Hormonalny pierścień dopochwowy jest wykonanym z tworzywa sztucznego, elastycznym, półprzezroczystym pierścieniem, którego wnętrze wypełnia mieszanina dwóch syntetycznych hormonów płciowych (pochodnych progesteronu i estrogenów). Jest to doskonała, całkowicie odwracalna i łatwa w użyciu metoda antykoncepcji, przeznaczona dla młodych, niepalących kobiet, ceniących wysoką skuteczność (99,7%). Ginekolodzy rekomendują stosowanie pierścieni dopochwowych kobietom, które deklarują niechęć wobec codziennego zażywania pigułek lub obawiają się o swoją wątrobę. Zaaplikowany do wnętrza pochwy krążek stopniowo uwalnia odpowiednie dawki hormonów, które natychmiast wchłaniają się do krążenia krwi. Dzięki pominięciu pierwszego przejścia przez wątrobę możliwe jest zastosowanie relatywnie małych dawek substancji dla osiągnięcia zamierzonego efektu antykoncepcyjnego.
W polskich aptekach, wyłącznie na receptę, wydawany jest jedyny dostępny na rynku krążek hormonalny o nazwie „NuvaRing”. Poinstruowana wcześniej przez lekarza kobieta samodzielnie umieszcza pierścień we wnętrzu pochwy, gdzie powinien pozostawać nieprzerwanie przez 21 dni cyklu – po tym okresie należy go usunąć i wyrzucić. Tygodniowa przerwa jest specjalnie zaplanowanym czasem, w którym dochodzi do pojawienia się miesiączki.
W przypadku wypadnięcia pierścienia, nie należy zakładać nowego – wystarczy obficie przemyć używany krążek letnią wodą i z powrotem umieścić go we wnętrzu pochwy. Jeżeli pierścień przebywał poza ciałem nie dłużej niż 3 godziny, efektywność metody pozostaje bez zmian. W innym wypadku konieczne jest zastosowanie dodatkowej, barierowej metody antykoncepcyjnej (najczęściej prezerwatywy), w celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.
Niewątpliwą zaletą pierścieni hormonalnych jest bardzo dobra odwracalność ich działania. Po zaprzestaniu stosowania powrót do pełnej płodności obserwuje się już w następnym cyklu. Pacjentki zgłaszają, że w trakcie terapii ich miesiączki stają się mniej obfite, a objawy związane z PMS właściwie nie występują. Biegunki i wymioty nie zmniejszają skuteczności działa, tak więc krążki hormonalne mogą być stosowane u kobiet borykających się z nadwrażliwością przewodu pokarmowego. Niezależne badania wskazują, że hormony zawarte w NuvaRing wykazują znaczące działanie w profilaktyce osteoporozy, dodatkowo zmniejszają ryzyko, wystąpienia ciąży pozamacicznych, rozwoju mięśniaków macicy, torbieli jajników, endometriozy, raka trzonu macicy oraz stanów zapalnych i nowotworowych przydatków.
Niektóre przeciwwskazania, wykluczające możliwość bezpiecznego stosowania hormonalnych pierścieni dopochwowych:
Najczęściej występujące działania niepożądane, zgłaszane przez pacjentki:
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych