6 rzeczy, które musisz wiedzieć o wklęsłych sutkach

Chociaż wyobrażenie wystającej (skierowanej na zewnątrz) brodawki sutkowej może być pierwszym obrazem, który przychodzi na myśl, gdy myślimy o sutkach, nie wszystkie sutki mają tak samo! W rzeczywistości odwrócone sutki lub sutki skierowane do wewnątrz są prawdopodobnie bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać.

Poniżej przedstawimy Wam kilka faktów, które powinniście wiedzieć o wklęsłych sutkach:

  1. Wklęsłe sutki są często genetyczne. Brodawka skierowana do wewnątrz jest najczęściej wynikiem genetyki i ze względu na zagęszczony, krótki lub niedorozwinięty przewód mleczny. Kanały mleczne łączą gruczoł piersiowy z brodawki i umożliwiają przepływ mleka. Kiedy te przewody są skrócone, na sutku tworzą efekt „uwięzienia”, powodując jego chowanie się w kierunku piersi.
  1. Nie jesteś sama! Oczywiście w zależności od badania, te wyniki różnią się (podobnie jak stopień inwersji), ale uważa się, że aż 10-20% kobiet ma w pewnym stopniu odwrócone sutki. Badanie z 1997 r. dotyczące karmienia piersią wykazało, że prawie 10% uczestniczek miało wklęsłe sutki.
  1. Prawdopodobnie nie powinnaś przejmować się swoimi wklęsłymi sutkami. Wielu lekarzy potwierdza, że ​​wklęsłe sutki rzadko są oznaką raka piersi, ale jeśli zauważysz nagłą inwersję sutków, kiedy zawsze miałaś je wypukłe lub jeśli zauważysz wyciek płynu, może to być powodem do niepokoju. Jeśli jednak zawsze miałaś wklęsłe sutki, prawdopodobnie wszystko w porządku. Zaleca się, aby kobiety odwiedzały swojego lekarza za każdym razem, gdy nastąpi zmiana w wyglądzie ich piersi lub sutków, aby upewnić się, że nie wymagają dalszych badań, takich jak mammografia lub USG.
  1. Przebijanie brodawek sutkowych może czasami zapewniać tymczasową poprawę. Niektórzy ludzie robią sobie kolczyki sutkowe w celu wyciągnięcia wklęsłego sutka. Niestety ​​najprawdopodobniej będzie to tylko tymczasowe rozwiązanie. Piercing sutków może być przydatny w podnoszeniu brodawki i rozciąganiu przewodów, co w niektórych przypadkach może zapewnić pewien stopień poprawy. Jednak po usunięciu piercingu, sutek może ponownie się wycofać. Ta technika działa najlepiej w przypadku kiedy kobiety mają łagodniejszą inwersję. Podobnie jak wszystkie przekłuwanie ciała, piercing sutków ma swój własny zestaw ryzyka. Większość lekarzy nie zaleca przekłuwania brodawek sutkowych jako rozwiązania, ponieważ piercing może stworzyć dodatkową bliznę, która pogorszyć może stan wklęsłych sutków.
  1. Istnieją możliwości chirurgicznego zabiegu „wyciągania” wklęsłych sutków. Najczęściej stosowane leczenie polega na rozdzieleniu kanałów, które powodują ciągnięcie brodawki do wewnątrz. Jednak takie leczenie uniemożliwia karmienie piersią, więc upewnij się, że jest to dla Ciebie w porządku, zanim zdecydujesz się na ten zabieg.
  1. Karmienie piersią może być trudniejsze, jeśli masz wklęsłe sutki. Kanały mleczne działają normalnie u kobiet z wklęsłymi sutkami, jednak pobieranie przez dziecka pokarmu z wklęsłych brodawek może czasami być trudne. Zaleca się konsultację z lekarzem, aby dowiedzieć się, które techniki mogą pomóc twojemu dziecku lepiej się „najeść”. Często też zdarza się, że to właśnie podczas ciąży Twoje sutki mogą stać się wklęsłe.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?