Pierwszy na świecie przeszczep penisa i moszny przeprowadzony przez amerykańskich lekarzy

Lekarze w Stanach Zjednoczonych wykonali pierwszą na świecie transplantacje penisa i moszny, wykonując operację na amerykańskim wojskowym – sierżancie poważnie rannym kilka lat temu podczas wybuchu IED w Afganistanie.

Mężczyzna, którego imienia nie podano, dobrze się regeneruje i oczekuje, że odzyska zarówno funkcje moczowe, jak i seksualne – powiedział Richard Redett, który kierował zespołem transplantologicznym.

 

W kwietniu tego roku w szpitalu Johnsa Hopkinsa w Baltimore (Stany Zjednoczone) gdzie pracował zespół dr Richarda, powiedział na konferencji prasowej, że pacjent przeszedł 14 godzinną operację pod koniec marca.

To nie jest pierwszy na świecie przeszczep penisa – jeden taki został przeprowadzony w 2014 roku w Afryce Południowej – i nie jest też pierwszym w USA. Wcześniejszy odbył się w 2016 roku w Massachusetts General Hospital w Bostonie.

 

Jest to jednak najważniejszy przeszczep do tej pory.

Oprócz dużego przeszczepu skóry pokrywającego część brzucha sierżanta, prącia i moszny, chirurdzy połączyli trzy tętnice, cztery żyły i dwa nerwy, aby zapewnić przepływ krwi i czucie w pobranej tkance. Jego organy wewnętrzne na szczęście nie zostały uszkodzone przez wybuch.

Sierżant nie otrzymał jądra od swojego dawcy, aby uniknąć problemów etycznych, które mogłyby powstać, gdyby później miał dzieci. Jądra zawierałyby plemniki od niedawno zmarłego dawcy.

Nie zostały podane szczegółowe dane osobowe dawcy, nie jest znana też przyczyna jego śmierci, ale jego rodzina wydała oświadczenie chwalące służbę sierżanta dla jego kraju i podkreśliła, że rodzina dawcy również składa się z wielu weteranów wojennych.

“Jesteśmy tak wdzięczni, że możemy powiedzieć, że osoba, którą kochaliśmy, byłaby dumna i zaszczycona, wiedząc, że dostarczył ci tak szczególnego prezentu” – czytamy w oświadczeniu od rodziny dawcy.

“Mamy nadzieję, że wkrótce powrócisz do lepszego zdrowia i będziemy trzymać kciuki w szybkim powrocie do zdrowia”.

Lekarze spodziewają się, że żołnierz odzyska zdolność oddania moczu do czasu opuszczenia szpitala w tym tygodniu.

Potrzeba około sześciu miesięcy, aby nerwy wystarczająco się odrodziły, aby przywrócić funkcje seksualne i czucie, ale dr Redett powiedział, że wierzy, że tak się stanie.

Ciało biorcy może w każdej chwili odrzucić pobraną tkankę, więc musi być pod ciągłym nadzorem, aby kontrolować jego układ odpornościowy.

Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia, sierżant miał również podawany szpik od dawcy.

WP Andrew Lee, dyrektor oddziału chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej szpitala, powiedział, że przygotowywali się do przeszczepu prącia od 2013 roku, wierząc, że urazy wpływające na funkcje seksualne i moczowe mogą być katastrofalne dla tożsamości osoby, poczucia własnej wartości i intymne relacje.

“Wierzymy, że transplantacja dróg moczowo-płciowych może pomóc tym wojownikom z brakującymi genitaliami, tak jak przeszczepy rąk i ramion zmieniły życie osób po amputacji

Jak oceniasz ten wpis?

Najczęściej czytane

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?