Czy można uprawiać seks w czasie infekcji dróg moczowych?

Ehh, to pieczenie przeszywające Twoje krocze – i niekontrolowane pragnienie ciągłego korzystania z toalety. Spójrz prawdzie w oczy: dopadła Cię infekcja dróg moczowych.

Problem jest dość oczywisty – jest to infekcja bakteryjna w drogach moczowych, najczęściej umiejscowiona w pęcherzu.

Aż 40 do 60 procent kobiet miała infekcję dróg moczowych w trakcie ich życia, a jedna czwarta kobiet ma nawracające infekcje, zgodnie z badaniami National Instutites of Health. Dlaczego ten problem występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn? Ponieważ panie mają krótszą cewkę moczową, łatwiej jest przedostać się bakteriom na przykład z odbytnicy, i spowodować infekcję.

Jakby symptomy nie były wystarczająco kiepskie, możesz również zastanawiać się, czy nadal możesz uprawiać seks – oczywiście, jeśli w ogóle masz na to ochotę. Mamy odpowiedzi na większość pytań w tej sytuacji.

 

CZY SEX MOŻE SPRAWIĆ, ŻE BĘDZIE GORZEJ?

Smutna rzeczywistość jest taka: zapomnij o seksie w tym czasie. Powiedzmy, że wszystko może zmienić ze złego stanu do bardzo złego, jeśli zdecydujesz się na seks. Jeśli uprawiasz seks mając infekcje dróg moczowych, może to w rzeczywistości pogorszyć infekcję poprzez ponowne zasianie bakterii, które spowodowały ten problem.

Nie wspominając o tym, że seks podczas infekcji prawdopodobnie nie będzie przyjemny. W rzeczywistości może to być wręcz bolesne. Pęcherz znajduje się tuż nad pochwą, a każdy nacisk na nią, podczas gdy pęcherz jest zainfekowany może naprawdę boleć.

 

CZY MOGĘ ZARAZIĆ PARTNERA?

Nie, na szczęście infekcje nie są zakaźne. Badania pokazują, że choroby przenoszone drogą płciową są często błędnie diagnozowane jako infekcje dróg moczowych lub rodnych. (Objawy mogą być podobne.) Choroby przenoszone drogą płciową są przekazywane podczas stosunku (najczęściej, ale nie tylko). Dlatego ktoś może pomyśleć, że przekazał swojemu partnerowi infekcje, kiedy w rzeczywistości może to być chlamydia lub rzeżączka.

 

KIEDY MOGĘ PONOWNIE ZACZĄĆ UPRAWIAĆ SEKS?

Najpierw się wylecz. Twój lekarz może przebadać Twój mocz w celu potwierdzenia infekcji. Opierając się na wynikach, prawdopodobnie przepisze antybiotyk. Po zakończeniu całego leczenia i braku objawów, prawdopodobnie będziesz mogła znów uprawiać seks. Leczenie może potrwać około tygodnia.

Jeśli jednak skończyłaś antybiotyk, ale nadal odczuwasz silny ból lub pieczenie podczas seksu, to znak, że twoja infekcja nie całkiem się wyjaśniła.

 

Jeśli jednak zdecydujesz się uprawiać seks

Jeśli zdecydujesz, że chcesz angażować się w aktywność seksualną pomimo swoich problemów, istnieje wiele wskazówek, o których należy pamiętać.

Uważaj na swoje objawy

Jeśli masz nagłą potrzebę siusiu, zrób sobie przerwę. Trzymanie moczu w czasie kiedy Ci się chce, może zwiększyć ryzyko wystąpienia kolejnej infekcji lub skomplikować objawy.

Siku przed i po seksie

Może wydawać się to nudne i mało romantyczne, ale powinnaś udać się do toalety, jak tylko skończycie stosunek. W ten sposób można wypłukać wszelkie bakterie, które mogły znaleźć się w cewce moczowej.

Umyj się po seksie

Nierzadko zdarza się, że bakterie z okolicy odbytu zbliżają się do ujścia cewki moczowej podczas seksu penetrującego. Jest to szczególnie ważne, jeśli w grę wchodzi seks analny. Mycie po stosunku może pomóc w usunięciu tych bakterii.

Nie zamieniaj otworów

Zmniejsz ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii, nie przechodząc od pochwy do odbytu i odwrotnie. Należy również unikać seksu oralnego, aby zapobiec wtórnej infekcji.

Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli masz pytania dotyczące tego, co można bezpiecznie zrobić podczas leczenia infekcji dróg moczowych, porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką. Twój lekarz powinien również poinformować cię, jeśli przepisywany przez niego lek wpłynie na inne przyjmowane leki, takie jak doustne środki antykoncepcyjne.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?