Czy krwawienie po seksie jest normalne? Oto kiedy powinnaś skonsultować się z lekarzem

Jest tyle rzeczy, które można preferować w związku z uprawianiem seksu: może to być zabawa, intymność, przyjemność, odprężenie, namiętność i wiele więcej. Ale oprócz wszystkich swoich wspaniałych cech, seks czasami wiąże się z niechlujnymi efektami ubocznymi – w tym krwawieniem, które oprócz bólu do sprzątania pościeli, może być dość przerażające. Jednak jest jakaś dobra wiadomość: krwawienie podczas lub po stosunku jest względnie normalne i niekoniecznie jest powodem do niepokoju – chociaż zawsze powinnaś porozmawiać z lekarzem, jeśli się martwisz.

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których kobieta może doznać krwawienia po seksie. Wyjaśnienie może być tak proste, jak suchość pochwy, która jest spowodowana zmniejszonymi wydzielinami pochwy, często takie rzeczy dzieją się po menopauzie – lub uszkodzeniami pochwy, spowodowane porodem lub suchością /tarciem podczas seksu. Jeśli zauważysz, że masz tendencję do lekkiego krwawienia podczas seksu lub po nim, może to oznaczać, że musisz dodać lubrykant do zabawy i robić rzeczy wolno i delikatnie, aż znajdziesz to, co działa dla ciebie i zapobiega krwawieniu.

Z drugiej strony, krwawienie po seksie może w niektórych przypadkach wskazywać na inne, bardziej poważne problemy ze zdrowiem seksualnym. Krwawienie po seksie może być oznaką infekcji, takiej jak zapalenie narządów miednicy mniejszej lub chorób przenoszonych drogą płciową, jak kiła. W innych przypadkach krwawienie z macicy może być oznaką polipów szyjki macicy lub endometrium (które są łagodnymi lub nienowotworowymi wyrostkami w macicy lub wyściółce szyjnej) lub “erozji szyjki macicy”, gdy występuje stan zapalny na powierzchni szyjki macicy. A w rzadkich przypadkach krwawienie po seksie jest oznaką raka szyjki macicy lub pochwy – dlatego zawsze powinnaś skonsultować się z lekarzem, jeśli masz powody do niepokoju.

 

Jak zapobiegać krwawieniu po seksie?

Jeśli masz dość wydawania pieniędzy na pranie swoich prześcieradeł za każdym razem, kiedy uprawiasz seks, kluczem jest ustalenie, jak zapobiegać krwawieniu podczas seksu – ale zanim to zrobisz, musisz poznać przyczynę krwawienia.

Ważne jest, aby znaleźć przyczynę krwawienia przed wdrożeniem planu, aby temu zapobiec. Jeśli jest to związane z urazem lub traumą, środki zapobiegawcze mogą obejmować lubrykanty podczas stosunku, różne pozycje i próbę rozszerzenia lub rozciągnięcia pochwy pomiędzy aktywnością seksualną. Jeśli krwawienie ma miejsce regularnie i jest trwałe, skonsultuj się z lekarzem, który zrobi dokładniejsze badania i oceni problem.

Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek problemów związanych ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli obawiasz się, że Twoje krwawienie jest zbyt obfite lub częste. Poza tym możesz dobrze się bawić eksperymentując ze swoim partnerem, aby znaleźć pozycje, które będą dla ciebie skuteczne (i nie zapomnij dodać dużo poślizgu).

 

Co zrobić, jeśli wystąpi krwawienie po seksie

Jeśli spojrzysz w dół i zobaczysz zakrwawione prześcieradła, nie dziw się. Może to oznaczać dodatkowe oczyszczenie, ale nie musi to być totalny zabójca nastroju – choć powinnaś powstrzymać się od aktywności seksualnej, jeśli doświadczasz bólu pochwy i krwawienia.

Przede wszystkim nie panikuj. Powstrzymaj się od dalszej aktywności seksualnej, zobacz czy jest to związane z bólem lub uszkodzeniem okolicy pochwy, czasami może pomóc okład z lodu, zazwyczaj plamienie jest samoograniczające się. Jeśli masz uporczywe plamienie [ponad] 24 godziny lub dojdzie do ciężkiego krwawienia z pochwy, należy skonsultować się z lekarzem lub odwiedzić ostry dyżur.

Dopóki jesteś ostrożna, podchodź do tego z dystansem i porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli twoje krwawienie jest obfite/częste, możesz nadal mieć normalne, zdrowe życie seksualne – po prostu pamiętaj, aby używać zabezpieczenia(ponieważ krew z otwartych ran zwiększa ryzyko przeniesienia / zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową i HIV) … i może nie być złym pomysłem, aby zawsze zostawiać kilka ręczników na nocnej szafce.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?