Pożądanie: różnice między kobietą, a mężczyzną

On próbuje się do Ciebie dobierać z rana, a ty wolisz wieczorem zanim pójdziecie spać. On jest napalony, kiedy ty wolisz zaszyć się pod kołdrą w łóżku z dobrą książką. Popęd seksualny mężczyzny i kobiety nie zawsze współgrają ze sobą ze względu na wiele różnych czynników. Jakie są tego przyczyny?

Pożądanie kieruje naszym życiem seksualnym. Relacja damsko-męska bez pożądania seksualnego jest czymś więcej niż przyjaźnią. Różne czynniki fizyczne i psychologiczne są związane z wyzwalaniem pożądania seksualnego: styl życia, wychowanie, hormony, fantazje i uczucia. Ale jakie są główne różnice między pożądaniem pomiędzy kobietą i mężczyzną?

Model popędu zaproponowany przez Masters i Johnson w latach sześćdziesiątych sugeruje, że poruszamy się wzdłuż kontinuum, które rozpoczyna się od spontanicznego pragnienia seksualnego, poprzez popęd płciowego, pobudzenie, plateau, orgazm i rozwiązanie. Rosemary Basson, terapeutka seksualna, specjalizujący się w kobiecych pragnieniach seksualnych, twierdzi, że wiele kobiet funkcjonuje nieco inaczej i może to odbywać się w modelu kolistym.

Basson sugeruje, że w rzeczywistości wiele kobiet jest” neutralnych “seksualnie. To oznacza, że kobiety te nie są zamknięte na seks ale niekoniecznie zainicjują go i mają mniej spontanicznych pragnień seksualnych niż mężczyźni. O wiele bardziej są one nastawione na satysfakcję z relacji, emocjonalną intymność i jeśli te rzeczy są spełnione i ich partner inicjuje kontakt seksualny, który prowadzi do pobudzenia, wtedy zaczyna działać pobudzenie seksualne. Tak więc w wielu przypadkach jest to odwrócony model działania męskiego pożądania.

 

Wpływ hormonalny

Hormonem, który kontroluje męski i żeński popęd płciowy jest testosteron. Jest produkowany przez jądra i nadnercza u mężczyzn, a przez jajniki u kobiet. Testosteron u mężczyzny łagodnie spada po 20 roku życia. Testosteron, który ma zbyt niski poziom, może powodować problemy, ale wielu mężczyzn doskonale radzi sobie bez problemów i ma się dobrze.

Poziom testosteronu u kobiet jest niższy niż u partnerów, czy może to być przyczyną niższego popędu seksualnego? Niekoniecznie: żeńskie ciało jest o wiele bardziej wrażliwe na testosteron niż ciało męskie. Co ciekawe, można znaleźć mężczyznę z poziomem testosteronu na dolnej granicy “normalnego poziomu”z doskonale działającym popędem płciowym, a równocześnie może istnieć mężczyzna z poziomem testosteronu, który jest uważany za stosunkowo wysoki, który skarży się na niski poziom libido. Warto więc wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, leki, stres, depresja i inne problemy psychiczne, a także czynniki związane z relacjami, a także sprawność erekcji i ejakulacji, by ocenić ogólny stan pożądania.

Wahania hormonalne, zwłaszcza w okresie menstruacji, wpływają na natężenie napędu seksualnego kobiety. W ciągu kilku dni przed owulacją w ich organizmie rejestrowany jest szczyt estrogenów i libido (oczywiście, oprócz kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną). Po urodzeniu dziecka w ciele kobiety jest wydzielana prolaktyna, która zmniejsza popęd płciowy.

 

Czynniki psychologiczne

Edukacja, kultura i wielowiekowe postawy społeczne i religijne nadal powodują znaczną presję moralną na kobiety i sprawiają, że chcą one mniej wyrażać pragnienie niż mężczyźni. Może to wyjaśnia, dlaczego mężczyźni są w stanie oddzielić pragnienie seksualne od swoich uczuć: potrafią uprawiać seks z kimś, kogo nie kochają. Niemniej jednak im bardziej są przywiązani do partnera, tym silniejsze jest ich libido.

Jeśli dana osoba miała negatywne doświadczenia seksualne w przeszłości (też dzieciństwie), może to mieć wpływ na jej myślenie o wejściu w przyszłe relacje seksualne. Ponadto męskie pożądanie seksualne jest impulsywne i pochodzi z wnętrza, podczas gdy pożądanie kobiet wzbudza pragnienie i pobudzenie przez partnera, w przyjemnym i relaksującym otoczeniu.

 

Wiek, a pożądanie seksualne

Seksualne pożądanie w przypadku mężczyzn rozpoczyna się w okresie dojrzewania, kiedy zaczynają się masturbować. Rozwija się, dopóki nie osiągną wieku 50, a następnie może ono zacząć spadać. Z wiekiem niektórzy mężczyźni doświadczają andropauzy, obniżenia poziomu testosteronu, co prowadzi do niskiego poziomu libido.

Chociaż pożądanie seksualne u kobiet zaczyna się później, wzrasta wraz z upływem czasu, a zwłaszcza z doświadczeniem. Seksualną dojrzałość zazwyczaj osiąga się w wieku około 35 lat. W okresie menopauzy spadek poziomu estrogenu u kobiet i jej jajniki powodują zmniejszenie testosteronu. Ale ponieważ czynniki psychologiczne są również ważne, to niekoniecznie oznacza, że ​​jej libido się zmniejszy. Ponieważ kobiety mają więcej czasu na przemyślenie swoich relacji i pragnień, poświęcają więcej czasu swojemu życiu seksualnemu. Okres menopauzy w życiu kobiety często oznacza więc wzrost popędu płciowego.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?