Praktyka wymiany partnerów – wady i zalety swingowania

Wymiana partnerów w związku nie jest żadną z nowych praktyk, pierwsze kluby swingersów funkcjonowały w Londynie już w latach 60 ubiegłego wieku, to z języka angielskiego zjawisko to określane jest właśnie terminem swingingu. Na swinging na ogół decydują się osoby będące w długich związkach, gdzie namiętność wygasła, a pożycie stało się monotonne, pary sądzą, że wymiana partnera może okazać się lekarstwem na nudę i sposobem na przeżycie czegoś nowego. Zanim jednak ktokolwiek zdecyduje się na taki krok, powinien bardzo dobrze zastanowić się, czemu właściwie ma służyć taka praktyka. Wiele par decyduje się na swinging oby ożywić wygasłą między nimi namiętność, nie zdając sobie sprawy, że seks z inną osobą może obudzić namiętność, ale między jedną ze stron a nowym partnerem, a przy okazji zniszczyć bliskość i intymność między dotychczasowymi partnerami. Swinging może być urozmaiceniem życia seksualnego, jednak nie wiele osób jest na niego gotowa, a jeszcze mniej dojrzało do korzystania takiej formy aktywności seksualnej, bez szkodliwego wpływu na związek. Zanim wysuniecie pomysł wymiany partnerów warto zastanowić się, jakie konsekwencje będzie to miało dla obydwojga partnerów i relacji między nimi.

 

Jakie są zalety wymiany partnerów?

Urozmaicenie pożycia – w zasadzie na ogół tym kierują się pary, które decydują się na wprowadzenie do swojej relacji nowych partnerów seksualnych. Swinging początkowo może być tylko okazjonalną odskocznią od tradycyjnego seksu, dzięki której wybadacie, czy takie praktyki podobają się obydwu stronom, jaki mają wpływ na związek i czy zechcecie go wprowadzić na stałe do waszego seksualnego repertuaru.

Nowe doświadczenia — dzięki swingingowi będziecie mogli spróbować czegoś nowego, poszerzycie wasze doświadczenia, wymienicie wiedzę z kimś innym niż dotychczasowy partner, skonfrontujecie się z potrzebami i fantazjami innej, na ogół nieznanej osoby. Nowy partner zapewni wam nie tylko nowe, świeże emocje, ale może też stanie się nauczycielem nowych technik seksualnych.

Zakazany owoc – jak wiemy, smakuje najlepiej, a właśnie takim zakazanym owocem może być dla was swinging, zwłaszcza kiedy zdecydujecie się na niego w jednym z klubów swingersów, gdzie będziecie mieli okazję uprawiać seks z osobami, które widzicie pierwszy raz w życiu i być może po raz ostatni, co z pewnością uwolni od emocjonalnego angażowania się w seks z nimi. Stosunek wychodzący poza związek dwóch osób, gdzie do tej pory był zarezerwowany wyłącznie dla nich, będzie z pewnością smakował wyśmienicie, pod warunkiem, że para odpowiednio się do niego przygotuje i nastawi.

Rozwój związku — kiedy para decyduje się na wymianę partnerów za obopólna zgodą, może mieć to pozytywny wpływ na rozwój ich związku i poznanie jego nowych aspektów. Większość ludzi jako jedyny słuszny model związku wyznaje klasyczny układ 1:1, jednak kiedy tylko poszerzymy swoje horyzonty, dostrzeżemy, że to z pewnością nie jedyna możliwość na bycie z innym człowiekiem i budowanie z nim relacji. Dopuszczając między siebie inne osoby, chociażby tylko poprzez seks, musimy też mieć na uwadze, że i one wniosą coś do tego układu, nie ważne czy będą to tylko emocje, czy też inne wartości, które mogą wzbogacić nas i partnera.

Docenienie dotychczasowego partnera – wbrew pozorom swinging może przynieść też takie korzyści, poprzez stosunek z inną osobą, możecie docenić dotychczasowego partnera i jego zalety, na co wcześniej nie zwracaliście uwagi. Nagle ogromnym plusem może stać się to, jak dobrze zna on wasze ciało i jego reakcje oraz jak bez żadnych wskazówek umie zaspokoić wasze potrzeby. Paradoksalnie seks z nowymi osobami może jeszcze bardziej zbliżyć ze sobą dotychczasowych partnerów. Akty z partnerami spoza związku mogą być traktowane jako przeżycie tylko cielesne, a te między Wami dwojgiem, staną się prawdziwym metafizycznym doznaniem.

 

Wady swingingu

Zazdrość – o ile fantazjowanie na temat aktów miłosnych z innymi osobami, rozmowa o nich, a nawet wyrażenie chęci spróbowania takiej nowości to jedno, to realizacja ich i tzw. przejście do czynu to drugie. Bardzo często wśród potencjalnych swigersów dzieje się tak, że dopiero widząc swojego partnera z kimś innym, zaczynają czuć zazdrość. Zarówno właściciele klubów, jak i ich bywalcy będący świadkami niejednej sceny zazdrości, a nawet awantury i zgodnie twierdzą, że czasami przepaść między teorią a praktyką jest na tyle duża, że nie do przeskoczenia, a ludzie pierwszy raz konfrontujący się z taką sytuacją, przyznają, że ich przerosła i nie umieli sobie z nią poradzić.

Konflikty wewnętrzne — ludzka psychika bywa czasami bardzo krucha, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą takie delikatne kwestie, jak seks. Wprowadzenie do związku nowych partnerów może zaowocować pojawieniem się uczuć, z którymi nie każdy będzie umiał sobie dać radę, co w efekcie będzie prowadzić do konfliktów wewnętrznych albo nawet tych między partnerami.

Emocjonalne związanie z innym partnerem – istnieje możliwość, że takowe wystąpi zwłaszcza wtedy, kiedy para decyduje się na seks z inną parą i praktykuje taki czworokąt jakiś czas. Seks może okazać się furtką do tego, aby między nowymi partnerami seksualnymi nawiązała się bliskość i inne emocje, a nawet zakochanie. Jeżeli lubimy parę, z którą decydujemy się na swinging, a seks w nowej konfiguracji okaże się satysfakcjonujący, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że prędzej, czy później nawiążą się między nowymi partnerami więzi emocjonalne.

Niechęć do powrotu do monogamii – większość par decydując się na swinging, uważa, że będzie to tylko przejściowy etap w ich życiu, jednak nie wiele z nich zdaje sobie sprawę, że potem może mieć problemy z powrotem do monogamii, która nie będzie już wydawała się im tak atrakcyjna, jak kiedyś. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i zamiast powrócić do klasycznego seksu we dwoje, partnerzy mogą chcieć jeszcze bardziej eksperymentować na tym polu, co może doprowadzić do popsucia intymnej relacji między nimi.

Rozpad związku – osoby decydujące się na urozmaicenie swojego pożycia poprzez wymianę partnerów muszą liczyć się z tym, że takie praktyki mogą doprowadzić do rozpadu związku, może mieć na to wpływ bardzo wiele powodów, od zniszczenia intymności i bliskich więzi, po odejście od dotychczasowego partnera, do kogoś innego. Dlatego, zanim zdecydujecie się na wprowadzenie takich praktyk do związku, warto zastanowić się, jakie może mieć to skutki i czy dodatkowe emocje, o jakie chcemy się wzbogacić, są tego warte.

Praktyka wymiany partnerów – wady i zalety swingowania

4 (80%) 1 vote[s]

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?