Urazy podczas seksu – jak im zapobiegać?

Urazy podczas seksu – jak im zapobiegać?

Jak oceniasz ten wpis?


Kiedy miłość boli… i to dosłownie! Seks jest zwykle niesamowicie przyjemny, dopóki nie pojawią się problemy. Wiele spośród nich może być wręcz niebezpiecznych dla Twojego zdrowia. Tymczasem urazy podczas seksu zdarzają się częściej, niż myślisz. Dowiedz się, które z nich występują najbardziej pospolicie, jak możesz im zapobiegać i co zrobić, jeśli przypadkiem Ci się przytrafią.

 

Najczęstsze urazy podczas seksu – przyczyny, leczenie, zapobieganie.

 

OTARCIA POCHWY

Przyczyny: Wiesz, że padłaś ofiarą tego urazu, jeśli krwawiłaś po seksie lub już w trakcie stosunku odczuwałaś silne pieczenie i dyskomfort. Stało się tak z oczywistych przyczyn: byłaś zbyt sucha. Najczęściej otarcia powstają w wyniku zbyt krótkiej gry wstępnej (lub jej braku), przez co Twoja pochwa nie zdążyła wyprodukować odpowiedniej ilości naturalnego lubrykantu. Suchość dróg rodnych może być także wynikiem działania innych czynników, takich jak hormonalne pigułki antykoncepcyjne, depresja, stres, menopauza, obniżone libido, infekcje intymne, stosowanie chemicznych środków plemnikobójczych.

Leczenie: Otarcia pochwy zwykle goją się samoistnie po kilku dniach. Do tego czasu warto używać łagodnych, prebiotycznych żeli do higieny intymnej i stosować kapsułki z dobroczynnymi bakteriami kwasu mlekowego (uzupełniają ochronną florę bakteryjną pochwy). Pamiętaj, że otarcia często stanowią wrota zakażenia dla infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jeżeli jakiś czas po urazie pojawią się upławy, świąd i pieczenie, jak najszybciej udaj się do ginekologa. W zależności od rodzaju infekcji przepisze Ci on odpowiednie antybiotyki lub środki przeciwgrzybicze.

Zapobieganie: Aby zapobiegać przykrym skutkom otarć, wystarczy solidna porcja lubrykantu. W aptekach można również zakupić nawilżające globulki dopochwowe z kwasem hialuronowym, które silnie regenerują i zabezpieczają nabłonek pochwy. Zadbaj o odpowiednią długość gry wstępnej i rozluźnij się, a już na zawsze zapomnisz o tym „palącym” problemie!

 

CIAŁA OBCE W POCHWIE

Przyczyny: Dwa najczęstsze przypadki ciał obcych w pochwie to „zapomniane” tampony i „zagubione” prezerwatywy. Jako że fantazja ludzka nie zna granic, ginekolodzy zgłaszają również małe, plastikowe zabawki, kamyczki, kulki, resztki żywności. Wszystko to w języku medycznym klasyfikuje się jako „ciało obce”.

Leczenie: Jeśli coś takiego przydarzy się właśnie Tobie, zacznij od wzięcia głębokiego oddechu i nie panikuj. Pochwa ograniczona jest szyjką macicy i praktycznie nie istnieje ryzyko, że „coś” utkwi w niej głęboko i na zawsze. Większość ciał obcych jesteś w stanie usunąć samoistnie. Odczekaj 10 lub 15 minut po seksie. Tyle czasu zajmuje Twojej waginie powrót do normalnego, niezróżnicowanego rozmiaru – wówczas o wiele łatwiej jest tam dotrzeć. Następnie zrelaksuj się i włóż do pochwy dwa palce. Spróbuj uchwycić przedmiot i delikatnie wysunąć go z pochwy. Możesz wspomóc się naprężaniem mięśni pochwy – gładkie przedmioty (tampony, plastik, metal) z łatwością „wyskoczą” nawet bez pomocy rąk. Jeżeli nie możesz się uspokoić lub dosięgnąć ciała obcego, udaj się na najbliższy SOR i oddaj w ręce lekarzy. To żaden wstyd!

Zapobieganie: Nie umieszczaj w pochwie przedmiotów, które nie zostały w tym celu zaprojektowane! I  pamiętaj, że urazy podczas seksu mogą powstać również w wyniku podrażnienia lub przecięcia skóry ostrymi krawędziami.

 

CIAŁA OBCE W ODBYCIE

Przyczyny: Lekarze dyżurów nocnych mogliby napisać niezłą powieść na ten temat. Niektórzy są w stanie umieścić w swoim odbycie wszystko: szkło, butelki, kamienie, termometry, metalowe rury, warzywa, owoce, dezodoranty… Rekordziści pokusili się nawet na stymulację widelcami, nożami, petardami lub (o zgrozo) rewolwerem! Ale dość już przytaczania zupełnie wyjątkowych przypadków – najczęstsze ciała obce, które mogą utknąć w odbycie to zabawki erotyczne: plugi analne, wibratory, kulki gejszy i mini masażery. Chociaż podczas seksu nie ma nic wstydliwego, to najlepiej omijać także takie rzeczy jak jedzenie czy przedmioty codziennego użytku, które łatwo mogą się zgubić lub wywołać infekcję.

Leczenie: Jeśli przedmiot utknął głęboko, istnieje mała szansa, że poradzisz sobie z jego wydobyciem samodzielnie. Najlepiej niezwłocznie udaj się do szpitala i poproś o pomoc.

Zapobieganie: Wybieraj gadżety tylko ze sprawdzonych źródeł! Koraliki kiepskiej jakości mogą się zerwać, a korki analne bez odpowiednio szerokiej podstawy mogą wsunąć się za głęboko. Jeżeli zachowasz ostrożność, nic złego nie stanie się ani Tobie, ani Twojemu partnerowi.

 

URAZY KRĘGOSŁUPA

Przyczyny i zapobieganie: Mierz siły na zamiary. Jeśli nie jesteś wysportowaną lub gibką osobą, daruj sobie wariacje w dziwacznych pozycjach. Urazy podczas seksu nie muszą dotyczyć wyłącznie okolić intymnych: często dotykają one również kręgosłupa, barków, szyi i kolan.

Leczenie: Jeśli zdarzy Ci się przecenić swoje umiejętności, umieść lód w dolnej części pleców, aby złagodzić ból i obrzęk. Następnie, gdy ból trochę ustąpi, użyj ciepłego okładu, aby ukoić mięśnie. Potem czeka Cię obowiązkowa tabletka przeciwbólowa i długi odpoczynek.

 

ZAKAŻENIE DRÓG MOCZOWYCH

Przyczyny: Urazy podczas seksu mogą także dotyczyć dróg moczowych. Każdy, kto kiedykolwiek doświadczył zapalenia pęcherza lub cewki moczowej, wie, że to prawdziwy ból. Niestety, infekcję bakteryjną można złapać uprawiając dużo seksu bez zachowania należytej higieny (chociaż nie jest to reguła!). Gdy dochodzi do częstych otarć i podrażnień w okolicach ujścia cewki moczowej, gdy używa się brudnych rąk i nieodkażonych zabawek do pieszczot, ryzyko zakażenia cewki moczowej jest bardzo wysokie.

Leczenie: Gdy pojawia się charakterystyczne pieczenie i parcie na mocz – nie zwlekaj! Udaj się do lekarza po receptę. Przy pierwszych, niezbyt nasilonych objawach możesz spróbować samodzielnej walki z infekcją (furagina, zioła moczopędne, żurawina, liście mącznicy lekarskiej). Jeżeli objawy nie ustąpią, konieczne jest stosowanie antybiotyku z przepisu lekarza.

Zapobieganie: Zadbaj o odpowiednią higienę swoją i partnera, pamiętaj o nawilżeniu i ciesz się seksem bez przykrych urazów!

TIP: Wiedz, że nie bez znaczenia pozostaje bezpieczeństwo seksu analnego – jelito grube jest naturalnym siedliskiem bakterii E. Coli, które stanowią główny czynnik zakażeń pęcherza moczowego. Należy uważać, by dłonie/członek/zabawki po kontakcie z odbytem nie dotykały dróg rodnych, oczu i ust.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?