alt

Plastry antykoncepcyjne

Antykoncepcja przez skórę? Dlaczego nie! Od kiedy na rynku pojawiły się pierwsze plastry antykoncepcyjne, kobiety oszalały na ich punkcie. W gazetach zaroiło się od zdjęć topowych gwiazd show-businessu z charakterystycznymi, kwadratowymi łatkami umieszczonymi wysoko na przedramieniu lub brzuchu. Dziś moda na hormonalne plasterki nieco przycichła, jednak owa forma zapobiegania ciąży wciąż cieszy się uznaniem milionów kobiet na całym świecie.

Plasterki antykoncepcyjne zawierają dokładnie te same substancje czynne, co doustne pigułki hormonalne – są nimi syntetyczne pochodne estrogenu i progesteronu, które hamują dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych Graffa, zapobiegają owulacji oraz zagęszczają śluz szyjkowy, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników. Odpowiednie dawki tych substancji są uwalniane stale, przez cały czas, gdy plaster jest dobrze przyklejony do skóry. Tą drogą wchłania się do krwioobiegu i wywołuje zamierzone działanie antykoncepcyjne – omijamy zatem rolę przewodu pokarmowego, dzięki czemu możemy zapomnieć o codziennym rytuale łykania swojej pigułki. Ważną zaletą tej metody jest fakt, że nie traci ona swojej skuteczności w czasie wymiotów lub biegunki, co niestety ma miejsce w przypadku tabletek zażywanych doustnie.

Jedno opakowanie plastrów antykoncepcyjnych zawiera 3 osobne sztuki. Pojedynczy plasterek należy przykleić na wydepilowaną, oczyszczoną i suchą skórę pośladka, przedramienia, podbrzusza i łopatki – od tej chwili o antykoncepcji należy pamiętać wyłącznie raz w tygodniu. Po upływie 7 dni zużyty plasterek wyrzuca się i natychmiast przykleja nowy. Warto wówczas pamiętać o zmianie lokalizacji kolejnego plastra, aby nie dopuścić do powstawania podrażnień. Proces ten powtarza się także trzeciego tygodnia cyklu. Po upływie 21 dni należy zerwać ze skóry ostatni plaster, a kolejny przykleić dopiero po upływie kolejnych 7 dni. W czasie tygodniowej przerwy powinna wystąpić miesiączka.

O antykoncepcji hormonalnej w postaci plastrów wystarczy pamiętać wyłącznie raz w tygodniu, dzięki czemu zapominalskie panie nie muszą obawiać się utraty skuteczności metody przez pominięcie tabletki. Długotrwałe używanie plastrów poprawia wygląd cery i zmniejsza przetłuszczanie się włosów. Cechują się również wysoką skutecznością: 99,7% (hormonalne dwuskładnikowe Evra Patch).

Jakie są główne wady plastrów? Przeciwwskazania do ich stosowania są równie poważne i rygorystyczne, jak w przypadku doustnych tabletek hormonalnych. Przed wypisaniem recepty ginekolog musi upewnić się, że jego pacjentka ma zdrową wątrobę, nie cierpi na choroby serca, zaburzenia krzepliwości krwi i guzy piersi. Przeciwwskazaniem jest również zaawansowana cukrzyca oraz waga powyżej 90kg . Substancje chemiczne zawarte w plastrach mogą podrażniać skórę i wywoływać odczyny alergiczne. Co więcej, jest to metoda wyjątkowo niewygodna dla kobiet prowadzących aktywny tryb życia, bowiem plastry często odklejają się pod wpływem wody (basen) i potu (siłownia, ćwiczenia).

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?