Ból głowy, zmęczenie i złe samopoczucie… ile jeszcze wymówek jesteś w stanie wymyślić, aby wykręcić się od seksu? Jeżeli współżycie przestało Cię pociągać, a od wieczornych igraszek wolisz samotną kąpiel, to z pewnością odpowiada za to spadek libido. Nie ignoruj tego problemu! Brak zgodności w życiu seksualnym niemal zawsze rzutuje także na inne sfery życia, doprowadzając do rozpadu wieloletnich związków. I nie jest to jedyny powód. Korzyści płynące z regularnego i udanego współżycia są ogromne, zarówno dla sfery fizycznej, jak i psychicznej obojga parterów. Innymi słowy: seks jest nam bardzo potrzebny!
Po pierwsze, seks znacząco poprawia nastrój, chroniąc przed nadmierną pobudliwością oraz depresją. Dzieje się tak, gdyż uwalnianie w trakcie stosunku (a zwłaszcza podczas orgazmu) endorfiny wykazują bardzo silne działanie przeciwbólowe, odprężające i euforyzujące. Jak wykazują niezależne badania, endorfiny sprzyjają regeneracji organizmu, regulują funkcje układu immunologicznego, zapobiegają powstawaniu zmarszczek i demineralizacji kości. Można więc wysnuć prosty wniosek – seks to doskonała inwestycja w Twoje zdrowie. Regularne współżycie jest także przyczyną poprawy pamięci i mikrokrążenia skórnego, a przede wszystkim zwiększenia ochoty na coraz częstsze intymne doznania. Po drugie, przyjemność płynącą ze stosunku można potraktować jako doskonały sposób na wspólny relaks i odpoczynek, zwłaszcza gdy połączymy go z lampką wybornego wina lub gorącą kąpielą. Jest to przecież najważniejsza ze wszystkich form bliskości, która cementuje związek i umacnia uczucia obojga partnerów.
Przyczyn wystąpienia hipolibidemii (bo tak nazywa się fachowo spadek libido) należy szukać zarówno w środowisku zewnętrznym, jak i samej psychice. W diagnozie problemu najbardziej pomocną może okazać się fachowa porada seksuologa lub psychologa.Warto również przyjrzeć się sobie poza gabinetem specjalisty.
Zdarza się, że początkowo udane życie seksualne z czasem przygasa, a do naszych łóżek wkrada się rutyna i znudzenie. Wówczas najczęstszą przyczyną obniżonego libido bywa zwyczajny brak pociągu seksualnego wobec partnera, konflikty i nieporozumienia, które wciąż są obecne między kochankami. Nabyta blokada popędu płciowego może być także wynikiem przykrych doświadczeń seksualnych zgromadzonych w dzieciństwie lub dorosłości. Leczenie w takich przypadkach może okazać się skuteczne przy zastosowaniu równoczesnej psychoterapii i łagodnej suplementacji farmakologicznej, choć wymaga to czasu i pełnego zaufania pacjentki wobec kompetentnego specjalisty. Seksuolog pomoże Ci rozpoznać przyczyny Twoich problemów z partnerem, a także wskaże odpowiednie schematy postępowania, które na nowo rozbudzą w Was uczucie… a wraz z nim niekończący się żar namiętności.
Do listy czynników odpowiadających za spadek libido z pewnością należy doliczyć stres oraz niezdrowy tryb życia. Uwalniany w sytuacjach stresowych kortyzol jest biologicznym blokerem seksualnych uniesień, a także przyczyną wielu dolegliwości fizycznych i psychicznych – bólu głowy, bóli mięśniowych, senności, niestrawności, depresji. Oczywiście stresującą pracę lub sytuację rodzinną najlepiej wyeliminować z otoczenia, choć nie zawsze jest to możliwe. Dlatego w powrocie do dawnej sprawności seksualnej mogą pomóc rozmaite techniki relaksacyjne (masaże, akupunktura, joga).
Nie należy także zapominać o destrukcyjnym wpływie używek na nasze libido. Okazuje się, że palenie papierosów i nadużywanie alkoholu, a także środków uspokajających znacząco obniża prawidłowy poziom pobudliwości seksualnej obu płci. Chcąc więc zachować swoje życie intymne na stałym, satysfakcjonującym poziomie należy wyeliminować szkodliwe dla nas czynniki. Jeśli chodzi o zdrową dietę, to utrzymanie fizjologicznego poziomu witamin i minerałów w organizmie, prawidłowego stosunku protein do węglowodanów i tłuszczy w przyjmowanych pokarmach wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną, gospodarkę hormonalną i przemianę materii. Zaburzenia homeostazy (równowagi) organizmu, stany chorobowe są jedną z najczęstszych przyczyn występowania obniżonego popędu seksualnego. Czasami małe zmiany w naszym stylu życia, diecie i nawykach prowadzą do ogromnej rewolucji w dziedzinie życia erotycznego. Warto więc pokusić się o sprawdzenie owej teorii.
Choć wśród kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną spadek libido występuje rzadko, to jednak stanowi istotną przyczynę rezygnacji z tej formy zabezpieczenia. Zwłaszcza tabletki wieloskładnikowe wiążą się z największym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych w postaci zwiększonej krzepliwości krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej i… obniżenia libido! Przy długotrwałym, nieustępującym zahamowaniu popędu seksualnego konieczna może okazać się zmiana pigułek na inne. Czasem konieczny jest dobór całkowicie odmiennej metody zapobiegania ciąży. Warto także zasięgnąć nieco języka w kwestii naturalnych substancji stymulujących ukrwienie narządów płciowych, a przez to zwiększających podatność na dotyk, podnoszących naszą ochotę na miłosne igraszki. Wśród nich możemy znaleźć popularną ostatnio johimbinę, a także papryczki chilli, owoce morza, cynamon, czekoladę, trufle i kawior. Poza stymulacją wymagającego podniebienia, dobrym pomysłem może okazać się włączenie w kanony Waszych łóżkowych zabaw podniecającej bielizny, a także gadżetów erotycznych. Możliwości wyboru, zwłaszcza w licznych sklepach internetowych, jest naprawdę bardzo wiele.
Spadek libido jest złożonym problemem, którego z pewnością nie należy ignorować. Tego typu dolegliwości nie powinno się wstydliwie ukrywać, lecz otwarcie rozmawiać z partnerem i szukać pomocy u specjalistów. Warto pamiętać, że im szybciej podejmiesz terapię, im większe będzie Twoje pozytywne nastawienie, tym bardziej spektakularne efekty osiągniesz. Poznaj przyczynę swojego problemu i spróbuj ją pokonać, niekoniecznie samodzielnie. Trzymamy kciuki!
redaktor serwisu StrefaPrzyjemnosci.pl
autorka książek dla dorosłych