Prezerwatywy

Prezerwatywy są bezsprzecznie najczęściej stosowanym i najłatwiej dostępnym środkiem antykoncepcyjnym, uznanym na całym świecie już od najdawniejszych lat. W czasach starożytnych i średniowieczu wytwarzano je ze zwierzęcych jelit, choć znacznie większą popularnością cieszyły się wówczas preparaty ziołowe przygotowywane dla pracownic domów publicznych przez lokalne znachorki. Dopiero gdy do produkcji wykorzystano mleczko kauczukowe (czyli lateks), prezerwatywy przeżyły prawdziwy rozkwit swojej popularności. W miarę rozwoju badań nad rozmaitymi metodami antykoncepcyjnymi z czasem dowiedziono, że poprawnie użyta prezerwatywa nie tylko gwarantuje satysfakcjonującą ochronę antykoncepcyjną, ale jako jedyna stanowi skuteczną barierę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym śmiertelnie groźnego wirusa HIV.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wariantów prezerwatyw, produkowanych przez wyspecjalizowane marki. Najpopularniejsze z nich to:

  • PREZERWATYWY KLASYCZNE – (Wytworzone w standardowej technologii. Posiadają optymalną grubość powłoki lateksowej i niewielką ilość środka nawilżającego.)
  • PREZERWATYWY EKSTRA-SAFE – (Są grubsze, a przez to bardziej odporne na pękanie. Polecane szczególnie do seksu analnego.)
  • PREZERWATYWY SUPER-CIENKIE – (Delikatne i prawie niewyczuwalne na skórze, zwiększają doznania seksualne stosujących je partnerów.)
  • PREZERWATYWY KOLOROWE/SMAKOWE – (Aromatyzowane. Występują w wielu wariantach kolorystycznych, a pokrywający je lubrykant uwalnia przyjemny, owocowy zapach.)
  • PREZERWATYWY PRZEDŁUŻAJĄCE STOSUNEK – (Odpowiednio profilowane. Środek nawilżający wysycony jest substancją miejscowo znieczulającą (np. benzokainą), która pozwala na przedłużenie plateau u mężczyzn i lepszą kontrolę nad momentem wytrysku.)
  • PREZERWATYWY NIELATEKSOWE – (Przeznaczone dla osób uczulonych na lateks. Gwarantują naturalne doznania.)
  • PREZERWATYWY PLEMNIKOBÓJCZE – (Lubrykant pełni dodatkową funkcję spermicydu, unieczynniając spermę tuż po wytrysku.)
  • PREZERWATYWY STYMULUJĄCE – (Posiadają drobne wypustki, zgrubienia, prążki i włoski, których zadaniem jest lepsze pobudzenie partnerki i zwiększenie jej doznań w trakcie stosunku.

Bez względu na to, jakie cechy dodatkowe noszą prezerwatywy, każda z nich zbudowana jest z szerokiego trzonu i niewielkiego zbiorniczka na samym szczycie. Aplikacja powinna odbywać się wyłącznie w stanie pełnego wzwodu. Prawidłowo założona prezerwatywa obejmuje szczyt prącia, trzon, aż do podstawy, a w lateksowym zbiorniczku na nasienie nie może znajdować się powietrze. Jeżeli Twoja prezerwatywa zsuwa się w trakcie stosunku lub nie obejmuje całego członka, prawdopodobnie potrzebujesz wariantu o dopasowanym rozmiarze. W Polsce i innych krajach Europy rośnie popyt na prezerwatywy w różnych rozmiarach, których odpowiednie dopasowanie zwiększa pewność i komfort zbliżenia seksualnego.

Na rynku coraz częściej dostępne są także prezerwatywy dla kobiet, które mają postać lateksowych tub z okrągłą membraną w tylnej części. Po obu stronach umiejscowione są pierścienie – przedni, szerszy, zapobiega wpadaniu kondomu do wnętrza pochwy – tylny, o mniejszej średnicy umieszcza się tuż przy szyjce macicy. Kobiece kondomy są jednak znacznie mniej wygodne w użytkowaniu, ale ich skuteczność jest niemal identyczna jak w przypadku męskiego wariantu.


Zalety prezerwatywy:

  • tani, bardzo łatwy w użyciu i szeroko dostępny środek antykoncepcyjny
  • prawidłowo zastosowana gwarantuje skuteczność na poziomie 98%
  • nietypowe warianty urozmaicają zabawy seksualne
  • całkowicie obojętna dla zdrowia
  • jako jedyna chroni przed chorobami wenerycznymi


Wady:

  • może powodować uczulenia u ok. 2-3% populacji
  • zmniejsza doznania seksualne obojga partnerów
  • wymaga pewnych manipulacji w trakcie stosunku, związanych z nakładaniem i zdejmowaniem
  • przy typowym zastosowaniu daje jedynie 82% skuteczności
  • może powodować podrażnienia i suchość pochwy
  • istnieje ryzyko zsunięcia się i pęknięcia w trakcie lub po stosunku


Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo, stosując prezerwatywę jako jedyny środek antykoncepcyjny?

  1. Prezerwatywy kupuj wyłącznie w aptece! Jest to jedyne miejsce, gdzie środki antykoncepcyjne przechowywane są według ścisłych reguł opisanych przez producenta. Kondomy zalegające na półkach w sklepach spożywczych, drogeriach, stacjach benzynowych czy kioskach narażone są na działanie światła słonecznego, wysokiej temperatury i wilgoci, które uszkadzają lateks i powodują jego pękanie.
  2. Nie używaj lubrykantów na bazie tłuszczy (olejów, oliwek dla dzieci, tłustych kremów, balsamów do ciała, kosmetyków do opalania). Tłuste substancje rozpuszczają lateks, przez co delikatna powłoka ulega uszkodzeniu. Jeśli potrzebujesz dodatkowego nawilżenia, wybieraj lubrykanty o konsystencji żelu, przygotowane na bazie wody.
  3. Przed użyciem sprawdź datę ważności! Przeterminowany kondom nie zachowa swoich właściwości ochronnych.
  4. Tuż przed wytryskiem skontroluj, czy prezerwatywa jest cała i czy znajduje się na swoim miejscu.
  5. Usuń zużytą prezerwatywę z pochwy kobiety jeszcze przed pełnym zanikiem wzwodu.
  6. Pamiętaj, że każdy kondom może być użyty tylko raz i przed kolejnym zbliżeniem należy wymienić go na nowy.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?