Jak leczyć opryszczkę narządów płciowych?

Zakażenie wirusem opryszczki narządów płciowych (HSV-2) objawia się występowaniem w okolicach intymnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem oraz ranek i nadżerek. Wirusy opryszczki zwykłej, gdy wnikną do organizmu namnażają się początkowo we krwi, a następnie przechodzą do zwojów nerwowych, gdzie przebywają w stanie „uśpionym” nie wywołując u większości osób objawów chorobowych.
Pod wpływem różnych czynników (np. stresu, obniżenia odporności) wirus wędruje ze zwoju nerwowego na skórę i może powodować pojawianie się wykwitów i/lub zostać przeniesiony podczas stosunku seksualnego na partnera. Przed wystąpieniem zmian skórnych pojawia się mrowienie, swędzenie czy też pieczenie okolic intymnych. Niejednokrotnie pojawiają się objawy grypopodobne tj. osłabienie, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych.

Obecnie nie ma leku, który pozwoliłby wyeliminować z organizmu wszystkie wirusy (zwłaszcza te w zwojach nerwowych). Wraz z czasem trwania choroby opryszka nawraca coraz rzadziej, jednak wirus pozostaje w organizmie do końca życia.

Co zrobić, gdy zauważyliśmy u siebie podane objawy?

W przypadku gdy na narządach płciowych zauważyliśmy pęcherzyki bądź niewielkie ranki, powinniśmy zgłosić się do specjalisty dermatologii i wenerologii lub ginekologii. Opryszka nie jest bowiem jedyną chorobą, która może objawiać się obecnością pęcherzyków i owrzodzeń w okolicach intymnych. Doświadczony lekarz rozpoznaje chorobę po przeprowadzeniu wywiadu i badania pacjenta. Zwykle nie są konieczne dodatkowe badania potwierdzające rozpoznanie.

Leczenie

Leczenie opryszczki narządów płciowych polega na stosowaniu doustnych leków przeciwwirusowych.
Do najczęściej stosowanych w Polsce zalicza się
– acyklowir (preparaty handlowe to np. Zovirax, Heviran, Hascovir);
– walacyklowir (preparaty handlowe to np. Vaciclor).

Leki dostępne są na receptę. Czas leczenia wynosi 10 dni w przypadku zakażenia pierwotnego oraz 5 dni – w przypadku nawrotów. Jeśli mamy nawrotowe opryszczki możemy poprosić lekarza o „awaryjne” opakowanie leku. Wówczas przy kolejnym nawrocie najlepiej rozpocząć leczenie, gdy będziemy odczuwać objawy wyprzedzające (ból, kłucie, pieczenie,mrowienie) – tzn. jeszcze zanim pojawią się pierwsze pęcherzyki.

Profilaktyka

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na opryszczkę narządów płciowych należy unikać ryzykownych zachowań seksualnych. Stosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia, jednak nie zapobiega mu całkowicie. Ta metoda antykoncepcji nie uchroni przed zachorowaniem, jeśli zmiany znajdują się np. na pośladkach. Inne metody antykoncepcji, w tym tabletki antykoncepcyjne, nie zmniejszają ryzyka zachorowania na opryszczkę.
Jeśli na narządach płciowych obecne są zmiany opryszczkowe lub występują objawy wyprzedzające opryszczkę (pieczenie, mrowienie, ból) nie powinno się podejmować współżycia.
U osób z częstymi nawrotami wykwitów, możliwe jest stosowanie acyklowiru lub walacyklowiru przewlekle (tzn. codziennie przez wiele miesięcy). Udowodniono, że taki sposób profilaktyki zmniejsza częstość nawrotów opryszczki oraz ryzyko zakażenia partnera seksualnego.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?