Rodzaje orgazmów – poczuj to!

Orgazm, czyli innymi słowy – szczytowanie, to moment najsilniejszego podniecenia, uczucie rozkoszy, które przenika całe Twoje ciało, fala przyjemnych dreszczy i fajerwerki w głowie. Na pewno wiesz, jak wspaniale jest go przeżywać! Z “technicznego” punktu widzenia orgazm to cel i zwieńczenie stosunku, aktu masturbacji albo innych zachowań seksualnych. W zależności od sposobu pobudzenia i rodzaju działającego bodźca, można przeżywać różne rodzaje orgazmów.

Najbardziej znanymi typami są pochwowe i łechtaczkowe. Czy wiesz, że istnieje jeszcze wiele rodzajów orgazmów? Dla niedowiarków i tych niedoinformowanych – jest ich aż 9!

Jakie rodzaje orgazmów można wyróżnić?

1. Orgazm typowy

Pojawia się pod koniec stosunku w wyniku pobudzenia łechtaczki, pochwy lub penisa. Nietrudno go przeżyć podczas seksu lub zabawy solo.

2. Orgazm łechtaczkowy

Zarezerwowany wyłącznie dla kobiet – występuje podczas pieszczot łechtaczki. To rodzaj orgazmu, który jest najczęściej i najłatwiej osiągalny, szczególnie podczas masturbacji.

3. Orgazm pochwowy

Sigmund Freud jest autorem podziału orgazmu na łechtaczkowy (czyt. wyżej) i pochwowy. Twierdził on, że orgazm pochwowy ma wielką przewagę nad łechtaczkowym pod względem intensywności doznań i pozytywnych efektów dla zdrowia psychicznego. Jest to orgazm trudny do osiągnięcia – zwykle trzeba być bardzo dojrzałą seksualnie kobietą, aby go osiągnąć.

4. Orgazm sutkowy

Jak sama nazwa wskazuje, orgazm sutkowy można przeżyć podczas pieszczot piersi. Wywołanie go nie jest jednak wcale takie proste. Wielu kobietom dotykanie sutków po prostu przeszkadza, czują łaskotanie, dyskomfort, a następnie ból. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie okołomenstruacyjnym, kiedy piersi są nabrzmiałe i bolesne. Gdy jednak osiągnie się orgazm sutkowy, to podobnie jak w przypadku łechtaczkowego wystąpią skurcze macicy i pochwy.

5. Orgazm wyobrażeniowy

Orgazm wyobrażeniowy – psychogenny – osiąga się na drodze silnego pobudzenia psychicznego. Źródłem rozkoszy są tylko i wyłącznie fantazje, bez dotykania!

6. Orgazm nocny

Pojawia się oczywiście samoistnie, podczas snu, częściej u kobiet starszych. Orgazm nocny może być związany ze snami o charakterze erotycznym. Silne pobudzenie w trakcie snu występuje częściej, gdy częstotliwość lub jakość stosunków jest za mała do naszych potrzeb. Odpowiednikiem orgazmu nocnego u mężczyzn są oczywiście polucje, czyli mimowolne wytryski.

7. Orgazm wielokrotny

Może on wystąpić dwa, trzy albo nawet pięć razy podczas jednego zbliżenia! Fale przyjemności występują wtedy w bardzo bliskim odstępie czasowym od siebie. By osiągnąć taki rodzaj orgazmu potrzebna jest odpowiednia technika. Kiedy kobieta dojdzie podczas seksu, mężczyzna nie powinien z niej wychodzić, tylko kontynuować stosunek i pieszczoty.

8. Orgazm tantryczny

Wszystkie znane rodzaje orgazmów chylą czoła przez tym jednym – orgazmem tantrycznym! Taki orgazm nie dość, że występuje synchronicznie u obojga partnerów, to jeszcze trwa nawet kilka sekund! Do przeżycia tego rodzaju przyjemności konieczne są zaznajomienie się z ideą seksu tantrycznego (“przekazywanie” wzajemnej energii, skupianie się na pieszczotach, uczuciach, powolnym przeżywaniu chwili, przyjmowanie pozycji tantrycznych) oraz regularne ćwiczenia mięśni kegla. U mężczyzn orgazm tantryczny może przebiegać bez wytrysku!

9. Orgazm bolesny

Jeżeli w czasie orgazmu występuje ból, należy pilnie skonsultować się z lekarzem. Taki objaw zwykle wskazuje na chorobę somatyczną, choć może mieć także podłoże psychiczne.

U kobiet bolesne orgazmy mogą powodować np.:

– mięśniaki macicy,

– niskie stężenie estrogenów,

– menopauza.

U mężczyzn prawdopodobne przyczyny bólu w czasie orgazmu to np.:

– stulejka,

– przeczulica żołędzi,

– zmiany pozapalne w obrębie prostaty,

– zmiany w obrębie rdzenia kręgowego.

Rodzaje orgazmów – poczuj to!

5 (100%) 2 vote[s]

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?