Antykoncepcja naturalna: czy jest skuteczna?

Antykoncepcja naturalna: czy jest skuteczna?

5 (100%) 2 votes


Antykoncepcja naturalna… czy to w ogóle jest możliwe? W dobie łatwego dostępu do prezerwatyw i coraz powszechniej stosowanych środków hormonalnych, metody naturalne praktycznie odchodzą do lamusa. Niezaprzeczalnie wiąże się to z ich wymagającą formą, koniecznością posiadania szerokiej wiedzy z zakresu kobiecej fizjologii, a także niską skutecznością wśród kobiet miesiączkujących nieregularnie. Wydłużające się lub, odwrotnie, skracające się cykle menstruacyjne są domeną najczęściej aktywnych seksualnie młodych kobiet, dla których liczy się także ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ze względu na swój charakter, antykoncepcja naturalna nie jest zabezpieczeniem przed zakażeniami wenerycznymi. Powinno się rozpatrywać ją wyłącznie w kontekście zdolności do zapobiegania poczęciu. Metody naturalne posiadają jednak pewną doskonałą właściwość – mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku i każdym stanie, nie wiążą się z przykrymi skutkami ubocznymi i są całkowicie obojętne dla zdrowia kobiety. Niestety, skuteczność każdej z wymienionych poniżej metod jest w większości zależna od dokonanych obserwacji i zdolności wyciągania poprawnych wniosków.

 

Antykoncepcja naturalna okiem specjalistów – zasady, sposób działania i skuteczność.

 

LAM (Lactational Amenorrhea Method)

Jest to przejściowy okres bezpłodności, występujący bezpośrednio po porodzie. Wynika on z podwyższonego poziomu hormonu prolaktyny w organizmie kobiety podczas laktacji. Wśród matek, które karmią dziecko wyłącznie piersią (co ok. 4h) oraz nie doświadczają cyklicznych krwawień miesięcznych, skuteczność tej metody antykoncepcyjnej wynosi ponad 98%. Czas możliwości stosowania LAM dla różnych kobiet może wahać się w granicach od 2 miesięcy do nawet 2 lat.

 

NFP (Natural Family Planning)

To w dosłownym tłumaczeniu „naturalne planowanie rodziny”. Wymienione poniżej schematy opierają się na cyklicznych badaniach i obserwacjach własnego ciała. U kobiet miesiączkujących regularnie charakteryzują się relatywnie wysoką skutecznością.

  • Metoda temperaturowa (dni płodne ustalane są w oparciu o podwyższoną temperaturę ciała).
  • Metoda kalendarzykowa (dni płodne wyliczane są jako połowa przeciętnego czasu trwania cyklu).
  • Metoda Billingsów (obserwacja śluzu szyjkowego – rzadki, obfity, przezroczysty śluz zwiastuje owulację).

Metody NFP często stosowane są łącznie (metoda objawowo-termiczna), co prowadzi do zwiększenia ich skuteczności do nawet 99,6%! Jeśli jednak miewasz nieregularne cykle lub objawy diagnostyczne nie są oczywiste, ta metoda może okazać się zawodna.

 

Stosunek przerywany

Choć powszechnie nie cieszy się dobrą sławą i wielu ginekologów nie uważa go za skuteczny sposób zapobiegania ciąży, to przy idealnym zastosowaniu daje aż 96% skuteczności. Niestety, seks nie jest zawsze aktem planowanym – często główną rolę odgrywają w nim emocje oraz spożyty w znacznych ilościach alkohol. Trudno więc wymagać, aby mężczyzna był w stanie z odpowiednią precyzją wyznaczyć moment tuż przed wytryskiem. Takie działania nie tylko utrudniają osiągnięcie orgazmu u obu stron, ale przede wszystkim wprowadzają niepotrzebną nerwowość do sypialni. Brak poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza wśród nastoletnich adeptek sztuki miłosnej, może znacząco obniżać libido, zmniejszać odczuwaną przyjemność, a w ostateczności doprowadzić do oziębłości seksualnej. Niedawne badania potwierdziły jeszcze więcej obaw ginekologów – w płynie nasiennym, który wydziela się z prącia jeszcze przed wytryskiem (preejakulat), mogą znajdować się żywe, zdolne do zapłodnienia plemniki! Stąd skuteczność stosunku przerywanego w przypadku typowego użycia wynosi w rzeczywistości mniej niż 78%.

 

Abstynencja

Całkowite powstrzymanie się od stosunków seksualnych jest również metodą antykoncepcyjną! Abstynencja w 100% zapobiega nie tylko ciąży, ale również chorobom przenoszonym drogą płciową. Pozornie nie ma skutków ubocznych. Jeśli jednak zagłębimy się bardziej w tematykę zdrowia, okazuje się, że seks ma zbawienny wpływ na praktycznie wszystkie sfery życia ludzkiego. Działa antydepresyjnie, podnosi poczucie własnej wartości, ułatwia zasypianie, relaksuje ciało i umysł, dodaje energii, łagodzi dolegliwości bólowe, podnosi zdolności intelektualne oraz (co ważne dla studentów i studentek) ułatwia zapamiętywanie i radzenie sobie ze złożonymi zadaniami. Abstynencja pozbawia nas dobroczynnego wpływu seksu na organizm, tak więc pozornie idealna metoda posiada również cały szereg wad.

Proponowanie abstynencji osobom młodym, szukającym skutecznych metod zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, jest jak propagowanie głodówek wśród osób zagrożonych nadwagą. Należy więc szukać odpowiednich alternatyw w sprawdzonych źródłach, a w razie wszelkich pytań wybrać się do zaufanego ginekologa. Doświadczony specjalista rozwieje Twoje wątpliwości i dobierze dla Ciebie satysfakcjonującą metodę zapobiegania ciąży. Antykoncepcja naturalna również może stać się przedmiotem rozważań, pod warunkiem że miesiączkujesz bardzo regularnie i jesteś zdyscyplinowana.

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?