Kilka porad przed sesją zdjęciową

Każdego dnia, na całym świecie powstają miliony zdjęć, wśród motywów przewodnich od wielu lat jednak króluje człowiek, to on stanowi najlepszy kontekst otaczającej rzeczywistości. Jednak aby zdjęcie miało to coś, nie wystarczy, tylko aby w kadrze znajdowała się jakakolwiek jednostka ludzka, gdyby tak było, każda kobieta mogłaby być modelką, a nie każda ma do tego predyspozycje, jednak uroda to nie wszystko, co zatem zrobić, aby wypaść na zdjęciach najkorzystniej? Przygotowaliśmy dla was kilka trików, które stosują najbardziej rozchwytywane modelki na świecie i najlepsi fotografowie, a jak już uczyć się, to, od prawdziwych mistrzów.

SCENERIA

Dobre zdjęcie można zrobić w zasadzie wszędzie, fotografię dzielimy na studyjną i plenerową. Jak nazwy wskazują fotografia studyjna, to wszystkie zdjęcia tworzone w zaciszu fotograficznego atelier lub wnętrz. Fotograf tu ma do dyspozycji sztuczne oświetlenie, zazwyczaj kilka rodzajów tła do wyboru, odpowiednią temperaturę, która pozwala na fotografowanie kobiet w bikini, nawet kiedy za oknem pada śnieg. Fotografia plenerowa to wszystkie zdjęcia robione na zewnątrz, scenerię zdjęć tworzą tu natura lub architektura, oraz inni ludzie, kiedy zdjęcia są robione w miejscach publicznych. Niewątpliwą zaletą fotografii plenerowej jest naturalne światło, które jest najlepsze, kiedy umiemy je dobrze wybrać, jednak w plenerach jesteśmy skazani na warunki atmosferyczne, jak temperatura powietrza czy wiatr, zazwyczaj zdjęcia tam wymagają więcej czasu.

Najbardziej naturalnym miejscem wykonania sesji zdjęciowej jest Twój własny dom, ponieważ w nim czujesz się najlepiej, jaką jego część wybrać? Oto propozycje fotografów:

Sypialnia – jest miejscem, które mimowolnie kojarzy się nam z aktami miłosnymi, dlatego sypialniane łóżko i nagi model lub jedynie odziany w seksowną bieliznę, stanowią doskonały duet. W wielu sypialniach znajdują się też toaletki, które również można wykorzystać jako tło, ciekawym pomysłem, od lat wykorzystywanym w profesjonalnej fotografii są zdjęcia odbicia w lustrze, tylko pamiętajcie, aby fotograf ustawił się pod takim kątem, żeby nie był „ukrytym bohaterem” kadru.

Interesujące zdjęcia na pewno uda Ci się zrobić też poza sypialnią, np. w kuchni, która uznawana jest za kobiece królestwo, możesz pozować przy stole, naga z parującym kubkiem kawy lub w kusym fartuszku podczas „lepienia ciasta na pierogi” – przyprószona mąką pupa wygląda dla niektórych naprawdę apetycznie i kusząco.

Łazienka jest miejscem, gdzie równie często bywamy nago, jak w sypialni, może być ona doskonałą i niemal naturalną scenerią do rozbieranej sesji. Pozować można w wannie lub pod prysznicem, a każda z sesji może być zmysłowa i pobudzająca wyobraźnię.

Czego unikać?

Podczas robienia zdjęć w domu należy pamiętać o kilku szczegółach, których niedopatrzenie może zepsuć nawet najbardziej wyszukane pozy.

Posprzątaj, nie ma chyba nic gorszego niż bałagan jako tło zdjęć, w zależności od klimatu zdjęć i oczekiwanych efektów albo pousuwaj wszystkie zbędne przedmioty, aby nie zagracały przestrzeni, albo odpowiednio ładnie je poukładaj.
Uważnie przypatrz się na to, co odbija się w lustrze, aby nie pokazać tego, co ma pozostać w ukryciu.

Przygotowania do sesji

Na dobre zdjęcia składa się kilka elementów, również w przypadku modelki, na co zwrócić uwagę, aby na zdjęciach wyjść jak najkorzystniej?

Wyśpij się, jeżeli jesteś wypoczęta widać to po Twojej twarzy, a nikt z Was nie chce, chyba aby na pierwszy plan zdjęcia wysunęły się jego podkrążone i zmęczone oczy, jeżeli jednak nie masz już czasu na wypoczynek, lub nawet krótką drzemkę ukryj niewyspanie i zmęczenie pod makijażem.

Makijaż jest bardzo ważny, wykonując go do zdjęć warto poprosić o to kogoś, kto zrobi to profesjonalnie, jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, pamiętaj, aby makijaż był mocniejszy niż ten, który nosisz na co dzień, aby aparat go wychwycił. Używaj matującego pudru i podkładu, szczególną uwagę zwróć na tzw. strefę T, czyli czoło, nos i brodę, która ma szczególne tendencje do błyszczenia, używaj dobrego korektora i zawsze miej kosmetyki pod ręką, aby wykonać ewentualne poprawki.

Poza makijażem pamiętaj o odpowiedniej fryzurze, włosy muszą być świeżo umyte i jeżeli jest taka potrzeba lub zamysł, wymodelowane. Pamiętaj też o zadbaniu o paznokcie, nie ma mowy o odpryśniętym lakierze, paznokcie powinny być równo spiłowane i oczywiście czyste.

Zwróć uwagę na to, jak na modelce lub modelu układa się ubranie lub bielizna, czy nic nie odstaje lub nie wystaje, jako fotograf musisz zwracać uwagę na takie szczegóły, zawsze od razu wykonuj poprawki.
Jeżeli robisz zdjęcia nago, pamiętaj, aby nie odcisnęła ci się nigdzie przyciasna bielizna, najlepiej zdejmij ją co najmniej godzinę przed sesją.

Wybierając buty warto pamiętać, że najkorzystniej będziesz wyglądać w szpilkach lub innych butach na wysokim obcasie, które odpowiednio wyprofilują i wysmuklą Twoją sylwetkę. Możesz pokusić się też o różne dodatki, jak szal, kapelusz, torebka, cygarniczka, papierosy, futerko, broń, sznur, kajdanki, łańcuchy, pióra, jednorazowe tatuaże, peruki itp. Wszystko to nada zupełnie nowego charakteru każdemu zdjęciu.

Światło

Nazwa „fotografia” wzięła się z języka greckiego i dosłownym tłumaczeniu oznacza rysowanie światłem. To właśnie światło jest rejestrowane przez aparat i to właśnie dzięki odpowiedniemu oświetleniu możesz zrobić najlepsze i najciekawsze zdjęcia. Oczywiście pełną kontrolę nad światłem i najlepsze efekty można uzyskać w studiu fotograficznym, które jest właśnie do tego stworzone, ale w domowych warunkach również można wiele osiągnąć, zwłaszcza kiedy mamy do dyspozycji różne funkcje aparatu lub kilka odpowiednich obiektywów.
Jeżeli chcesz, aby każdy szczegół zdjęcia był widoczny, zdecyduj się na jasne światło skierowane w stronę modelki, może temu posłużyć zwykła lampa żyrandola, z żarówką o dużej mocy, która odpowiednio ukierunkujesz.
Z kolei, jeżeli chcesz nadać zdjęciom odrobiny tajemniczości, wykorzystaj światło o mniejszym promieniu, np. małą lampkę lub niezwykle finezyjne światło świec. Uważaj jednak aby dobrze je ustawić, bo światło świecące z jednego kierunku potrafi być zdradzieckie i może mocno podkreślać np. niedoskonałości skóry. Ostre cienie wydobywają i podkreślają również ewentualne zmarszczki.
Światło naturalne, za jego pomocą wykonasz przepiękne zdjęcia, a jeżeli dobrze ustawisz modelkę, lub modela, będzie ono wygładzało skórę i nadawało jej dodatkowej delikatności i miękkości.

Sprzęt

W ostatnich latach z rynku praktycznie zniknął fotograficzny sprzęt analogowy, profesjonaliści i pasjonaci fotografii wykorzystują lustrzanki, które dają najwięcej możliwości przy wykonywaniu zdjęć, jednak w użyciu przez „zwykłych” ludzi najczęściej są aparaty cyfrowe, mają one wiele funkcji i wystarczy trochę wprawy, aby za ich pomocą zrobić naprawdę ciekawe fotki.
Aparaty możemy podzielić na kilka typów i każdy z nich może być odpowiedni do zrobienia sesji zdjęciowej.

Aparat kompaktowy, tzw. małpka, charakteryzuje się tym, że możliwości ingerowania w jego ustawienia są raczej niewielkie, choć z czasem się to zmienia i w prostych aparatach jest coraz więcej zaawansowanych funkcji.

Lustrzanka cyfrowa z wymiennymi obiektywami, czyli profesjonalny aparat, posiadający zarówno tryb automatyczny, jak i kilka trybów manualnych, dzięki którym możemy dostosować wszystkie funkcje aparatu do potrzeb danego miejsca i oświetlenia oraz rodzaju zdjęć, jakie wykonujemy. W lustrzankach możemy ustawić jasność, kontrast oraz przesłonę, która odpowiada za ilość światła, która „wpada” do aparatu.

Aparat w telefonie, czyli coś, co posiada w zasadzie każdy, kto ma komórkę, kiedyś takie aparaty były aparatami najgorszej jakości, jednaka przy dzisiejszym rozwoju techniki, kiedy najnowsze smartfony posiadają aparaty 24-pikselowe, zdjęcia nimi robione, mogę być równie dobre, jak te wykonywane aparatami cyfrowymi. Są one łatwe i szybkie w obsłudze, posiadają wiele funkcji i umożliwiają szybką publikację zdjęć c w Internecie, oraz wcześniejsza ich obróbkę za pomocą odpowiednich aplikacji.
Decydując się na rodzaj aparatu, zastanów się, czego od niego oczekujesz. Jeżeli więc ponad jakość zdjęć cenisz sobie najbardziej szybkość i łatwość obsługi to aparat z twojego smartfona nadaje się idealnie. Jeżeli natomiast chcesz, aby twoje zdjęcia wyglądały profesjonalnie, powinnaś wybrać lepszy sprzęt fotograficzny.

Rodzaje ustawień:
Automat – jest to tryb, który sam dopasowuje wszystko do zdjęć, rodzaj światła i fotografii, jego używanie nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności i fachowej wiedzy.
Portret – tryb ten pozwala na dokładne uchwycenie osoby, która jest fotografowana i wychwycenie wszystkich elementów makijażu i ubrania.
Tryby manualne — oznaczone najczęściej M, A, S, P, Av, Tv, umożliwiają one ręczne ustawienie aparatu, aby zdjęcia były odpowiednio jaśniejsze, ciemniejsze lub bardziej rozmyte oraz pozwalają one na pełne kontrolowanie wbudowanej lampy błyskowej.
Balans bieli – odpowiednie jego ustawienie pozwala na zachowanie naturalnych kolorów nawet w trudnym świetle.
Rozmiar i jakość zdjęć — zawsze wybieraj jak najwyższą jakość i rozmiar zdjęcia – pozwoli to na wychwycenie jak największej liczby szczegółów i ewentualne skadrowanie zdjęć.
ISO, czyli czułość – w skrócie mówiąc, chodzi tu o stopień wrażliwości aparatu na niedostateczną ilość światła. Staraj się zawsze stosować jak najniższą wartość, ponieważ wysokie ustawienie ISO powoduje brzydkie, kolorowe, nieregularne plamki na zdjęciu zwane szumem. Jeżeli masz taką możliwość, staraj się ustawić ISO jak najniższe, a gdy zdjęcia będą wychodzić zbyt ciemne, zapal dodatkowe źródło światła
Zoom, czyli zbliżenie – staraj się nie robić zdjęć szerokokątnymi obiektywami, aparaty mają możliwość ustawienia ogniskowej, czyli „zasięgu” tego, co będzie widoczne na zdjęciu. Wide zoom – czyli szeroki kąt pozwala na fotografowania szerokiego planu i nadaje się dobrze do robienia krajobrazów, jednak w przypadku fotografowania ludzi niestety może on zniekształcać obraz, zwłaszcza gdy aparat jest ustawiony dosyć blisko. Dlatego używaj raczej ustawień pośrednich lub Tele zoom – perspektywa będzie bardziej naturalna, nie spowoduje np. powiększenia nosa. Ustawienia Tele mogą prowadzić do tego, nie zmieścisz się cała na zdjęciu, wtedy, zamiast poszerzać kąt widzenia aparatu po prostu ustaw go nieco dalej.

Zrobienie zdjęć to nie koniec, czyli kilka słów o obróbce.

Żaden fotograf nie odda klientowi czy modelce zdjęć w takiej formie, w jakiej zostały zrobione, każde z nich, zanim ujrzy światło dzienne, powinno być przynajmniej obejrzane w komputerze, ponieważ na jego dużym ekranie widać wszystkie niedociągnięcia. Jednak większość zdjęć będzie potrzebowała doszlifowania szczegółów, czyli obróbki, do niej służą odpowiednie programy.
Photoshop – to jeden z najlepszych programów, którego możliwości są niemal nieograniczone, jednak jego obsługa wymaga znajomości interfejsu i przynajmniej podstawowych funkcji Photoshopa, ponadto jego cena to ok. 3000 PLN, dlatego używają go głównie profesjonaliści i prawdziwi zapaleńcy, Wam polecam kilka darmowych aplikacji.

Picasa – darmowy program na licencji Google, ma kilkanaście funkcji i pozwoli na dokonanie najważniejszych poprawek zdjęć, jak niedoskonałości twarzy, światło, balans kontrast, program posiada też kilkanaście filtrów.
Gimp – kolejny darmowy program, który jest jednak o wiele bardziej zaawansowany od Picasy i jego używanie wymaga trochę większej wprawy, jednak jest dosyć prosty w opanowaniu i ma dużo więcej funkcji.
Photoscape – jest prosty w obsłudze i posiada dosyć spory wachlarz funkcji, które pozwolą na uzyskanie ciekawych efektów.
Photofiltre – to narzędzie, które daje wam do dyspozycji ponad 100 różnych filtrów, dzięki którym będziecie mogli przerabiać wasze zdjęcia na wiele różnych sposobów.

Na co zwrócić uwagę?

Rób dużo zdjęć. Po pierwsze będzie z czego wybierać – znacznie łatwiej jest zrobić kolejne zdjęcie z lekko zmienionymi ustawienia aparatu lub z niewielką zmianą pozy niż przygotowywać nową sesję, gdy po obejrzeniu wyników na komputerze będziesz niezadowolona.
Poza tym robiąc dużo zdjęć, nabiera się wprawy i dotyczy to zarówno fotografa, który szkoli swój warsztat i umiejętności, jak i modelki, która lepiej poznaje siebie i swoje ciało, tak, aby każda następna sesja jest lepsza od poprzedniej.

Wybierz tylko najlepsze zdjęcia – z każdej sesji wybierz kilka lub kilkanaście najlepszych fotek, ponieważ znacznie lepiej pokazać kilka pięknych i dopracowanych zdjęć niż kilkadziesiąt przeciętnych kadrów. Mniej znaczy więcej.
Nie przesadzaj z dodawaniem zbyt wielu efektów w komputerze, ich nagromadzenie może mieć odwrotny efekt od zamierzonego i zamiast polepszyć zdjęcie, możemy je zniszczyć.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?