Zaburzenia libido

Nie masz ochoty na seks, a pieszczoty przestały sprawiać Ci przyjemność? To może być oznaka spadku libido, czyli drzemiącego w każdym z nas popędu seksualnego. Zarówno męskie, jak i żeńskie libido nie jest wyłącznie kwestią psychologiczną. Olbrzymi wpływ na rozwój pożądania i potrzeby osiągania rozkoszy mają czynniki fizjologiczne. Jeśli zauważysz, że łóżkowe igraszki przestały Cię pociągać, nie bagatelizuj problemu! Notoryczne unikanie seksu wywiera negatywny wpływ na relacje partnerów, prowadzi do kłótni, niezrozumienia i nieprzemyślanych prób poszukiwania spełnienia w relacjach z innymi osobami. Co więcej, brak seksu może przyczynić się do rozwoju nerwicy, depresji, a nawet problemów ze zdrowiem fizycznym. Nie od dziś wiadomo, że uwalniane w trakcie stosunku endorfiny (silnie działające endogenne opioidy) wywierają niezwykle korzystny wpływ na kondycję człowieka: zapewniają prawidłową mineralizację kości, opóźniają procesy starzenia, poprawiają kondycję skóry, wspomagają pracę serca i mechanizmy pamięci. Jeśli więc pragniesz zachować młodość i równowagę psychiczną, a przy tym odzyskać radość z życia i zaangażowanie partnera, koniecznie porozmawiaj o swoim problemie ze specjalistą lub skorzystaj z naszych sprawdzonych.

Obniżone libido nie jest chorobą, lecz objawem zachwianej równowagi psychicznej i fizycznej Twojego organizmu. Brak ochoty na współżycie może mieć wiele rozmaitych przyczyn, wśród których najczęściej wyróżnia się:

CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE – spadek popędu seksualnego bardzo często towarzyszy przebiegowi depresji lub długotrwałym konfliktom w związku. W takich przypadkach pokonanie problemu bez pomocy terapeuty często jest niemożliwe. Szczególnej opieki psychologicznej wymagają osoby obarczone traumatycznymi przeżyciami (molestowanie, gwałt). Wówczas leczenie jest długotrwałe i trudne, choć u większości pacjentów przynosi znakomite efekty.

STRES – nadmiar pracy, brak wolnego czasu, ciężkie studia lub skomplikowana sytuacja życiowa bardzo często odbierają ochotę na poświęcanie się spontanicznym igraszkom. Przewlekły stres znacznie zwiększa ryzyko rozwinięcia się depresji oraz wielu niekorzystnych zaburzeń zdrowotnych (utrata wagi, zaburzenia cyklu miesiączkowego i produkcji hormonów, podatność na infekcje bakteryjne i wirusowe). To największy przeciwnik Twojej seksualności!

CHOROBY – istnieje szereg chorób, powodujących obniżenie libido. Są to między innymi: hiperprolaktynemia, cukrzyca, anemia, choroby serca i układu krążenia, suchość pochwy oraz zaburzenie produkcji testosteronu (zbyt mały poziom tego hormonu blokuje popęd seksualny).

NIEZDROWY TRYB ŻYCIA – palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, dieta boga w tłuszcze i cukry, a uboga w witaminy i minerały sieją spustoszenie w Twoim organizmie. Jeśli do tego zestawienia dołączymy brak aktywności fizycznej to otrzymamy znany przepis na drastyczny spadek libido.

LEKI I INNE SUBSTANCJE CHEMICZNE – jeśli ze względów zdrowotnych przyjmujesz leki na nadciśnienie, depresję, środki uspokajające lub psychotropowe, musisz liczyć się z ryzykiem wystąpienia przejściowych problemów z pożądaniem. Na utratę libido szczególnie narażone są kobiety przyjmujące hormonalne pigułki antykoncepcyjne. Ten przykry efekt działania można ograniczyć, a nawet wyeliminować całkowicie poprzez dobór innych tabletek lub całkowitą zmianę metody antykoncepcyjnej. Zaburzenia popędu seksualnego mogą też powodować zatrucia substancjami chemicznymi: manganem, izocyjanianami, chlorkiem winylu, alkoholem, a także uzależnienia od narkotyków (marihuana, kokaina, heroina, morfina).

W jaki sposób przywrócić swoje libido i odzyskać radość z seksu? Najważniejsze, aby wykluczyć czynniki psychiczne, wyeliminować ze swojego życia szkodliwe substancje i stres. Uciekając się do naturalnych metod poprawy kondycji seksualnej kobiet i mężczyzn, warto wzbogacić swoją dietę o powszechnie uznane afrodyzjaki, takie jak: ostrygi, czekolada, chilli, czosnek, johimbina, cynamon, imbir, mleczko pszczele, smardze, trufle, szparagi, awokado, lubczyk, gałka muszkatołowa, chrzan, cebula, miód, kawior, pory i kapary.

W celu zwiększenia ochoty na seks i poprawy ukrwienia narządów płciowych poleca się:

DLA MĘŻCZYZN:

  • kurkumę
  • figi
  • pestki dyni
  • banany
  • damianę

DLA KOBIET

  • ptychopetalum
  • damianę
  • miłorząb japoński
  • lukrecję
  • owoce cytrusowe
  • suplementację witaminami z grupy B

Dlaczego problem z libido dotyka akurat mnie? – Nie przejmuj się! Nie tylko Ty cierpisz z powodu zaburzonego popędu seksualnego. Problem ten dotyczy milionów ludzi na całym świecie, choć niewielu z nich decyduje się na podjęcie skutecznych kroków. Pamiętaj, że najważniejszym elementem Twojej terapii jest pozytywne nastawienie i chęć do działania. Podążaj za głosem swojego ciała, korzystaj ze skarbów, które daje Ci natura, a efekty terapii pozytywnie zaskoczą nie tylko Ciebie!

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?