Metody naturalnego planowania rodziny (NPR)

Metody naturalnego planowania rodziny (NPR)

5 (100%) 1 vote


NPR (Naturalne planowanie rodziny), NFP (Natural family planning) oraz FAB (Fertility Awerness-Based Methods) to trzy synonimiczne skróty, oznaczające zbiór metod rozpoznawania płodności. Na podstawie obserwacji swojego ciała, kobieta z dużą precyzją może przewidzieć występowanie dni płodnych i niepłodnych w każdym cyklu miesiączkowym. Fizjologiczne objawy okresów płodnych mogą posłużyć zarówno zwiększeniu prawdopodobieństwa zajścia w ciąże, jak i jej bezwzględnemu uniknięciu. Zasada działania metody jest dziecinnie prosta – podczas dni rozpoznanych jako płodne należy całkowicie powstrzymać się od współżycia, natomiast w czasie występowania dni niepłodnych można kochać się bez ograniczeń i dodatkowych restrykcji. Choć teoretyczna skuteczność metody naturalnego planowania rodziny wynosi od 98-95%, to w praktyce ten wskaźnik jest o wiele niższy i oscyluje wokół wartości 74%. Dzieje się tak, ponieważ wiele kobiet nie posiada stosownej wiedzy medycznej, by dokładnie przewidzieć moment wystąpienia owulacji.

 

Metody naturalnego planowania rodziny (NPR) od podstaw. Na czym polegają? Czy są skuteczne?

 

METODA KALENDARZYKOWA

Polega na prowadzeniu tak zwanego „kalendarzyka małżeńskiego”, na podstawie którego kobieta szacuje swoją płodność w każdym cyklu miesiączkowym. Przygotowywanie kalendarza owulacyjnego trwa około pół roku. Wtym czasie kobieta notuje czasy trwania każdego cyklu, a następnie przeprowadza konieczne obliczenia.

  • Pierwszy dzień płodny oblicza się odejmując 20 od liczby dni w cyklu (lub liczby dni najkrótszego cyklu).
  • Ostatni dzień płodny oblicza się odejmując 11 od liczby dni w cyklu (lub liczby dni najdłuższego cyklu).

Metoda kalendarzowa cechuje się niską skutecznością ze względu na silny wpływ czynników zaburzających moment wystąpienia owulacji: problemy hormonalne, stres, alkohol, bezsenność, infekcje, wzmożony wysiłek fizyczny i psychiczny, a nawet zmiana klimatu. Poza tym liczba dni „bezpiecznych” jest zazwyczaj niewielka w stosunku do przedziałów czasowych o podwyższonym ryzyku zajścia w ciąże.

 

METODA TERMICZNA

Opiera się na regularnych pomiarach temperatury ciała przy pomocy termometru owulacyjnego. Dokonuje się je w pochwie, odbycie lub jamie ustnej, zawsze o tej samej porze dnia (najlepiej na 5 minut przed wstaniem z łóżka). Metodą odręczną lub komputerową przygotowuje się odpowiednie wykresy wzrostów temperatury, na podstawie których szacuje się możliwość wystąpienia owulacji i zapłodnienia podczas stosunku płciowego. Niestety, temperatura ciała nie zawsze jest dobrym wskaźnikiem płodności, gdyż nie jest to parametr zależny wyłącznie od owulacji. Skuteczność tej metody również nie jest zadowalająca.

 

METODA BILLINGSÓW

Prawidłowo zastosowana daje aż 97% pewności, że dany dzień należy do grona dni płodnych. W ich oznaczaniu dokonujemy obserwacji śluzu szyjkowego pomiędzy kolejnymi krwawieniami menstruacyjnymi.

  • Gęsta, nieprzejrzysta wydzielina wskazuje na dni niepłodne, w które można kochać się bez ograniczeń.
  • Przejrzysta, wodnista i rzadka wydzielina jest zazwyczaj pewnym objawem płodności. Partnerzy zmuszeni są do utrzymania wstrzemięźliwości lub wykorzystania sztucznych metod antykoncepcyjnych.

 

Metody naturalnego planowania rodziny często łączy się. Wiele kobiet prowadzi własne kalendarzyki, wzbogacając je informacjami o temperaturze ciała i rodzaju występującego śluzu. Takie działania dają większą pewność i znacznie podnoszą efektywność antykoncepcyjną.

POLECANE TESTY I TERMOMETRY OWULACYJNE

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?