Swędzenie? Pieczenie? Ból w trakcie stosunku? Wszystkie te dolegliwości mogą wynikać ze zbyt skąpego poziomu nawilżenia pochwy i sromu. Suchość pochwy zazwyczaj występuje u dojrzałych kobiet, choć coraz częściej z tym intymnym problemem borykają się także młode przedstawicielki płci pięknej. Niska produkcja śluzu pochwowego może świadczyć zarówno o problemach natury hormonalnej (zbyt niski poziom estrogenów) jak i sama w sobie stanowić odrębny zespół chorobowy. Niektórzy seksuolodzy wskazują, że suchość pochwy w wielu przypadkach może mieć także podłoże psychologiczne (np. aseksualizm).
Za prawidłowy poziom nawilżenia okolic intymnych odpowiadają hormony kobiece – estrogeny (estradiol, estron i estriol). Zapewniają one stałą produkcję wydzieliny błony śluzowej pochwy, która zapewnia ochronę kanału rodnego przed drobnoustrojami, pękaniem i urazami mechanicznymi. Jej zwiększone wydzielanie w czasie stosunku płciowego i stanie pobudzenia seksualnego stanowi naturalny mechanizm lubrykacji, zapewniający odpowiedni poślizg dla penisa. Dzięki temu nie powstają otarcia i miejscowe podrażnienia. Suchość pochwy, a więc niedostateczne nawilżenie pochwy może więc stać się przyczyną bolesności zbliżeń płciowych i dlatego panie dotknięte tą przykrą przypadłością bardzo często unikają seksu. Poza pieczeniem, dotkliwym świądem i upławami, w przypadku suchości pochwy mogą pojawić się nawracające zapalenia bakteryjne i grzybicze, a także uczucie częstego parcia na mocz.
Jak pozbyć się problemu Suchości pochwy raz na zawsze? Wykonaj badanie krwi, dzięki któremu poznasz stężenie estrogenów i wyeliminujesz ewentualne przyczyny ich niedoboru przy pomocy terapii hormonalnej. Jeśli zażywasz jakieś leki, sprawdź, czy nie zaburzają one gospodarki hormonalnej Twojego organizmu. Suchość pochwy mogą powodować głównie hormonalne środki antykoncepcyjne, choć podobne działanie niepożądane mogą wywołać również leki przeciwalergiczne, farmaceutyki stosowane w terapii nietrzymania moczu i mięśniaków oraz niektóre antybiotyki. Zmiana preparatu na inny lub zmniejszenie dawki może w pełni przywrócić prawidłowe działanie organizmu. Jeśli niedostateczna produkcja śluzu pochwowego jest wynikiem przetrwałych zakażeń intymnych, powinnaś jak najszybciej rozpocząć pełne leczenie swojego organizmu. Doraźne działanie w przypadku dokuczliwej suchości pochwy, opiera się na stosowaniu dostępnych bez recepty globulek, maści, kremów i żeli o działaniu nawilżającym, regenerującym nabłonek i odbudowującym naturalną mikroflorę okolic intymnych. Warto zwrócić uwagę na produkty o wysokiej zawartości kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego i glikogenu. Ich codzienna aplikacja przynosi ulgę w świądzie i pieczeniu, dodatkowo chroniąc przed rozwojem groźnych zakażeń pochwy. W aptekach wydawane są również globulki i kremy, które poza substancjami nawilżającymi zawierają niewielkie dawki estrogenów. Aby zapobiec bolesnym zbliżeniom i narastającej niechęci do seksu, koniecznie zaopatrz się w delikatny lubrykant o konsystencji hydrożelu. Zadba on o prawidłowy poziom nawilżenia okolic intymnych oraz zapobiegnie bolesnym otarciom.
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych