Antykoncepcja

O tym, że seks powinien być przede wszystkim bezpieczny, wiedzą zarówno wkraczający w świat intymnych doznań nastolatkowie, jak i latami doskonalący sztukę miłosną dorośli. Konieczność stosowania antykoncepcji wynika nie tylko z chęci uchronienia się przed niechcianą ciążą, ale i zapobiegania zakażeniom chorobami wenerycznymi, w tym wirusem HIV. Obecnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, mają dostęp do zróżnicowanych form antykoncepcji, wybierając je, kierujemy się na pierwszym miejscu skutecznością, zaraz za nią zwracamy uwagę na łatwość użytkowania i inwazyjność metody. Kobiety wybór antykoncepcji powinny uzgodnić z ginekologiem, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, uwzględniając stan zdrowia, pomoże wybrać optymalny dla jej organizmu środek antykoncepcyjny.

Wszystkie strategie antykoncepcyjne można podzielić na dwie podstawowe grupy. Wśród nich znajdują się podbijające rynek farmaceutyczny metody odwracalne oraz niewielka grupa metod nieodwracalnych, które wiążą się z koniecznością podjęcia ingerencji chirurgicznej.

Metody nieodwracalne

Czyli sterylizacja i wazektomia, polegają one na operacyjnym podwiązaniu jajowodów u kobiet oraz podwiązaniu i przecięciu nasieniowodów u mężczyzn. W ten sposób blokuje się zachodzenie podstawowych procesów rozrodczych, takich jak: owulacja i transport komórki jajowej przez jajowód oraz obecność plemników w spermie.
Skuteczność metody wg skali Pearla wynosi 99.9%, a więc gwarantuje ona pełną ochronę przez całe życie. Mimo iż sterylizację uznaje się za metodę nieodwracalną, to często podejmowane są zabiegi przywrócenia ciągłości jajowodów u kobiet, niestety, nie zawsze są one zakończone powodzeniem, a prawdopodobieństwo odzyskania pełnej płodności oscyluje w granicach 30-80%.

Skuteczność wazektomii maleje wraz z czasem, jaki upłynął od momentu operacji przecięcia nasieniowodów. Lekarze zazwyczaj odradzają ten typ antykoncepcji młodym ludziom, nieposiadającym jeszcze potomstwa. Obydwa zabiegi nie zapewniają jednak ochrony przed chorobami wenerycznymi.

Metody odwracalne

Hormonalne środki antykoncepcyjne – są skuteczną i najpopularniejszą metodą antykoncepcji wśród tych odwracalnych. Dostępne są w formie klasycznych tabletek jednoskładnikowych (progesteron) oraz dwuskładnikowych (progesteron + estrogen), a także jako przyjmowane raz na okres trzech miesięcy zastrzyki i wygodne w użytkowaniu plastry.
Ich działanie opiera się na dostarczeniu do ustroju kobiety wielokrotnie zwiększonej dawki hormonów żeńskich, które zapobiegają wystąpieniu owulacji, zagęszczają śluz w szyjce macicy, tak aby nie przepuszczał plemników oraz zmieniają strukturę endometrium, tak by nawet jeżeli doszło do połączenia komórki jajowej i plemnika nie uległa ona implantacji w ścianie macicy. Jest to skuteczna metoda, w skali Pearla ma 99,4 -99,5%.
Dobór antykoncepcji hormonalnej przeprowadza wyłącznie lekarz ginekolog na podstawie aktualnych wyników badań krwi. Poznanie stanu zdrowia pacjentki i trybu jej życia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwa wystąpienia przykrych skutków ubocznych, takich jak: wzrost masy ciała, spadek libido, trądzik, bóle głowy.

Wkładki wewnątrzmaciczne – to kolejna, mniej popularna metoda zapobiegania ciąży, wkładki nazywane są popularnie spiralami, wykonane są z tworzyw sztucznych oraz drucika miedzianego, który przez wytwarzanie dużej ilości jonów niszczą przedostające się do macicy komórki jajowe i plemniki. Niektóre wkładki posiadają dodatkowe kapsuły hormonalne, cyklicznie uwalniają odpowiednie dawki hormonów. Wkładka często ma kształt powyginanej litery S lub T, umieszcza się ją w jamie macicy za pomocą specjalnego aplikatora, w gabinecie ginekologicznym. Skuteczność metody waha się w granicach od 99,8% do 99,4%.

Barierowe metody antykoncepcyjne – cieszą się największą popularnością, są powszechnie dostępne, proste w stosowaniu i skuteczne, mają za zadanie, blokować przedostanie się nasienia do górnych dróg rodnych kobiety. Wśród nich są:
prezerwatywy lateksowe i nielateksowe (dla alergików),
prezerwatywy żeńskie (umieszczane w pochwie),
krążki i diafragmy (izolujące wyłącznie szyjkę macicy)
gąbki nasączone środkiem plemnikobójczym.

W przypadku wyżej wymienionych elementów skuteczność w zapobieganiu ciąży jest zależna od umiejętności zastosowania i dlatego w skali Pearla obserwujemy zróżnicowane wartości (98-80%). Metody barierowe nie wykazują żadnych działań ubocznych, a więc można je stosować bez względu na wiek i stan zdrowia.

Chemiczne środki plemnikobójcze — dostępne są w formie globulek, żeli, pianek i kremów. Umieszczone w pochwie na 15-30min przed stosunkiem, niszczą docierające do szyjki macicy plemniki oraz zapewniają prawidłowy poślizg podczas stosunku. Wadą jest ich porównywalnie niska skuteczność, którą szacuje się na 95-80%.

Antykoncepcja naturalnakalendarzyk małżeński

Naturalna metoda rozpoznawania płodności (objawowo-termiczna) -według skali procentowej mają wyjątkowo wysoką skuteczność, jednak wymagają regularnego cyklu i dokładanej obserwacji swojego ciała. U kobiety miesiączkującej regularna obserwacja temperatury, która w fazie lutealnej cyklu podnosi się o 0,5 stopnia, a także zmian śluzu szyjki macicy pozwala na niemal bezbłędne oszacowanie płodności (nawet w 99,6%). Naturalne metody antykoncepcyjne niestety zawodzą u kobiet posiadających nieregularne cykle. Wybierając tę metodę antykoncepcji, należy wziąć pod uwagę również fakt, że ciało ludzkie jest nieprzewidywalne i zmienne, nawet najmniejsza infekcja, czy też zaburzenie trybu życia może spowodować przedwczesne wystąpienie lub opóźnienie owulacji, niemożliwe do uchwycenia.

Stosunek przerywany — który, według specjalistów powinien cechować się 96-procentową skutecznością. Fakty mówią jednak, że prawie co 4 kobieta stosująca stosunek przerywany jako jedyną metodę zabezpieczenia, w ciągu jednego roku zajdzie w nieplanowaną ciążę.

Metodę antykoncepcji należy wybierać rozsądnie, adekwatnie do wieku, stanu zdrowia i częstości stosunków seksualnych. Bez względu jednak na którą opcję się zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że na jej skuteczność największy wpływ zawsze ma nasza wiedza, doświadczenie i wnikliwa umiejętność obserwacji własnego ciała.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?