieństwo podrażnień i alergii. Są wielorazowe i trudno ulegają zużyciu. Odmiennie do błon antykoncepcyjnych, zmiana wielkości pochwy nie ma wpływu na średnicę używanego kapturka, chociaż jego pierwotny rozmiar powinien być ustalony przez lekarza ginekologa.

Kapturki naszyjkowe i sklepieniowe mogą być stosowane w przypadku istnienia defektów zdrowotnych, takich jak:

  • nieprawidłowe ukształtowanie spojenia łonowego
  • słabość mięśni pochwy i krocza
  • nawracające infekcje układu moczowego

Ponadto zmniejszają ryzyko wystąpienia neoplazji szyjki macicy, zapalenia narządów miednicy mniejszej, chlamydiozy, rzeżączki i rzęsistkowicy.

Efektywność antykoncepcyjna dla kapturków waha się w granicach 96-80% w zależności od poprawności aplikacji. Najczęstszą przyczyną niepowodzeń jest w tym przypadku możliwość zsunięcia się osłony z szyjki macicy w trakcie lub po stosunku.

Ginekolodzy rekomendują używanie kapturków kobietom powyżej 35 roku życia, które chcą przejąć kontrolę nad zabezpieczeniem przed ciążą. Ponadto są one całkowicie obojętne hormonalnie dla organizmu i nie zaburzają przebiegu aktu seksualnego. Ze względu na relatywnie niską ochronę, nie poleca się ich stosowania przez bardzo młode kobiety, często nieumiejętnie korzystające ze złożonych przyborów antykoncepcyjnych lub gdy charakter zbliżeń jest spontaniczny i całkowicie przypadkowy.

Wady kapturków dopochwowych:

  • mała dostępność w aptekach (znacznie łatwiej dostać je w sklepach internetowych)
  • wysoka cena pojedynczego zakupu (250-300zł)
  • mogą powodować miejscowe podrażnienia i otarcia
  • powodują utratę odczuć w związku z podrażnieniem szyjki macicy

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?