Czy płacz po seksie jest normalny?

Czy płacz po seksie jest normalny?

Jak oceniasz ten wpis?

Zarówno mężczyźni jak i kobiety odczuwają smutek, złość i niepokój po stosunku. Czy to normalne?

Seks powinien być zabawą, która sprawia, że ​​czujesz się świetnie i seksownie, prawda? To może sprawić, że wierzymy, że seks może tylko sprawiać radość. Ale dzięki zupełnie nowemu obszarowi badań nad różnorodnością reakcji, jakie ludzie mają po seksie, naukowcy wiedzą, że niekoniecznie jest to prawda w przypadku połowy populacji.

 

Dysforia po seksie, czyli depresja po stosunku jest niesamowicie powszechnym, ale niedostatecznie zbadanym zjawiskiem, które sprawia, że ​​ludzie (tak, mężczyźni, jak i kobiety) odczuwają smutek, złość, depresję i niepokój po aktywności, która powinna sprawić, że poczują się bogami. Nie wiemy jeszcze zbyt wiele na ten temat, ale to, co już wiemy, powinno sprawić, że poczujesz się spokojny, jeśli jest to coś, czego doświadczasz w swoim życiu seksualnym.

 

DUŻE DZIEWCZYNKI (I CHŁOPCY) PŁACZĄ

Czasem też czują się źle po pozornie wspaniałej rzeczy. Niewielkie, ale przełomowe badanie  z października 2015 r. wykazało, że 46 procent z 230 studentek, które uczestniczyły w badaniu, doświadczyło przynajmniej raz w życiu „depresji po stosunku”. Oznacza to, że około połowa wszystkich aktywnych seksualnie młodych kobiet może odczuwać melancholię, lęk, złość, depresję lub agresję po seksie, nawet jeśli sam seks był świetny, i nawet jeśli seks był tylko masturbacją.

 

Badani opisują to uczucie jako „doświadczenie gniewu lub wstydu” i „utratę siebie”. 20-letni mężczyzna cytowany w opowiadaniu o dysforii po seksie w „New York Times” opisał swoje doświadczenie jako uczucie „przygnębienia przez około jeden dzień”. Ale naprawdę powszechnym opisem, który pojawia się przy tej dolegliwości to poczucie bycia nie w swoim ciele. Uczuciom tym nie zawsze towarzyszą łzy, a czasem są same łzy, bez emocji. Oba zjawiska są równie mylące, ale też nie powinny sprawić, że poczujesz się odizolowany.

 

PŁACZ NIE JEST POWODEM DO ZERWANIA

To co zostało odkryte podczas badań, polegało na tym, że możesz mieć najlepszy orgazm swojego życia z osobą, którą bardzo kochasz i nadal czujesz się tajemniczo przygnębiony. Badania koncentrowały się wyłącznie na wzajemnym seksie między szczęśliwymi partnerami. Więc dysforia po seksie nie jest oznaką, że powinieneś zakończyć związek.

 

 

ORGAZMY SĄ ULGĄ

Podczas gdy orgazm może sprawić, że fizycznie odczuwać będziesz ulgę i uwolnienie ciśnienia, mogą one również wyzwalać emisje emocjonalne. Czasami orgazm może wyzwalać uwolnienie emocji, które tłumiliście przez cały dzień, tydzień lub miesiąc, a to może wywoływać w was smutek.

 

 

TO MOGĄ BYĆ OCZEKIWANIA VS. RZECZYWISTOŚĆ

Wiele osób odczuwa takie skrajne emocje po seksie, ponieważ nie rozumieją w pełni, jak powinno wyglądać doświadczenie seksualne. Może ma to związek z oczekiwaniami seksualnymi, tak jak seks miałby być romantycznym i wzniosłym doświadczeniem – a w rzeczywistości nie jest. Ponieważ psychologowie i badacze nie wiedzą zbyt wiele o tym, co dzieje się w mózgu podczas seksu, nie wiedzą dokładnie, co powoduje tą dysfunkcję.

 

Nie ma jeszcze dowodów na to, że istnieje jakikolwiek związek pomiędzy innymi problemami nastroju lub zdrowia psychicznego, takimi jak lęk lub depresja ogólna i dysforia po seksie. Zespół badawczy również sprawdził, czy może istnieć związek między historią wykorzystywania seksualnego a smutkiem seksualnym i nie znalazł nic znaczącego. W zasadzie oznacza to, że możesz mieć bardzo szczęśliwe, zdrowe i aktywne życie seksualne i nadal czuć się niewytłumaczalnie smutnym, kiedy masz orgazm.

To nie znaczy, że coś z Tobą nie tak. Oznacza to po prostu, że ty i prawdopodobnie połowa wszystkich ludzi, których znasz, jest dotknięta bardzo powszechnym, ale (na razie) bardzo tajemniczym zjawiskiem, które jest sprzeczne ze wszystkim, w co wi

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?