Seks po cesarskim cięciu – o tym powinnaś wiedzieć

Jeśli jesteś po cesarskim cięciu i zdrowiejesz, wznowienie jakiejkolwiek aktywności w sypialni jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślisz.

Mimo to prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy znowu będziesz mogła uprawiać seks i jak to będzie wyglądać (a na pewno robi to Twój partner ;)). Podczas gdy niektórzy ludzie mogą myśleć, że przejście cesarskiego cięcia oznacza, że ​​będziesz miała mniej problemów z wznowieniem aktywności seksualnej, ponieważ nie ma tak dużego urazu w obszarze pochwy, to nie zawsze musi oznaczać prawdę.

Kobiety po cesarskim cięciu często doświadczają niedogodności, szczególnie we wczesnym okresie poporodowym. Badania wykazały, że zarówno kobiety po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu zgłaszają problemy seksualne w ciągu pierwszych trzech miesięcy po porodzie.

 

Kiedy można uprawiać seks?

Nie ma jednego czasu dla wszystkich, jeśli chodzi o powrót do aktywności seksualnej po cesarskim cięciu, ale wiele kobiet powinno poczekać od czterech do sześciu tygodni przed wznowieniem stosunku płciowego.

Chociaż może wystąpić nieznaczne zmniejszenie krwawienia po cesarskim cięciu, pełne zamknięcie szyjki macicy zajmie około sześciu tygodni. Niektóre kobiety mogą czuć się gotowe, aby wznowić stosunek seksualny szybciej niż inne, ale powinnaś poczekać do momentu, kiedy Twój lekarz stwierdzi, ze jest ok i gdy poczujesz się dobrze.

 

Regeneracja po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu będziesz w szpitalu przez około dwa do czterech dni, aby mieć czas dojść do siebie. Będziesz powoli odstawiona od sprzętu medycznego, takiego jak leki przeciwbólowe i cewnik moczowy.

Nawet jeśli nie rodziłaś siłami natury, nadal będziesz krwawić, zanim twoja macica wróci do normalnego rozmiaru. To zajmuje około 6 tygodni. Ważne, aby nie przyspieszać tego momentu, tak aby bez obaw wznowić życie seksualne.

Podczas gdy niektóre kobiety mogą być gotowe do wznowienia aktywności seksualnej wcześniej, większość pacjentek po cesarskim cięciu może uprawiać seks po otrzymaniu zgody od  lekarza.

 

Czuj się komfortowo

Fizyczne odrodzenie po porodzie jest podobne zarówno w przypadku naturalnego porodu, jak i cesarskiego cięcia. Ale proces zdrowienia będzie bardzo różny w okolicy jamy brzusznej dla matek, które przeszły taką operację.

Zszywki z miejsca nacięcia zostaną usunięte w ciągu tygodnia od operacji. Samo miejsce nacięcia powinno wygoić się przez sześć tygodni po porodzie. Jednak kobiety często odczuwają dyskomfort w obszarze nacięcia. Niektóre kobiety odczuwają drętwienie lub mrowienie przez wiele miesięcy po zabiegu.

Jest to na ogół normalne, o ile ból nie wzrasta i nie towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka.

Obszar wokół miejsca nacięcia może być niewygodny, więc pomocne będzie próbowanie pozycji seksualnych, które nie wywierają presji na brzuch. Kiedy uprawiasz seks po raz pierwszy, możesz obawiać się, jak to będzie wyglądać. Ponieważ seks jest nie tylko fizycznym przeżyciem, jest również mentalny, wszelkie wahania lub obawy związane z seksem mogą mieć wpływ na twoje doświadczenia seksualne.

Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim partnerem, poświęć trochę czasu, zaangażuj się w grę wstępną niezwiązaną z seksem, np. masaż, aby pomóc Ci się zrelaksować i pamiętaj o użyciu lubrykantu. Niektóre kobiety doświadczają dysfunkcji seksualnych po cesarskim cięciu, więc jeśli uważasz, że seks jest wyjątkowo bolesny, koniecznie porozmawiaj z lekarzem.

Możesz pomyśleć nad wzmocnieniem mięśni Kegla, aby wspomóc funkcje seksualne. Są to ćwiczenia nie tylko pochwy, ale mięśni całej miednicy.

 

Jeśli chodzi o uprawianie seksu po cesarskim cięciu, pamiętaj, aby nie spieszyć się i uważać na swoje ciało. Nikt Cię nie popędza. Każda kobieta i każda para jest inna, więc otwarcie się ze sobą rozmawiajcie. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy po drodze, nie bój się porozmawiać z lekarzem o wznowieniu czynności seksualnych. Nie ma czegoś takiego jak żenujące pytanie, kiedy chodzi o Twoje zdrowie.

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?