Zalety wazektomii: czy warto poddać się zabiegowi?

Zalety wazektomii: czy warto poddać się zabiegowi?

5 (100%) 1 vote


Dla mężczyzn powyżej pewnego rocznika lub etapu w życiu, zabieg wazektomii ma sens. Jest to właściwie prosta procedura, trwająca od 20 do 30 minut, która obejmuje przecięcie i podwiązanie nasieniowodów. Zablokowanie jedynej drogi transportu plemników do prostaty (gruczołu produkującego płynną komponentę nasienia), powoduje, że męski ejakulat jest sterylny i niezdolny do zapłodnienia. Nie ma bezpieczniejszej ani bardziej niezawodnej formy antykoncepcji! Ale to niejedyne zalety wazektomii. Przecięcie nasieniowodów nie zaburza produkcji testosteronu, nie powoduje dysfunkcji seksualnych ani nie wpływa negatywnie na zdolność do wytrysku. Wciąż możesz strzelać, tyle że „ślepakami”.

 

Wady i zalety wazektomii. Oto fakty, które powinieneś poznać, zanim trafisz pod chirurgiczny skalpel.

 

WADY WAZEKTOMII: Wciąż istnieje ryzyko ciąży.

Szanse na zapłodnienie kobiety wynoszą około 1 na 2000. To bardzo niewiele i wciąż wyraźnie mniej, niż jest to w stanie zagwarantować jakikolwiek inny środek antykoncepcyjny. Ten niewielki procent przypadków ciąży po wazektomii spowodowany jest bardzo rzadkim powikłaniem – rekanalizacją nasieniowodów. Ujawnia się ona u 0,2% mężczyzn około rok po zabiegu, a związana jest z ponownym połączeniem i otwarciem kanałów transportu dla plemników.

Musisz też pamiętać, że zaraz po zabiegu nie jesteś bezpłodny. Musisz mieć około 20-30 wytrysków od momentu wazektomii, aby usunąć istniejące rezerwy plemników. Jest to również powód, dla którego procesy sądowe dotyczące nieudanych wazektomii są dość powszechne. Jeżeli chcesz mieć pewność, po kilku tygodniach wykonaj u lekarza test kontrolny, aby potwierdzić, że Twoje nasienie jest wolne od plemników.

 

WADY WAZEKTOMII: Może dojść do powikłań.

Istnieje ryzyko – ale nie jest ono zbyt duże. Po operacji masz bardzo małą szansę, że ​​doświadczysz infekcji lub rozwinie się u Ciebie krwiak. Jeżeli w Twojej mosznie nagromadzi się krew, być może trzeba będzie poczekać kilka tygodni lub przeprowadzić drugi zabieg, aby zaradzić problemowi. W sporadycznych przypadkach może wystąpić zapalenie najądrza lub zespół bólu moszny. Nawet jeśli zaznasz powikłań, ryzyko utraty zdolności seksualnych lub negatywnych, długoterminowych skutków jest bliskie zeru.

 

ZALETY WAZEKTOMII: Nie doświadczysz spadku testosteronu.

Twój poziom hormonów nie ulegnie obniżeniu pod wpływem zabiegu. W rzeczywistości niektórzy mężczyźni zgłaszają raczej poprawę funkcji seksualnych i wzrost satysfakcji z życia seksualnego, bo już nie muszą martwić się o ewentualne zapłodnienie żony czy dziewczyny. Stres w łóżku odchodzi w niepamięć!

 

WADY WAZEKTOMII: Możliwy jest związek zabiegu z zapadalnością na raka prostaty.

Niektóre badania wskazują, że może istnieć bardzo mały związek między nowotworem prostaty a wazektomią. Wobec tej wzmianki należy jednak zachować zimną krew. Mężczyźni po wazektomii poddają się badaniom kontrolnym częściej niż ich niezoperowani rówieśnicy, stąd wykrywalność raka prostaty w tej grupie może być zwyczajnie wyższa.

ZALETY WAZEKTOMII: Wazektomia jest częściowo odwracalna.

Jest możliwe cofnięcie zabiegu wazektomii w procesie odwrotnym – rewazektomii. Podczas gdy wazektomia jest jednym z najbardziej rutynowych i najbezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych, cofnięcie wazektomii wymaga od chirurgów znacznie więcej wysiłku. Ponadto nie każdy zabieg rewazektomii kończy się powodzeniem. Jeśli od zabiegu przecięcia nasieniowodów minęło więcej niż 8 lat, masz tylko około 50% szans na odzyskanie zdolności do reprodukcji. Konkluzja: nie spiesz się z decyzją.

 

ZALETY WAZEKTOMII: Mniej stresu = więcej seksu!

Wazektomia może odebrać Ci zdolność do posiadania dzieci, ale też da coś w zamian: więcej seksu, według najnowszych doniesień!

Badanie przeprowadzone na 294 parach przez naukowców z Uniwersytetu we Frankfurcie wykazało, że mężczyźni po zabiegu wazektomii doświadczali więcej seksu, mieli wyższe libido, silniejsze erekcje i orgazmy. Ich partnerki zgłosiły również wzrost zdolności do wywołania i utrzymania podniecenia seksualnego. Naukowcy doszli do wniosku, że zwiększenie ogólnej aktywności w sypialni może mieć związek z „brakiem lęku przed nieplanowanym poczęciem”.

Czterech na dziesięciu badanych mężczyzn stwierdziło, że ich życie seksualne uległo „znacznej poprawie” po wazektomii, a 12,4% częściej mówi o seksie – podaje Daily Mail. 4,5% mężczyzn zauważyło, że uprawia mniej seksu od czasu wazektomii, ale mimo to w raporcie stwierdzono, że „seksualne zadowolenie mężczyzn poprawiło się” i że „nie zmniejszyło się” z punktu widzenia ich partnerek.

Badania z Frankfurtu w dużej mierze opierają się na danych, które podzielają naukowcy ze Stanford University. W badaniu  na grupie blisko 6 000 mężczyzn w 2015 roku wykazano, że mężczyźni po wazektomiami uprawiali seks 5,9 raza na miesiąc, w porównaniu do 4,9 raza w przypadku mężczyzn, którzy zabiegu nie przeszli. Autor tego badania, dr David Guo uważa, że ​​pary są bardziej skłonne do zajęcia się sobą po wazektomii, ponieważ ryzyko nieplanowanej ciąży jest praktycznie zerowe.

 

Twoje życie seksualne to tylko jedna z wielu rzeczy, które musisz rozważyć, zanim położysz się na operacyjnym stole. Zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że istnieją alternatywne metody… ale jeśli zdecydujesz się wazektomię, możesz wskrzesić dodatkową iskrę w sypialni!

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?