1. Pigułki plus antybiotyki – zdecydowanie nie. Antybiotyki są niesamowite w walce z nieprzyjemnymi infekcjami, ale nie są tak niesamowite, jeśli chcesz uniknąć niechcianej ciąży. Jeśli jesteś jedną z 27% kobiet stosujących najbardziej popularną formę zapobiegania ciąży, tabletka nie będzie działać, jeśli jesteś na antybiotyku. Niektóre z nich mogą wpływać na to, jak estrogen i progestagen (główne składniki pigułek antykoncepcyjnych) są wchłaniane do organizmu. Jeśli więc nadal jesteś w nastroju na seks, będąc chora – zabezpieczcie się dodatkowo prezerwatywami.
Również przez kolejny tydzień od zaprzestania brania antybiotyku warto zabezpieczać się dodatkowo. I nie tylko na antybiotyki należy uważać, inne leki, nawet ziołowe środki, mogą kolidować z pigułką. Jeśli nie masz pewności, sprawdź ulotkę dołączoną do opakowania. Jeśli lekarz przepisze Ci antybiotyki lub inne leki, zawsze dopytaj o współgranie z pigułkami antykoncepcyjnymi.
2.Zachowaj szczególną ostrożność podczas seksu pod prysznicem czy w morzu. Jak zapewne wiesz, zawsze powinnaś używać prezerwatyw podczas seksu z kimś nowym. Nawet jeśli poniesie was wyobraźnia i zapragniecie zrobić to w wannie z hydromasażem, w morzu lub pod prysznicem nadal ważne jest, aby pamiętać o zabezpieczeniu. Są jednak pewne ale… woda może zmyć lubrykanty na prezerwatywie, co może sprawić, że seks będzie mniej gładki, a prezerwatywa może pęknąć. Niektóre z gumek są smarowane środkiem plemnikobójczym, który może ześlizgnąć się w wodzie, a podczas tak podniecającej chwili możecie nie zauważyć, że to się stało i płyny wylecą z prezerwatywy tworząc ją mniej skuteczną. Ale to nie znaczy, że należy porzucić fantazje o seksie w wodzie, po prostu uważaj na prezerwatywę.
3. Pigułki „po” używaj tylko w nagłych wypadkach. Niezależnie od tego jaki przypadek nam się przydarzył, czy pęknięta prezerwatywa, czy pominięta pigułka, zawsze jest pigułka „po”, która daje nam spokojną głowę. Ale nie jest to forma antykoncepcji i długotrwałe skutki regularnego przyjmowania tego leku nie są znane. Biorąc pigułkę „po” stale możemy nabałaganić w cyklu miesiączkowym i może to spowodować problemy z płodnością w przyszłości. A chociaż teraz nie chcesz zajść w ciążę, możesz później poczuć instynkt macierzyński. Dlatego upewnij się, że zawsze masz kilka prezerwatyw w swojej torebce na spontaniczne chwile uniesień.
4. Pigułka antykoncepcyjna nie jest szkodliwa dla organizmu. Jest mnóstwo mitów związanych z pigułką antykoncepcyjną – większość jest całkowicie fałszywa. Badania wskazują, że jeśli jesteś w wieku między 16 a 30 lat, niebezpieczeństwo skutków ubocznych jest tak małe, że nie warto o nich wspominać. To wszystko zmienia się, jeśli jesteś palaczem lub masz w rodzinie przypadek zawału serca i udaru mózgu w młodym wieku. Jeśli rozważasz branie antykoncepcji, lekarz powinien o tym wiedzieć.
5. Nie można używać olejków lub lubrykantów z prezerwatywami. Prezerwatywy są jak mężczyźni – wyglądają silnie, ale czasem muszą być traktowani delikatnie. Prezerwatywy lateksowe są bardziej podatne na pęknięcie, jeśli używasz ich z akcesoriami seksualnymi, takimi jak kremy i olejki do masażu. Środki smarujące na bazie oleju mogą wytwarzać dziury w prezerwatywach lateksowych, podobnie jak wazelina. Jeśli chcesz użyć płynnych pomocników, upewnij się, że kupujesz produkty, których można używać z prezerwatywami.
6. Używaj antykoncepcji nawet prosto po urodzeniu dziecka. Jeśli właśnie urodziłaś, możesz nie chcieć wrócić od razu do stanu błogosławionego, ale jeśli czujesz się dobrze i masz chęć na seks, pamiętaj, że możesz jeszcze zajść w ciążę, nawet kilka dni po urodzeniu dziecka.
Kiedy twój noworodek ma 21 dni, możesz użyć antykoncepcyjnych implantów lub wybrać tabletkę z progestagenem przeznaczoną dla kobiet po ciąży, która zapewni Ci ochronę od razu. Po 6 tygodniach po porodzie jest więcej opcji do wyboru. Jeśli nie jesteś przekonana co do wyboru najodpowiedniejszego środka, pamiętaj o prezerwatywach.
7. Jeśli przyjmiesz dodatkową pigułkę, nie musisz kontaktować się z lekarzem. Wszyscy mamy czasem zakręcone dni, a jeśli przyjmujesz pigułki i zdarzyło Ci się wziąć dwie w ciągu jednego dnia, nie panikuj. Możesz się czuć trochę słabiej i mieć mdłości, ale to nie potrwa długo. Jeśli nie masz innych objawów lub te nie są bardzo ciężkie, nie musisz zgłaszać się do lekarza. Kiedy nadejdzie pora, aby wziąć kolejną pigułkę, użyj następnego pakietu i kontynuuj, jak zwykle.
8. Jeśli zapomnisz o tabletce, weź ją jak najszybciej. Każdy, kto już wcześniej ich używał powie, że tak łatwo zapomnieć, ale nie panikuj jeśli to Ci się już zdarzy. Jeśli stosujesz doustną antykoncepcje, która zawiera estrogeny, w ciągu 24 godzin przyjmiesz pominiętą tabletkę wszystko powinno działać jak należy. Może to oznaczać, że musisz wziąć dwie tabletki tego samego dnia lub nawet o tym samym czasie. W przypadku pominięcia tabletki przez ponad 24 godziny konieczne może być podjęcie dodatkowych środków ostrożności w przypadku seksu.
9. Nie ma limitu czasu na jeden rodzaj antykoncepcji. Wybór antykoncepcji może stanowić część pola minowego, zwłaszcza jeśli chcesz zmienić obecną metodę W przeciwieństwie do tego, co zapewne słyszałaś, badania wykazały, że po odstawieniu tabletek, można od razu starać się o dziecko – więc pigułki nie wpływają na płodność, chyba że się pali. Niektóre kobiety nawet po kilku godzinach po zaprzestaniu przyjmowania pigułki zachodziły w ciążę, także musisz używać prezerwatyw jeśli jeszcze nie masz tego planu.
10. Męskie pigułki hormonalne to długa historia. Brzmiało to zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe – zmusić mężczyznę do przyjmowania antykoncepcji i zapomnieć o problemach hormonalnych. Niestety na razie to się nie wydarzy. Niestety, metody te pozostają wciąż w fazie badań i nie będą dostępne przez co najmniej 20 lat.
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych