Prezerwatywy – Antykoncepcja bez tajemnic

Prezerwatywy – Antykoncepcja bez tajemnic

5 (100%) 3 votes


Prezerwatywy są bezsprzecznie najczęściej stosowanym i najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym. W czasach starożytnych i w średniowieczu wytwarzano je ze zwierzęcych jelit, choć znacznie większym uznaniem cieszyły się wówczas preparaty ziołowe, przygotowywane dla pracownic domów publicznych przez lokalne znachorki. Dopiero gdy do produkcji wykorzystano mleczko kauczukowe (czyli lateks), prezerwatywy przeżyły prawdziwy rozkwit swojej popularności. W miarę rozwoju badań nad rozmaitymi metodami antykoncepcyjnymi, z czasem dowiedziono, że poprawnie użyta prezerwatywa gwarantuje satysfakcjonującą ochronę antykoncepcyjną. Jako jedyna stanowi również skuteczną barierę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym śmiertelnie groźnym wirusem HIV.

Prezerwatywy pod lupą – wszystko, co musisz wiedzieć!

 

Rodzaje prezerwatyw:

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów prezerwatyw, produkowanych przez wyspecjalizowane marki. Wśród nich znajdziemy:

 • PREZERWATYWY KLASYCZNE – Wytworzone w standardowej technologii. Posiadają optymalną grubość powłoki lateksowej i niewielką ilość środka nawilżającego.
 • PREZERWATYWY EXTRA-SAFE – Są grubsze, a przez to bardziej odporne na pękanie. Polecane szczególnie do seksu analnego.
 • PREZERWATYWY SUPER CIENKIE – Delikatne i prawie niewyczuwalne na skórze, zwiększają doznania seksualne obojga partnerów.
 • PREZERWATYWY KOLOROWE/SMAKOWE – Aromatyzowane. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a pokrywający je lubrykant uwalnia przyjemny, owocowy zapach.
 • PREZERWATYWY PRZEDŁUŻAJĄCE STOSUNEK – Odpowiednio profilowane. Środek nawilżający wysycony jest substancją miejscowo znieczulającą (np. benzokainą), która pozwala na przedłużenie plateau u mężczyzn i lepszą kontrolę wytrysku.
 • PREZERWATYWY NIELATEKSOWE – Przeznaczone dla osób uczulonych na lateks. Gwarantują naturalne doznania.
 • PREZERWATYWY PLEMNIKOBÓJCZE – Lubrykant pełni dodatkową funkcję spermicydu, czyli środka plemnikobójczego.
 • PREZERWATYWY STYMULUJĄCE – Posiadają drobne wypustki, zgrubienia, prążki i włoski, których zadaniem jest lepsze pobudzenie partnerki i zwiększenie jej doznań w trakcie stosunku.

Wybierz idealną prezerwatywę dla siebie!

 

Zasady stosowania prezerwatyw:

Bez względu na to, jakie cechy dodatkowe posiadają prezerwatywy, każda z nich zbudowana jest z szerokiego trzonu i niewielkiego zbiorniczka na samym szczycie. Aplikacja powinna odbywać się wyłącznie w stanie pełnego wzwodu. Prawidłowo założona prezerwatywa obejmuje szczyt prącia i jego trzon, aż do podstawy. W lateksowym zbiorniczku na nasienie nie może znajdować się powietrze. Jeżeli prezerwatywa zsuwa się w trakcie stosunku lub nie obejmuje całego członka, prawdopodobnie należy wybrać inny rozmiar. W Polsce i innych krajach Europy rośnie popyt na prezerwatywy o zróżnicowanych rozmiarach, gdyż odpowiednie dopasowanie zwiększa pewność i komfort zbliżenia.

 

Prezerwatywy dla kobiet:

Na rynku coraz częściej dostępne są także prezerwatywy dla kobiet, które mają postać lateksowych tub z okrągłą membraną w tylnej części. Po obu stronach umiejscowione są pierścienie – przedni, szerszy, zapobiega wpadaniu kondoma do wnętrza pochwy – tylny, o mniejszej średnicy, wraz z membraną osłaniający szyjkę macicy. Kobiece kondomy są jednak znacznie mniej wygodne w użyciu, ale ich skuteczność teoretyczna jest niemal taka sama jak w przypadku męskiego wariantu.


Zalety prezerwatyw:

 • tani, bardzo łatwy w użyciu i szeroko dostępny środek antykoncepcyjny
 • prawidłowe zastosowanie gwarantuje skuteczność na poziomie 98%
 • nietypowe warianty urozmaicają zabawy seksualne
 • całkowicie obojętne dla zdrowia
 • jako jedyne chronią przed chorobami wenerycznymi


Wady prezerwatyw:

 • mogą powodować uczulenia u ok. 2-3% populacji
 • zmniejszają doznania seksualne obojga partnerów
 • wymagają pewnych manipulacji w trakcie stosunku, związanych z nakładaniem i zdejmowaniem
 • przy typowym zastosowaniu dają jedynie 82% skuteczności
 • mogą powodować podrażnienia i suchość pochwy
 • istnieje ryzyko zsunięcia się i pęknięcia w trakcie lub po stosunku


Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo, stosując prezerwatywę jako jedyny środek antykoncepcyjny?

 1. Prezerwatywy kupuj wyłącznie w aptekach lub dobrych sklepach erotycznych! Jest to jedyne miejsce, gdzie środki antykoncepcyjne przechowywane są według ścisłych reguł, opisanych przez producenta. Kondomy zalegające na półkach w sklepach spożywczych, drogeriach, stacjach benzynowych czy kioskach narażone są na działanie światła słonecznego, wysokiej temperatury i wilgoci, które uszkadzają lateks i powodują jego pękanie.
 2. Nie używaj lubrykantów na bazie tłuszczy (olejów, oliwek dla dzieci, tłustych kremów, balsamów do ciała, kosmetyków do opalania). Tłuste substancje rozpuszczają lateks, przez co delikatna powłoka ulega uszkodzeniu. Jeśli potrzebujesz dodatkowego nawilżenia, wybieraj lubrykanty wodne o konsystencji żelu.
 3. Przed użyciem sprawdź datę ważności! Przeterminowany kondom nie zachowa swoich właściwości ochronnych.
 4. Tuż przed wytryskiem skontroluj, czy prezerwatywa jest cała i czy znajduje się na swoim miejscu.
 5. Usuń zużytą prezerwatywę z pochwy kobiety jeszcze przed pełnym zanikiem wzwodu.
 6. Pamiętaj, że każdy kondom może być użyty tylko raz i przed kolejnym zbliżeniem należy wymienić go na nowy.
Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?