Orgazm, moment największego podniecenia, kiedy ziemia drży w posadach i tracimy kontakt z rzeczywistością. kulminacyjny moment seksu, na temat którego powstało setki poradników, odpowiadających na pytanie: jak go osiągnąć. Czym tak naprawdę jest orgazm i jakie jego rodzaje wyróżniamy?
Orgazm według kobiety
Kobiecy orgazm dzieli się na cztery etapy. Pierwszy to faza podniecenia, drugi określany jest fachowo plateau. Trzeci to orgazm właściwy, nazywany często odlotem lub ekstazą. Wzrasta wtedy ciśnienie krwi, nasilają się skurcze pochwy oraz kurczy się macica i następuje wielkie O! Ostatnim etapem jest odprężenie, podczas którego zmniejsza się napięcie mięśniowe. Oddech i akcja serca wracają do normy, w ciągu kilkunastu to samo dzieje się z pochwą, łechtaczką i wargami sromowymi.
Orgazm według mężczyzny
U mężczyzn w pierwszej fazie podniecenia sztywnieje członek, stopniowo całe ciało zaczyna oblewać tzw. rumieniec seksualny, aż w końcu dochodzi do wytrysku, kiedy kurczy się cewka moczowa i mięśnie odbytu. Po osiągnięciu orgazmu członek wiotczeje i następuje tzw. okres refrakcji, podczas którego nie może dojść do erekcji — co trwa od kilku minut do kilku godzin.
Jakie są rodzaje orgazmów
W tej kwestii możliwości kobiet są o wiele większe niż mężczyzn. Panowie mogą przeżyć 4 rodzaje orgazmów, kobiety nawet do 12.
Orgazm łechtaczkowy — najbardziej znany i ponoć najłatwiejszy do osiągnięcia przez kobietę. Polega na szczytowaniu poprzez stymulację łechtaczki. Tej części kobiecego ciała warto poświęcić kilka zdań. Łechtaczka, jak uczy biologia, nie jest jedynie małym obszarem nad cewką moczową, a dosyć rozbudowaną częścią, której odnogi sięgają w głąb ciała. Pieścić łechtaczkę najłatwiej można zaczynając od jej żołędzia, który jest jednym z najbardziej unerwionych miejsc. Kolejnym z bardziej czułych obszarów łechtaczki jest zakończenie zaczynające u wejścia do pochwy. Freud uznawał ten rodzaj orgazmu za niedojrzałą formę szczytowania, charakterystyczną dla okresu dojrzewania, która potem ma przekształcić się w orgazm pochwowy. Obecne teorie nie zawierają takiej hierarchii.
Orgazm pochwowy — jest osiągany przez stosunek waginalny, podczas stymulacji penisem, palcami, wibratorem lub innymi zabawkami erotycznymi. Ten rodzaj orgazmu jest trudniejszy do osiągnięcia niż łechtaczkowy, jednak warto się o niego postarać, ponieważ orgazm pochwowy jest znacznie szerzej przez kobietę odczuwany. Fala rozkoszy rozchodzi się po całym ciele, a nie kumuluje się na jednej strefie.
Orgazm punktu G — wiele kobiet twierdzi, że jest to ten rodzaj orgazmu, który daje najwięcej rozkoszy. Niestety nie wszystkie mogą go osiągnąć, gdyż nie wszystkie ten punkt posiadają. Jednak dla tych, które go mają, jego pieszczenie jest ogromną rozkoszą. Orgazm punktu G występuje w wyniku jego stymulacji, a sam legendarny punkt znajduje się na przedniej ściance pochwy i mierzy około jednego centymetra kwadratowego.Można go poznać po tym, że jest nieco bardziej szorstki i grubszy od całej reszty ścianki.
Orgazm ujścia cewki moczowej — następuje w wyniku stymulacji cewki moczowej, do której można użyć języka lub palców. Jednak badania pokazują, że nie jest dostępny dla wszystkich kobiet, ponieważ niektóre z nich nie mają na tyle wrażliwej cewki, by jej pieszczoty i pobudzanie doprowadziły je do orgazmu.
Orgazm sutkowy — mimo że mężczyźni też mają piersi i sutki, ten rodzaj orgazmu jest zarezerwowany tylko dla kobiet, ze względu na to, że ich piersi są dużo bardziej wrażliwe. Ten rodzaj orgazmu, jak sama nazwa wskazuje, osiąga się przez pieszczenie sutków. Najłatwiej osiągnąć go, kiedy kobieta karmi piersią lub jest przed menstruacją, gdyż wtedy piersi są najbardziej czułe. Istnieje jednak grupa kobiet, które w ogóle nie mogą przeżyć tego rodzaju rozkoszy, gdyż ich piersi są po prostu mało wrażliwe, a ich pieszczenie wywołuje tylko lekkie podniecenie.
Orgazm analny — dochodzi do niego podczas stymulacji odbytu, który jest bardzo czułym miejscem ze względu na to, że znajdują się tam tysiące zakończeń nerwowych. Jest to też miejsce, gdzie ma miejsce zakończenie prostaty u mężczyzn i końcówka pochwy u kobiet. Ten rodzaj orgazmu mogą przeżyć zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Orgazmy dzielimy też na dwie grupy — lokalny i złożony. Pod nazwą orgazmu lokalnego kryją się wszystkie orgazmy, które następują w wyniku stymulacji tylko jednej części ciała. Z kolei orgazmy złożone, to te, do których dochodzi w wyniku pieszczenie kilku stref ciała.
Orgazm wielokrotny — to kilka orgazmów występujących po sobie, przerywanych momentami rozluźnienia. Mogą go doznać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, jednak ze względów fizjologicznych kobietom łatwiej go osiągnąć, niż ich partnerom.
Orgazm równoczesny — czyli szczytowanie przez obu partnerów jednocześnie. Aby przeżyć taki orgazm na ogół trzeba tak dobierać pieszczoty i pozycje seksualne, by partnerzy „zgrali się” w punkcie kulminacyjnym. Często jednak zdarza się on zupełnie spontanicznie.
Orgazm długotrwały — jest to ten rodzaj orgazmu, który przeżywa tylko niewielka część kobiet. Nie trwa jak większość orgazmów od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, ale nawet do pół godziny.
Orgazm bez stosunku — osiąga się bez odbywania aktu płciowego, a za pomocą różnych form seksualnych jak pieszczenie, np. podczas pettingu, pobudzania partnera przez masturbowanie się przy nim czy stymulowanie go wibratorem lub innymi urządzeniami.
Jak, widać typów orgazmów jest wiele. Klasyfikowanie ich na lepsze czy gorsze nie ma sensu, ponieważ każdy z nich może dostarczać równie silnych przeżyć. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i wrażliwości różnych części ciała. A o gustach, zwłaszcza seksualnych, się nie dyskutuje.
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych