Metody antykoncepcji: przegląd i skuteczność

Metody antykoncepcji: przegląd i skuteczność

5 (100%) 1 vote


O tym, że seks powinien być przede wszystkim bezpieczny, wiedzą zarówno wkraczający w świat intymnych doznań nastolatkowie, jak i latami doskonalący sztukę miłosną dorośli. Konieczność stosowania antykoncepcji wynika nie tylko z chęci uchronienia się przed niechcianą ciążą, ale i zapobiegania zakażeniom chorobami wenerycznymi, w tym wirusem HIV. Obecnie możemy porównywać wszystkie metody antykoncepcji, wybierając te, które charakteryzują się najwyższą skutecznością, łatwością użytkowania i najmniejszą inwazyjnością. Kobiety swój wybór powinny uzgodnić z ginekologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, pomoże wybrać optymalny dla jej zdrowia i potrzeb środek antykoncepcyjny.

Wszystkie strategie antykoncepcyjne można podzielić na dwie podstawowe grupy. Wśród nich znajdują się podbijające rynek farmaceutyczny metody odwracalne oraz niewielka grupa metod nieodwracalnych. Te ostatnie wiążą się z koniecznością podjęcia interwencji chirurgicznej.

 

Metody antykoncepcji pod lupą. Która z nich jest najlepsza?

 

Metody nieodwracalne

Czyli sterylizacja i wazektomia. Polegają one na operacyjnym podwiązaniu jajowodów u kobiet oraz podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów u mężczyzn. W ten sposób blokuje się zachodzenie podstawowych procesów rozrodczych, takich jak: owulacja i transport komórki jajowej przez jajowód oraz obecność plemników w spermie. Skuteczność metody antykoncepcji wg skali Pearla wynosi 99.9%, a więc gwarantuje ona pełną ochronę przez całe życie. Mimo iż sterylizację uznaje się za metodę nieodwracalną, to często podejmowane są zabiegi przywrócenia ciągłości jajowodów u kobiet. Niestety, nie zawsze są one zakończone powodzeniem, a prawdopodobieństwo odzyskania pełnej płodności oscyluje w granicach od 30% do 80%.

Skuteczność „odwracania” sterylizacji i wazektomii maleje wraz z czasem, jaki upłynął od momentu operacji. Lekarze zazwyczaj odradzają ten typ antykoncepcji młodym ludziom, nieposiadającym jeszcze potomstwa. Obydwa zabiegi nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami wenerycznymi.

 

Metody odwracalne

Hormonalne środki antykoncepcyjne

To najskuteczniejsze i najpopularniejsze metody antykoncepcji wśród tych odwracalnych. Dostępne są w formie klasycznych tabletek dwuskładnikowych (progesteron + estrogen) oraz jednoskładnikowych (progesteron), a także jako zastrzyki (przyjmowane raz na okres trzech miesięcy) i wygodne w użyciu plastry. Ich działanie opiera się na dostarczaniu do ustroju kobiety wielokrotnie zwiększonej dawki hormonów żeńskich, które zapobiegają wystąpieniu owulacji, zagęszczają śluz w szyjce macicy (tak, aby nie przepuszczał plemników) oraz zmieniają strukturę endometrium (zapłodniona komórka jajowa nie ulega implantacji w ścianie macicy). Jest to skuteczna metoda – w skali Pearla osiąga 99,4 -99,7%. Dobór antykoncepcji hormonalnej przeprowadza wyłącznie lekarz ginekolog na podstawie aktualnych wyników badań krwi. Poznanie stanu zdrowia pacjentki i trybu jej życia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia przykrych skutków ubocznych, takich jak: wzrost masy ciała, spadek libido, trądzik, bóle głowy.

Wkładki wewnątrzmaciczne

Kolejna, mniej popularna metoda zapobiegania ciąży. Wkładki nazywane są popularnie spiralami. Wykonuje się je z tworzyw sztucznych oraz drucika miedzianego, który przez wytwarzanie dużej ilości jonów niszczy przedostające się do macicy komórki jajowe i plemniki. Niektóre wkładki posiadają dodatkowe kapsuły hormonalne, cyklicznie uwalniające odpowiednie dawki hormonów. Wkładka często ma kształt powyginanej litery S lub T. Umieszcza się ją w jamie macicy za pomocą specjalnego aplikatora w gabinecie ginekologicznym. Skuteczność metody waha się w granicach od 99,8% do 99,4%.

Barierowe metody antykoncepcji

Cieszą się największą popularnością wśród osób, które dopiero rozpoczynają współżycie. Są one powszechnie dostępne, proste w zastosowaniu i skuteczne chronią przed niechcianą ciążą. Mają za zadanie blokować transport nasienia do górnych dróg rodnych kobiety (jajowody). Zaliczamy do nich:
prezerwatywy lateksowe i nielateksowe (dla alergików),
prezerwatywy żeńskie (umieszczane w pochwie),
diafragmy (izolujące wyłącznie szyjkę macicy)
gąbki nasączone środkiem plemnikobójczym.

W przypadku wyżej wymienionych elementów, skuteczność w zapobieganiu ciąży jest zależna od umiejętności zastosowania. W skali Pearla obserwujemy zróżnicowane wartości (98-80%). Metody barierowe nie wykazują żadnych działań ubocznych, a więc można je stosować bez względu na wiek i stan zdrowia.

Chemiczne środki plemnikobójcze

Dostępne są w formie globulek, żeli, pianek i kremów. Umieszczone w pochwie na 15-30 min przed stosunkiem, niszczą docierające do szyjki macicy plemniki oraz zapewniają prawidłowy poślizg podczas stosunku. Wadą jest ich porównywalnie niska skuteczność, którą szacuje się na 95-80%.

 

Naturalne metody antykoncepcji – kalendarzyk małżeński

Naturalne sposoby zapobiegania poczęciu według skali procentowej mają wyjątkowo wysoką skuteczność (metoda objawowo-termiczna). Wymagają one jednak regularnego cyklu i dokładanej obserwacji ciała. U kobiety miesiączkującej regularnie przeprowadza się codzienne pomiary temperatury, która w fazie lutealnej cyklu podnosi się o 0,5 stopnia. Równie ważne jest śledzenie zmian konsystencji i wyglądu śluzu szyjki macicy, co pozwala na niemal bezbłędne oszacowanie płodności (nawet w 99,6%). Naturalne metody antykoncepcyjne niestety zawodzą u kobiet posiadających nieregularne cykle. Wybierając tę metodę antykoncepcji należy wziąć pod uwagę również fakt, że ciało ludzkie jest nieprzewidywalne i zmienne. Nawet najmniejsza infekcja czy też zaburzenie trybu życia może spowodować przedwczesne wystąpienie lub opóźnienie owulacji, niemożliwe do uchwycenia.

 

Stosunek przerywany

Według specjalistów powinien cechować się 96% skutecznością. Fakty mówią jednak, że prawie co 4 kobieta stosująca stosunek przerywany jako jedyną metodę zabezpieczenia, w ciągu jednego roku zajdzie w nieplanowaną ciążę.

 

Metody antykoncepcji należy wybierać rozsądnie, adekwatnie do wieku, stanu zdrowia i częstości stosunków seksualnych. Bez względu na to, która opcja przypadnie nam do gustu, musimy mieć świadomość, że na jej skuteczność największy wpływ zawsze ma nasza wiedza, doświadczenie i wnikliwa umiejętność obserwacji własnego ciała.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?