Antykoncepcja – fakty i mity

Wokół tematyki antykoncepcji narosło wiele niezupełnie prawdziwych mitów. Szerzone na forach internetowych półprawdy są niejednokrotnie skutkiem niskiego stanu wiedzy kobiet o działaniu poszczególnych środków i bezpieczeństwie ich stosowania. Ponadto wiele osób wątpi w skuteczność mniej popularnych sposobów zabezpieczenia lub wręcz przeciwnie – wykazuje wobec nich nadmierną ufność. W poniższym zestawieniu postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania, o których nie zdążyłaś jeszcze porozmawiać ze swoim ginekologiem. Rozwiejemy wszelkie wątpliwości, oddzielając ziarna prawdy od bezpodstawnych przekonań. Oto zbiór faktów i mitów dotyczących antykoncepcji.

Prezerwatywy dają 100% ochronę przed niechcianą ciążą.

MIT. Żaden z dostępnych sposobów antykoncepcyjnych nie gwarantuje takiej pewności, poza zabiegami sterylizacyjnymi. Skuteczność prawidłowo użytej prezerwatywy wynosi 98%, co jest wartością niewiele niższą od ochrony gwarantowanej metodami hormonalnymi. Niestety, zdarza się, że źle dopasowane prezerwatywy zsuwają się w trakcie stosunku lub pękają, przez co realne statystyki obniżają jej efektywność do zaledwie 82%.

 

Jeżeli tuż przed wytryskiem partner opuścił moje ciało, nie mogę być w ciąży.

MIT. Niezależne badania wykazały, że w wydzielanym w trakcie stosunku śluzowym preejakulacie znajdują się mało ruchliwe lub martwe plemniki – jeśli jednak pomiędzy kolejnymi zbliżeniami płciowymi upływa niewiele czasu, prawdopodobieństwo, że w płynie nasiennym znajdą się żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki jest relatywnie wysokie. Podsumowując, ryzyko zapłodnienia w wyniku kontaktu z preejakulatem jest bardzo małe, ale nie można nie można wykluczyć go całkowicie.

 

Stosowanie lubrykantu zmniejsza skuteczność prezerwatyw.

FAKT. Środki nawilżające nieprzystosowane dla lateksowych prezerwatyw mogą osłabiać ich strukturę i powodować uszkodzenia. Dzieje się tak w przypadku środków na bazie tłuszczy – olejków, oliwek i wazeliny, które rozpuszczają sztuczne tworzywo i powodują jego pękanie! W celu zapewnienia lepszego poślizgu, warto udać się do apteki po żelowe preparaty nawilżające na bazie wody lub wybierać prezerwatywy z dodatkową ilością lubrykantu.

 

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej powoduje tycie, problemy z cerÄ… i spadek libido.

FAKT. Ale tylko w przypadku źle dobranych pigułek. Ginekolog przed wypisaniem recepty powinien nie tylko przeprowadzić wywiad z pacjentką, ale także zlecić odpowiednie badania poziomu hormonów płciowych. W przypadku wystąpienia powyższych problemów wystarczy zmiana preparatu na inny, aby wszelkie skutki uboczne odeszły w niepamięć.

 

Długotrwałe używanie tabletek antykoncepcyjnych powoduje późniejsze zaburzenia płodności.

MIT. Jest to jeden z najczęściej powielanych mitów w dziedzinie antykoncepcji. W historii badań nad działaniem sztucznych środków hormonalnych nigdy nie wykazano, aby wywierały one negatywny wpływ na płodność. Wręcz przeciwnie! U wielu kobiet odstawienie pigułek antykoncepcyjnych skutkuje natychmiastowym zajściem w ciąże! Działanie tabletek jest całkowicie odwracalne, co udowodniono w wielu testach klinicznych. Nieprawdziwe przekonanie wzięło się stąd, że kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną zbyt późno decydują się na założenie rodziny, a przez to występują trudności w poczęciu dziecka związane z wiekiem przyszłej matki (spadkiem potencjału rozrodczego). Dodatkowo, długotrwałe zażywanie antykoncepcji hormonalnej reguluje cykle menstruacyjne, przez co zaobserwowanie wcześniejszych lub pojawiających się w trakcie terapii hormonalnej nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu rozrodczego i gospodarki hormonalnej staje się praktycznie niemożliwe.

 

Prezerwatywa zapewnia pełną ochronę przed chorobami wenerycznymi i HIV.

MIT. Szansa na zarażenie się chorobami wenerycznymi w takcie stosunku zabezpieczonego prezerwatywą zawsze istnieje i ma ona związek z wadami użytkowymi produktu. Należy jednak podkreślić, że prawidłowe zastosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia do minimum, czego nie gwarantuje każdy inny środek antykoncepcyjny.

 

Jeśli nie chcę zajść w ciąże, w trakcie seksu analnego powinnam używać prezerwatywy.

FAKT. W przypadku ejakulacji w odbycie, wypływająca sperma może dostać się do pochwy i stać się przyczyną zapłodnienia.

 

Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych leczy trądzik, poprawia kondycję włosów i paznokci oraz łagodzi PMS.

FAKT. Problemy z cerą i wypadaniem włosów często spowodowane są nieuregulowaną gospodarką hormonalną w ciele kobiety. Zażywanie odpowiednio dobranych pigułek może całkowicie wyeliminować ten problem! Niektórzy dermatolodzy proponują również zażywanie antykoncepcji hormonalnej jako jeden z wariantów leczenia hormonozależnego trądziku młodzieńczego. Ponadto tabletki antykoncepcyjne zmniejszają bóle miesiączkowe, łagodzą napięcie i regulują intensywność krwawień.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?