Diafragma

Diafragma, czyli błona dopochwowa jest metodą antykoncepcyjną barierową przeznaczoną wyłącznie dla kobiet. Wykonana jest z cienkiej gumy lateksowej, która otoczona elastycznym pierścieniem przyjmuje kształt półkuli. Brzegi błony wzmocnione są metalem podatnym na wyginanie, o strukturze spiralnej, płaskiej lub łukowatej, co znacznie ułatwia jej aplikację i dokładne dopasowanie. Średnica diafragmy waha się od 50 do 105mm, dlatego odpowiedni jej rozmiar powinien wyznaczyć ginekolog. W gestii specjalisty leży również przeszkolenie pacjentki w zakresie poprawnego zakładania i usuwania błony. Odpowiednio stosowana może spełniać swoją rolę przez okres dwóch lat.

Prawidłowo umieszczona diafragma osłania obszar od tylnej krawędzi szyjki macicy aż po spojenie łonowe. Dodatkowo jest także nośnikiem środka plemnikobójczego, którym pokrywa się jej powierzchnię. Błonę dopochwową zakłada się maksymalnie na 6h przed planowanym stosunkiem. Podobnie jak w przypadku prezerwatyw, w trakcie zbliżenia nie powinno się używać tłustych oliwek, balsamów i kremów w charakterze lubrykantu, bowiem mogą one uszkodzić lateksową barierę. Od momentu ejakulacji osłona powinna pozostawać w ciele kobiety przez minimum 6h, ale nie dłużej niż 24h. Stosowanie błony antykoncepcyjnej znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia neoplazji szyjki macicy, a także niektórych zakażeń przenoszonych drogą płciową (rzęstistkowica, chlamydioza, rzeżączka).

Spośród działań niepożądanych, zgłaszanych przez pacjentki, najczęściej wskazuje się na uczulenia, spowodowane obecnością lateksu w drogach rodnych kobiety. Ponadto możliwe jest wystąpienie podrażnień nabłonka pochwy na skutek obecności ciała obcego i silnie działających chemicznych środków plemnikobójczych. Przy regularnym użytkowaniu występuje zwiększone ryzyko zakażeń układu moczowego, przy czym w większości mają one łagodny i krótki przebieg.

Analogicznie do wszystkich znanych obecnie metod antykoncepcyjnych, stosowanie diafragmy ma specyficzne przeciwwskazania:

  • nieskorygowane chirurgiczne wady wrodzone (np. przegroda pochwy)
  • zmniejszona kurczliwość mięśni pochwy i krocza
  • nieprawidłowe ukształtowanie spojenia łonowego
  • ostre stany zapalne pochwy
  • przewlekłe zapalenia cewki moczowej i pęcherza
  • alergia na lateks

Prawidłowo zastosowana diafragma nie cechuje się najwyższą z możliwych skuteczności w zapobieganiu ciąży, która wynosi 94%. Przy typowym użyciu jej efektywność może obniżyć się do 88%.

Błony dopochwowe nie są dostępne w polskich aptekach. Możemy natomiast nabyć je w sprawdzonych sklepach internetowych za kwotę 15-60zł/szt.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?