7 zaskakujących rzeczy, które dzieją się w Twoim mózgu po seksie

Spanie z kimś może powodować wszelkiego rodzaju reakcje i uczucia, o których być może nawet nie wiedziałeś, że doświadczasz – a to dlatego, że wiele się dzieje w twoim mózgu i wewnątrz ciała , o czym nie jesteś świadom. Jest wiele dziwnych efektów jakie powoduje seks na mózg, a wiedza o tym, co to jest, może pomóc ci lepiej zrozumieć, dlaczego czujesz się tak, jak się z kimś prześpisz. Nie każdy reaguje w ten sam sposób po seksie, ale eksperci twierdzą, że istnieją pewne hormony, które są uwalniane i części mózgu, które są aktywowane dla większości ludzi, gdy angażują się seksualnie.

Wszystko, co robimy, jest połączone z mózgiem. Gdybyśmy postrzegali siebie jako organizację, każdy system byłby siecią wzajemnie połączonych systemów, a mózg byłby siedzibą, która kontroluje, reaguje i ustanawia ramy dla wszystkich naszych funkcji: ruchu, myśli, osobowości, uczuć, emocji itp. Tak więc przyjemność nie dzieje się naprawdę w ciele, dzieje się to w mózgu! Nasze mózgi są naszym głównym narządem płciowym.

Oto siedem dziwnych rzeczy, które eksperci twierdzą, że przytrafiają się twojemu mózgowi po bliskości, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

1.Wydzielana jest oksytocyna, dzięki czemu czujesz się bardziej przywiązana do partnera.

Po seksie uwalniana jest oksytocyna – często nazywana hormonem przytulania – zwłaszcza u kobiet. Oksytocyna daje nam to ciepłe i rozmyte uczucie po orgazmach, które sprawiają, że wielu z nas chce się zdrzemnąć, tulić lub zrelaksować. Jeśli jesteśmy otwarci na zbliżenie ten hormon sprawia, że ​​czujemy się połączeni lub przywiązani do osoby, z którą właśnie spaliśmy. Oksytocyna ma także właściwości przeciwbólowe, które mogą pomóc złagodzić objawy, których doznaliśmy przed lub w trakcie seksu, takie jak stres, bóle głowy lub dyskomfort spowodowany trudniejszą grą.

2. Aktywowany jest móżdżek, który przetwarza emocje.

Móżdżek jest obszarem mózgu, który zajmuje się bardziej skomplikowanymi analizami świata, w tym funkcjonowaniem motorycznym, równowagą i, co ciekawe, przetwarzaniem emocjonalnym. Aktywacja w twoim móżdżku odbywa się przez cały seks w celu zwiększenia napięcia mięśniowego, co jest związane ze stymulacją seksualną, która może stworzyć drogę do orgazmu. Teorie sugerują, że po seksie z kimś aktywność w móżdżku jest zaangażowana w przetwarzanie tego, jak się czujesz w związku z tym doświadczeniem.

3. Dopamina sprawia, że czujesz się jakbyś latał.

Neuroprzekaźnik dopamina jest uwalniana podczas przyjemnego seksu i zalewa twój mózg podczas orgazmu. Dopamina daje nam poczucie euforycznej nagrody – daje nam poczucie, że osiągnęliśmy coś wspaniałego, na przykład wygraną na loterii. Dopamina jest jedną z substancji chemicznych w mózgu zaangażowanych w przypadku uzależnień. Mówi nam „To było dobre, podobało nam się, powinniśmy zrobić to ponownie i czuć się dobrze „.

4. Hipokamp jest zajęty, co może mieć wpływ na pamięć.

Dla niektórych seks z kimś wydaje się rozmytym doświadczeniem. Dla innych każdy szczegół tego wydarzenia wydaje się niezapomniany. Ma to związek z hipokampem, który jest zaangażowany podczas seksu i może wpływać na pamięć. W zależności od kontekstu zaangażowanie hipokampa w seks może wzmocnić lub pogorszyć pamięć.

5. Kora okołooczodołowa wyłącza się, co może mieć  wpływ na podejmowanie decyzji.

Orgazmy zamykają część kory mózgowo-czołowej mózgu, regionu odpowiedzialnego za podejmowanie decyzji. Chociaż chwilowo, to pauza w funkcji bocznej kory oczodołowo-czołowej wywołuje takie odczucia poza ciałem, które czasami występują podczas orgazmu. To może wyglądać jak skurcz, tik lub po prostu poczucie pokonania przez twój orgazm.

              1. Jest wydalana wazopresyna, co sprawia, że ​​czujesz przywiązanie

Wazopresyna (wytwarzana w podwzgórzu) jest uwalniana z przysadki mózgowej w mózgu po stosunku płciowym. Ten hormon, który pomaga ci regulować pragnienie, jest również zaangażowany w rozwój przywiązania.

Konkretnie, zwiększona ilość wazopresyny jest skorelowana z oddaniem i ochroną osoby, z którą spałaś i jest uważana za hormon, który motywuje nas do monogamii. Badania wykazały, że osoby, które zgłaszają zdradę w swoich romantycznych związkach, mają tendencję do zmiany genetycznej, która utrzymuje niską produkcję wazopresyny.

7. Ścieżka neuronowa zaangażowana w osąd społeczny wyłącza się

Jest powód, dla którego ciężko ci stworzyć logiczną, analityczną ocenę osoby, z którą spałeś: ścieżka neuronowa zaangażowana w osąd społeczny wyłącza się. Prawdopodobnie dlatego mamy powiedzenie, że” Miłość jest ślepa „. Z tego powodu twoje skupienie może przejść od myśli do emocji.

Chociaż nie każdy mózg reaguje tak samo po seksie, wiedząc, co dzieje się w twojej głowie, możesz lepiej zrozumieć reakcję emocjonalną i psychiczną.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?