alt

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

Dziś Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy. „Czas przekwitania” zarówno kobiety, jak i mężczyzny nie musi oznaczać braku aktywności seksualnej.
Do niedawna krążył mit jakoby po okresie menopauzy (andropauzy) zanikały potrzeby seksualne. Dojrzali ludzie kojarzeni byli z niedołężnością czy nieatrakcyjnością. Czas jednak przełamać ten mit. Seks po menopauzie istnieje!

U kobiet menopauza wiąże się między innymi z depresją, suchością pochwy, uderzeniami gorąca, bezsennością czy spadkiem libido. Jednak współczesna medycyna jest w stanie zaradzić tym problemom. Należy sobie je tylko uzmysłowić i zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który dobierze dla nas odpowiednie środki, przyczyniające się do poprawy zdrowia. Zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Równie ważny jest wysiłek fizyczny i zdrowa dieta. Nieprawidłowe odżywianie, brak ruchu może przyczynić się do wzrostu wagi oraz powodować problemy z łamliwością kości. Aby utrzymać swoją seksualność na poziomie, musimy dbać o pełnowartościowe posiłki oraz aktywność.
Pamiętajcie też, że nie jesteście same z tymi problemami. Nie zamykajcie się przed partnerem, nie unikajcie zbliżeń. Porozmawiajcie z nim szczerze, może on też przechodzi „męską menopauzę” czyli andropauzę. U mężczyzn przebiega ona całkiem inaczej niż u kobiet. Czasem wręcz nie jest zauważalna. Regularny spadek poziomu testosteronu skutkuje problemami z erekcją i osiągnięciem stanu podniecenia. Andropauza powoduje też zmiany w nastroju, osłabienie, problemy z kośćmi czy trawieniem. Dlatego tak ważne jest, aby być w stosunku do siebie wyrozumiałym i otworzyć się na potrzeby drugiej połówki. A z długą grą wstępną jeszcze latami będziecie cieszyć się życiem seksualnym! 😉

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?