Krępujący problem dla mężczyzny – zaburzenia erekcji

Nie ma nic bardziej krępującego dla mężczyzny, niż niezdolność do wzbudzenia lub utrzymania trwałej erekcji. Możliwość osiągania wzwodu w znaczącym stopniu determinuje samoocenę mężczyzny, jego poczucie własnej wartości i pewność siebie, które przekładają się na wysokie libido i niezachwiane zdrowie psychiczne. Niestety, na świecie coraz więcej mężczyzn boryka się z problemem zaburzeń erekcji. Szacuje się, że prawie 1,5 miliona Polaków z tego powodu unika seksu, a tylko co trzeci z nich wie, gdzie szukać pomocy. Ta przykra statystyka jest skutkiem marginalizowania problemu i braku zainteresowania seksualną kondycją mężczyzn przez wiele minionych lat. Dopiero od niedawna otwarcie mówi się o konieczności uświadamiania mężczyzn, że zaburzenia wzwodu prącia można skutecznie leczyć, przywracając pełną sprawność i satysfakcję z życia seksualnego.

Dlaczego tak niewielu panów rozmawia o swojej „wstydliwej przypadłości”? Strach przed wyśmianiem okazuje się często silniejszy od zdrowego rozsądku. Nie pomaga również szerzona w mediach baśń o „mężczyznach idealnych”, którzy „zawsze stają na wysokości zadania”. Wiele kobiet uważa, że dysfunkcja erekcji jest oczywistym przejawem braku ekscytacji seksualnej i pożądania. Jest wręcz przeciwnie! Czasami stres psychiczny, opierający się na pragnieniu zaspokojenia wysokich potrzeb kobiety, dodatkowo utrudnia wzbudzenie mężczyzny w stan gotowości, powodując nerwicę i awersję do częstszych zbliżeń. Narastająca frustracja domyka błędne koło, a o problemie milczy niemal 75% badanych mężczyzn.

Kiedy stwierdza się zaburzenia erekcji? Gdy co czwarte zbliżenie seksualne jest nieudane, można mówić o powstaniu problemu, wymagającego porady specjalisty. Korzystanie z porad seksuologa dawno już przestało być powodem do wstydu, bowiem tolerancja seksualna z roku na rok staje się coraz większa i pojęcie łóżkowego tabu powoli przestaje mieć jakiekolwiek zastosowanie.

Kto znajduje się w grupie ryzyka? To, że mężczyzna cierpi z powodu zaburzeń wzwodu oczywiście nie znaczy, że stan ten utrzymuje się od zawsze, jak również nie stanowi zapewnienia, że samoistnie ustąpi. Do lekarza zgłaszają się głównie panowie w przedziale wiekowym 40-50 lat, choć zdarzają się też pacjenci bardzo młodzi i bardzo starzy. Z terapią nie należy zwlekać zbyt długo. Leczenie, im wcześniej rozpoczęte, tym lepsze i szybsze efekty daje. Doświadczony specjalista rozpozna i wyeliminuje przyczyny problemu, które utrudniają utrzymanie życia seksualnego na satysfakcjonującym poziomie. Wśród czynników zaburzających najczęściej wymienia się:

  • miażdżycę
  • niedobór testosteronu
  • nadmiar prolaktyny
  • uszkodzenie nerwów erekcyjnych
  • cukrzycę
  • stwardnienie rozsiane
  • urazy rdzenia kręgowego
  • leki na nadciśnienie, depresję, chorobę wrzodową żołądka
  • chemioterapię
  • blokady psychiczne

W przypadku leczenia zaburzeń erekcji, bardzo ważne jest zachowanie zdrowego stylu życia. Warto odstawić na bok papierosy, znacząco ograniczyć alkohol i niezdrowe jedzenie. Utrzymanie prawidłowej wagi, częsta aktywność fizyczna i redukcja stresu pomagają zwiększyć sprawność fizyczną i psychiczną męskiego organizmu, a co za tym idzie – także seksualną.

Aż 80% mężczyzn deklaruje, że boi się zainicjować rozmowę z lekarzem o swoim problemie. Nie czekaj, aż to specjalista wykona pierwszy krok i już dziś umów się na wizytę u zaufanego urologa. Już najprostsze badania i analizy laboratoryjne pomogą wskazać na przyczynę problemu i raz na zawsze rozprawić się z Twoim kłopotliwym przeciwnikiem.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?