Seks po cesarskim cięciu: O tym powinnaś wiedzieć!

Seks po cesarskim cięciu: O tym powinnaś wiedzieć!

Jak oceniasz ten wpis?


Jeżeli niedawno urodziłaś dziecko przez cesarskie cięcie, wznowienie aktywności w sypialni jest prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślisz. Pomimo bolesnych szwów zastanawiasz się, kiedy znowu będziesz mogła uprawiać seks i jak to będzie wyglądać (a już na pewno robi to Twój partner!). Kobiety po „cesarce” często doświadczają niedogodności, szczególnie we wczesnym okresie poporodowym. Badania wykazały, że zarówno kobiety po porodzie naturalnym, jak i cesarskim cięciu, zgłaszają istotne problemy ze współżyciem nawet do trzech miesięcy. Seks po cesarskim cięciu jest możliwy dość szybko, niemniej konieczna jest pozytywna opinia ginekologa i Twoje dobre samopoczucie. Dowiedz się, na co powinnaś zwrócić uwagę, zanim dasz się ponieść łóżkowym igraszkom!

Bezpieczny seks po cesarskim cięciu – Q&A

Od kiedy można uprawiać seks?

Nie ma wspólnego czasu dla wszystkich kobiet. Powrót do aktywności seksualnej zwykle może nastąpić szybko (po ok. 4 tygodniach), ale wiele kobiet musi powstrzymywać się przed wznowieniem współżycia prawie dwukrotnie dłużej. Ma to związek z komplikacjami pooperacyjnymi, które wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Podczas stosunku mogą występować niewielkie krwawienia, jeżeli ma on miejsce do miesiąca po porodzie. Pełne zamknięcie szyjki macicy, a zatem powrót do formy sprzed porodu, zajmuje około sześciu tygodni. Oceny stanu pochwy i macicy powinien podjąć się ginekolog. Twój lekarz z pewnością doradzi Ci, jaki moment będzie najlepszy dla Twojego zdrowia i komfortu.

Jak długo trwa regeneracja po cesarskim cięciu?

Po urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie musisz pozostać w szpitalu minimum 2-4 dni. Jest to standardowa praktyka pooperacyjna, gdy naruszone zostają powłoki brzuszne. W tym czasie pozbędziesz się cewnika moczowego, a dawki leków przeciwbólowych ulegną zmniejszeniu. Do domu wyjdziesz z receptą na inne specyfiki kojące ból i szeregiem zaleceń pielęgnacyjnych dla siebie i dziecka. Nawet do 2 miesięcy po zabiegu nie powinnaś dźwigać ciężkich przedmiotów ani podejmować intensywnego wysiłku fizycznego.

Nawet jeśli nie rodziłaś siłami natury, nadal możesz krwawić, zanim Twoja macica wróci do normalnego rozmiaru. To zajmuje około 6 tygodni. Ważne, aby nie przyspieszać tego momentu, tak aby bez obaw wznowić życie seksualne. Większość pacjentek otrzymuje odpowiednie wytyczne od swojego lekarza. Jeśli jednak Twój ginekolog zapomni o tym, nie wahaj się zapytać! Seks po cesarskim cięciu nie powinien narażać Cię na żadne komplikacje.

Kiedy zapomnę o zabiegu i zacznę czuć się komfortowo w łóżku?

Szwy z rany po nacięciu usuwa się po zasklepieniu i wstępnym zrośnięciu rany, czyli po około tygodniu od operacji. Minimalny czas całkowitego wygojenia wynosi natomiast 6 tygodni. Niestety, zabliźnienie się rany nie gwarantuje pełnego komfortu. Kobiety często uskarżają się na drętwienie lub mrowienie w okolicach nacięcia nawet przez wiele miesięcy po zabiegu. Wspomnianym dolegliwościom może towarzyszyć nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia”, zwłaszcza podczas wstawania z łóżka o poranku lub wykonywania prostych ćwiczeń. Jest to zupełnie normalne i nie należy się tym martwić – zapewniamy, z czasem to mija! Do lekarza warto udać się tylko wtedy, gdy pojawia się ból, gorączka, obrzęk, upławy lub wyciek z rany.

Wbrew Twoim obawom, seks po cesarskim cięciu może być przyjemny jak zawsze! Jeśli odczuwasz dyskomfort w miejscu nacięcia, nie odsyłaj swojego partnera na kanapę – wypróbujcie przedłużoną grę wstępną i nowe pozycje, które nie obciążają mięśni brzucha. Jak? Metodą prób i błędów. Wybierz ułożenie, w którym będzie Ci najwygodniej!

Pamiętaj, aby porozmawiać ze swoim partnerem. Twoje ciało po porodzie jest bardziej wrażliwe, dlatego warto uświadomić go o konieczności bycia uważnym i delikatnym. Możesz pomyśleć również nad wzmocnieniem mięśni Kegla, aby wspomóc funkcje seksualne (ale nie wcześniej, niż 2 miesiące po porodzie!). Są to ćwiczenia wzmacniające mięśnie pochwy i miednicy. Silne mięśnie Kegla pozwalają nie tylko na osiąganie intensywniejszych orgazmów, ale również zapobiegają nietrzymaniu moczu, które stanowi częste powikłanie poporodowe.

Jeśli chodzi o bezpieczny seks po cesarskim cięciu, pamiętaj, aby nie spieszyć się i uważać na swoje ciało. Nikt Cię nie popędza. Każda kobieta i każda para jest inna, więc otwarcie się ze sobą rozmawiajcie. Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy po drodze, nie bój się porozmawiać z lekarzem o wznowieniu czynności seksualnych. Nie ma czegoś takiego jak wstydliwe pytania, gdy w grę wchodzi Twoje zdrowie i satysfakcja z życia!

Najczęściej czytane
Reklama

Weryfikacja wieku

Czy masz więcej niż 18 lat ?