Upławy u mężczyzn

Chociaż intymne upławy są w większości przypadłością kobiecą, to nie można wykluczyć możliwości pojawienia się ich u mężczyzn. O ile u pań upławy nie zawsze wskazują na stany chorobowe okolic płciowych, o tyle każda wydzielina z cewki moczowej prącia stanowi alarmujący symptom toczącej się infekcji intymnej. Natychmiastowej interwencji urologa wymagają wszystkie stany, którym towarzyszy pieczenie, zaczerwienienie, ból przy oddawaniu moczu oraz miejscowy świąd i obrzęk tkanek. Ze względu na specyfikę męskiej budowy anatomicznej (cewka moczowa jest wspólnym elementem układu wydalniczego i rozrodczego), upławy mogą także dotyczyć bakteryjnych infekcji pęcherza.

Spis chorób, które mogą powodować nieprawidłowe upławy u mężczyzn:

CHLAMYDIOZA – w przebiegu choroby, poza świądem, pieczeniem i nieprzyjemnym parciem na mocz obserwuje się pojawienie kremowej, śluzowo-ropnej wydzieliny z cewki moczowej. W przypadku rozpoznania zakażenia bakterią Chlamydia trachomatis konieczne jest szybkie podjęcie antybiotykoterapii. Chlamydia bardzo chętnie rozprzestrzenia się na okoliczne narządy, między innymi gruczoł krokowy i najądrza, wywołując ich stany zapalne. Przetrwałe zakażenia wymagają długotrwałego i bardziej skomplikowanego leczenia.

RZEŻĄCZKA – zakażenie dwoinką rzeżączki jest łatwe do rozpoznania u mężczyzn. Poza żółtą, obfitą wydzieliną z cewki moczowej i zaczerwienieniem w miejscu jej ujścia często odnotowuje się bolesne parcie na mocz i dotkliwe pieczenie. Objawów tych nie należy bagatelizować, zwłaszcza, że bakteria namnaża się w zaskakującym tempie, powodując stany zapalne kolejnych struktur układu moczowo-płciowego. Nieleczona może stać się przyczyną bezpłodności.

RZĘSISTKOWICA – choć rzęsistek pochwowy nawet z nazwy jest stricte kobiecy, to w niektórych przypadkach może stać się przyczyną męskich zakażeń intymnych. W przebiegu choroby u mężczyzn stwierdza się śluzowo-ropną wydzielinę z ujścia cewki moczowej, której może towarzyszyć charakterystyczny zapach. Niepokojące objawy najczęściej występują obok ostrego zapalenia napletka i żołędzi (świąd, pieczenie, zaczerwienienie). Niektórzy pacjenci skarżą się również na częste i bolesne oddawanie moczu, które utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak złagodzić nieprzyjemne objawy?

Staraj się utrzymywać swoje strefy intymne w czystości i świeżości. Przemywaj prącie wystudzonym naparem z rumianku, kory dębu, mącznicy lekarskiej lub szałwii. Do codziennej higieny używaj delikatnych preparatów myjących o wysokiej zawartości wyciągów ziołowych, drzewa herbacianego lub kwasu mlekowego. Noś przewiewną i luźną bieliznę, a w razie dolegliwości bólowych lub uporczywego świądu zaopatrz się w znieczulający żel z apteki. Pomocne okazują się także napary z żurawiny lub liści borówki o działaniu moczopędnym, ściągającym i antyseptycznym.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?