Seks w czasie infekcji dróg moczowych: czy to bezpieczne?

Seks w czasie infekcji dróg moczowych: czy to bezpieczne?

5 (100%) 2 votes


Ból, pieczenie, nieustające parcie na mocz i częste wizyty w toalecie. Brzmi znajomo? Zapalenie cewki moczowej i pęcherza zdarza się co drugiej z nas, zależnie od stylu życia i stanu zdrowia. Co więcej, nawet jedna czwarta kobiet doświadcza nawracających infekcji dróg moczowych, zgodnie z badaniami National Instutites of Health (NIH).  Dlaczego problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn? Sprawa jest prosta – panie mają znacznie krótszą cewkę moczową, przez co bakteriom znacznie łatwiej przedostać się do pęcherza i spowodować infekcję.  W takich sytuacjach zaleca się rezygnację z łóżkowych igraszek, aż całkowitego wyleczenia. Czy jednak seks w czasie infekcji dróg moczowych może być szkodliwy, bez wyjątku? A może wystarczą pewne środki ostrożności? Oto co na ten temat mówi współczesna medycyna.

 

Seks w czasie infekcji dróg moczowych – Q&A

 

Czy mogę zarazić swojego partnera?

Ryzyko zakażenia mężczyzny przez kobietę jest właściwie znikome, choć zwiększa się wraz z częstotliwością stosunków, ich rodzajem (pissing, squirting) oraz stopniem nasilenia infekcji. W moczu osoby zakażonej znajdują się żywe bakterie, które mogą stać się przyczyną zakażenia. To jednak niejedyny argument, dla którego seks w czasie infekcji dróg moczowych nie jest wskazany.

 

Czy współżycie może spowolnić proces leczenia?

Tak – i co więcej, może znacząco pogorszyć objawy, poprzez ponowne rozsianie bakterii, które spowodowały ten problem. W czasie stosunku dochodzi też do podrażnień i otarć zewnętrznych narządów płciowych, również ujścia cewki moczowej, a to ułatwia dalszą transmisję bakterii i bolesnego zakażenia. Bakterie z moczu i cewki moczowej mogą zostać przeniesione do pochwy i tam stać się źródłem nowego stanu zapalnego. Należy pamiętać, że infekcje dróg rodnych (bakteryjne i grzybicze) mogą ulegać bardzo łatwemu przeniesieniu do dróg moczowych, a stąd już prosta droga do ponownego zakażenia pęcherza, pomimo zastosowanego leczenia.

 

Czy seks podczas infekcji dróg moczowych nasila objawy zapalenia?

Cewka moczowa i pęcherz moczowy znajdują się tuż nad pochwą, dlatego każdy nacisk na tę okolicę przez palce, wibrator lub członek mężczyzny może być bardzo bolesny. Zwiększa się również nieprzyjemne, piekące uczucie parcia na mocz, które utrudnia, a wręcz czasem uniemożliwia odczuwanie przyjemności. Bolesny może być nie tylko sam stosunek, ale także seks oralny i masturbacja palcami. Okolica cewki moczowej w czasie infekcji jest nadwrażliwa i lepiej do czasu wyleczenia ominąć ją szerokim łukiem.

 

Kiedy mogę ponownie zacząć uprawiać seks?

To zależy od długości trwania leczenia. Większość łagodnych infekcji bakteryjnych leczy się przy użyciu furazydyny (furaginy) przez 7 dni i jest to czas wystarczający do pełnego wyzdrowienia. Cięższe infekcje dróg moczowych wymagają badania moczu z posiewem, za pomocą którego oznacza się konkretne szczepy chorobotwórczych bakterii. Antybiotyk stosuje się 7-10 dni, czasem dłużej, ale zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Biorąc pod uwagę czas potrzebny na wykonanie badania i czas trwania antybiotykoterapii, najpóźniej do pełnej aktywności seksualnej wrócisz po 2-3 tygodniach.

 

Jak zapobiegać nawrotom infekcji dróg moczowych?

Jeżeli często zapadasz na stany zapalne pęcherza, musisz zadbać przede wszystkim o profilaktykę. Higiena stosunków seksualnych również ma tutaj ogromne znaczenie. Oto 10 zasad, które pozwolą Ci uniknąć nawrotów infekcji dróg moczowych.

1) Wylecz istniejące grzybice i bakteriozy pochwy (w tym również przewlekłe i nawracające). Mikroorganizmy chorobotwórcze bardzo łatwo przenoszą się do cewki moczowej i wywołują częste infekcje pęcherza.

2) Dbaj o prawidłową higienę okolic intymnych. Podmywaj się 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem, używając łagodnych płynów do higieny intymnej.

3) Suplementuj probiotyki zawierające bakterie kwasu mlekowego. Najlepiej przyjmuj łącznie preparaty doustne i dopochwowe.

4) Zmień dietę. Wystrzegaj się nadmiaru słodyczy, białego cukru i żywności wysokoprzetworzonej.

5) Od czasu do czasu pij herbatki żurawinowe lub zioła moczopędne.

6) Wyrób w sobie nawyk częstego picia. Dziennie powinnaś wypijać co najmniej 1,5 L wody. Częste picie zwiększa produkcję moczu, który „wypłukuje” drobnoustroje.

7) Myj się przed i po stosunku płciowym. Ta zasada powinna objąć także partnera!

8) Pamiętaj, że seks w czasie infekcji dróg moczowych jest dla Ciebie niewskazany. Powstrzymaj się przynajmniej do ustąpienia objawów.

9) Dbaj o czystość swoich dłoni. Dokładnie umyj ręce, zanim zaczniesz się masturbować.

10) Odkażaj swoje zabawki intymne przed i po użyciu. Przechowuj je w czystych i suchych opakowaniach.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?