Plastyka ścian pochwy, czyli waginoplastyka, to zespół działań operacyjnych, obejmujących korektę estetyczną ścian pochwy i krocza, dzięki czemu rozmiar kanału rodnego zostaje dopasowany do specyficznych oczekiwań klientki. Jednorazowy zabieg może obejmować plastykę tylko przedniej lub tylko tylnej ściany pochwy – plastyka warg sromowych jest w tym przypadku również opcjonalna. Wszelkich ustaleń dokonuje lekarz, w oparciu o swoje doświadczenie medyczne, warunki anatomiczne pacjentki oraz jej nadzieje związane z operacją. Celem waginoplastyki jest przywrócenie pierwotnej elastyczności i kształtu pochwy, zwłaszcza po licznych porodach, ciążach bliźniaczych rozwiązywanych naturalnie lub porodach noworodków o dużej masie urodzeniowej. Już w ostatnim trymestrze ciąży, gdy płód uciska na miednicę kobiety, dochodzi do obniżenia się kanału rodnego i jego poszerzenia. Do dodatkowych uszkodzeń może dojść także w trakcie porodu, gdy główka dziecka rozciąga pochwę, prowadząc do pęknięć, naderwań więzadeł i pomniejszych uszkodzeń mięśniowych. Zbyt szeroka pochwa może utrudniać pacjentce prowadzenie satysfakcjonującego życia seksualnego, jak również stać się podłożem do rozwoju wielu chorób. Coraz częściej wykonuje się także zabieg odwrotny, czyli poszerzanie pochwy. Znajduje on swoje zastosowanie w przypadku pacjentek z wrodzonymi deformacjami anatomicznymi kanału rodnego, pooperacyjnymi zrostami i innymi nabytymi uszkodzeniami.
Zbieg korekcyjny ścian pochwy nie jest skomplikowany i czasochłonny – kobieta na stole operacyjnym spędza od 60 do maksymalnie 90 minut. W tym przypadku zwykle stosuje się znieczulenie ogólne, choć na życzenie pacjentki operację można przeprowadzić przy znieczuleniu rdzeniowym (punkcja lędźwiowa). Podczas zabiegu lekarz wycina rozciągnięte fałdy śluzówki, a zszywając je ponownie nadaje pochwie nowy, dostosowany do oczekiwań klientki kształt i optymalną szerokość. Pochwa zostaje podniesiona, obserwuje się także znaczną poprawę jej elastyczności i wrażliwości na bodźce. Plastyka kanału rodnego to tylko połowa drogi na szczyt – znaczna część działań skupia się na usuwaniu blizn poporodowych. Niestarannie wykonane, rozległe nacięcia mogą z biegiem czasu powodować uczucie „ciągnięcia” oraz dyskomfort w czasie współżycia. Chirurg z łatwością usuwa stare blizny i ponownie łączy fragmenty uszkodzonej tkanki za pomocą szwów rozpuszczalnych.
Waginoplastyka bardzo często zostaje zakończona zabiegiem rewitalizacji pochwy, który kompleksowo przeprowadzany jest w wielu klinikach medycyny estetycznej. Poleca się go zwłaszcza paniom w średnim wieku, które z upływem czasu utraciły jędrność i sprężystość pochwy, co z kolei wpływa na jakość ich współżycia i intensywność odczuwanych bodźców. Specjalistyczne produkty do pielęgnacji okolic intymnych nie zawsze mogą naprawić działania wieku, stresu i mechanicznych uszkodzeń. Wtedy z pomocą przychodzi nam chirurgia plastyczna – zabieg rewitalizacji trwa ok. 30 minut i jest całkowicie bezbolesny. Ponad 90% pacjentek, które skorzystało z tego typu usługi, deklaruje znaczną poprawę jakości doznań seksualnych, a przez to poprawę relacji w związku i zwiększone poczucie atrakcyjności.
Przeciwskazania do zabiegu: kiedy waginoplastyka musi poczekać?
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych