Pigułka „po” jest często mylona z pigułką wczesnoporonną, a w przeciwieństwie do środków poronnych jest ona stosowana awaryjnie do 5 dni po seksie bez zabezpieczeń lub w sytuacji kiedy te zawiodły. Farmaceutyk pozwala uniknąć ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Jak działa, jakie wywołuje skutki i jak należy ją stosować? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Jak sama nazwa wskazuje tabletka „po” jest takim rodzajem antykoncepcji, który stosuje się po stosunku płciowym. Na rynku możemy dostać takie pigułki, które działają do 72 lub nawet 120 godzin po zbliżeniu. Znaczna różnica w maksymalnym czasie przyjęcia różnych tabletek wynika z odmiennych mechanizmów działania antykoncepcyjnego obu substancji. Jedne z nich zawierają substancje aktywną: levonorgestrel, drugie octan ulipsrystalu, których działanie czasem się różni. Jednak największą skuteczność tabletka osiąga, gdy przyjmiemy ją do 24 godzin po stosunku.
W tabletce „po” jest zawarty hormon, który może zahamować owulacje. Warunkiem jest przyjęcie jej przed jajeczkowaniem. Ponadto levonorgestrel (syntetyczny progestagen) wywołuje zmiany w błonie śluzowej macicy, co dodatkowo utrudnia zagnieżdżenie się zarodka. Pamiętajcie, tabletki nie zadziałają jeśli doszło już do implantacji zarodka.
Co ważne: tabletka „po” działa tylko przed ciążą ze stosunku, który już się odbył (przed zażyciem preparatu). Jeśli jednak farmaceutyk został przyjęty zbyt późno, nie zadziała poronnie, a wręcz przeciwnie – podtrzyma ciążę.
Do najczęściej wymienianych niepożądanych skutków antykoncepcji „po” należą krwawienia, plamienia, bóle brzucha i głowy, nudności czy wymioty. W przypadku tych ostatnich, jeśli wystąpiły wcześniej niż 3 godziny po zażyciu pigułki, należy przyjąć dodatkową dawkę.
Antykoncepcja „po” może być stosowana tylko w przypadkach awaryjnych. Nie należy brać jej za jedną z metod antykoncepcji. Uzasadnione zażycie pigułki ma miejsce wtedy gdy: pękła prezerwatywa, odbyto stosunek bez zabezpieczeń, dokonano gwałtu czy popełniono błąd przy stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych.
Zażycie kilku tabletek „po”, w liczbie większej niż zaleca producent, może wywołać zaburzenia w gospodarce hormonalnej i skutecznie rozregulować cykl miesiączkowy.
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych